Август ойида Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёевнинг Озарбайжонга ташрифи кутилмоқда. Бу ҳақда Озарбайжон «Тренд» агентлиги Озарбайжон халқаро муносабатларни таҳлил қилиш маркази бошқаруви раиси Фарид Шафиевга таяниб хабар берди.
Бу ҳақда у «Ўзбекистон ва Озарбайжон: ҳамкорликнинг янги уфқлари» мавзусидаги давра суҳбатида маълум қилган.
Эслатиб ўтамиз, Озарбайжон президенти Илҳом Алиевнинг Ўзбекистонга давлат ташрифи 2022 йил июнь ойида бўлиб ўтган эди. Тошкентда озарбайжон халқи миллий етакчиси Ҳайдар Алиев шарафига кўча ва майдон очилди. Ташриф чоғида мамлакатлар ўртасида стратегик шерикликни чуқурлаштириш ва ҳар томонлама ҳамкорликни ривожлантириш декларацияси ҳамда бошқа 18 та ҳужжат имзоланди.

В Азербайджане в августе ожидают визита президента Узбекистана Шавката Мирзиёева. Об этом сообщило азербайджанское агентство Trend со ссылкой на председателя правления Центра анализа международных отношений Азербайджана Фарида Шафиева.
Уточняется, что он заявил об этом во время круглого стола на тему «Узбекистан и Азербайджан: новые горизонты сотрудничества».
Напомним, государственный визит президента Азербайджана Ильхама Алиева в Узбекистан состоялся в июне 2022 года. Он открыл в Ташкенте улицу и сквер в честь национального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева. В ходе визита были подписаны Декларация об углублении стратегического партнёрства и наращивании всестороннего сотрудничества между странами и ещё 18 документов.