Ўзбекистондаги икки йирик тўлов хизматлари — Oson ва Payme фаолиятида узилишлар юз берди.
5 август куни кечқурун Oson «компанияга боғлиқ бўлмаган сабабларга кўра» хизмат Uzcard ва Humo тизимларидан вақтинча узилганини хабар қилди.
«Ҳамкорлар томонидан техник муаммолар кузатилди. Ноқулайлик учун узр сўраймиз. Носозлик онлайн тарзда қисқа вақт ичида тузатилади», — дейилади хабарда.
Ҳозиргача Oson ўз хизматлари, шу жумладан, пул ўтказмалари тиклангани ҳақида хабар бермади.
6 август куни соат 20:00 дан кейин Payme иловасида Uzcard ва Humo тизимлари орқали пул ўтказмалари вақтинча ишламаётгани ҳақида хабар пайдо бўлди. Компания буни «режадан ташқари техник ишлар» деб изоҳлади.
Payme Ўзбекистондаги энг йирик тўлов хизматларидан бири бўлиб, унда 10 миллионга яқин фойдаланувчи рўйхатдан ўтган, улардан 3,1 миллиондан ортиғи фаол ҳисобланади. Май ойида компания Грузиянинг TBC Bank Group банк гуруҳи томонидан сотиб олинган.
Oson халқаро ўтказмалар бўйича етакчилардан бири ҳисобланади. «Газета.uz» билан суҳбатлашган манба маълумотларига кўра, Россиядаги кўплаб меҳнат мигрантлари Ўзбекистонга пул ўтказиш учун бу иловадан фойдаланади.
3 август куни ниқобли одамлар Freedom Pay онлайн-бизнес учун тўлов хизмати офисига келганди. Тошкент шаҳри ИИБ фуқароларнинг пластик карточкаларидан 12 миллиард сўм ўғирлангани ва «турли тўлов тизимлари» орқали хорижга пул олиб чиқиб кетилгани юзасидан тергов бошланганини маълум қилди. Бу қайси тизимлар эканига аниқлик киритилмаган. Текширувлар бошқа тўлов ташкилотларида ҳам бўлиб ўтган.
Бошқа хизматлар — Uzum Bank, Click (Uzum`га қўшилмоқда), Paynet ва Upay хизматларида муаммолар кузатилмади.

Дополнение от 11:30 7 августа: Payme сообщил о возобновлении работы услуги денежных переводов.
Дополнение от 12:46 7 августа: В Oson сообщили, что связь с Uzcard и Humo восстановлена. «Все транзакции проходят в штатном режиме… Сбой между системами устранён, мы отслеживаем безопасность всех платежей в усиленном режиме», — говорится в сообщении.
Два крупнейших платёжных сервисоа в Узбекистане Oson и Payme столкнулись с перебоями в работе.
Вечером 5 августа Oson сообщил, что «по независящим от компании причинам» временно сервис отключён от систем Uzcard и Humo.
«Технические неполадки наблюдаются на стороне партнёров. Мы приносим извинения за неудобства. Сбой будет устранён в оперативном режиме», — говорится в сообщении.
На момент публикации новости услуги Oson, в том числе денежные переводы, остаются недоступными.
6 августа после 20:00 в Payme появилось уведомление о том, что денежные переводы через системы Uzcard и Humo будут временно недоступны. Компания объяснила это «внеплановыми техническими работами».
Payme — один из крупнейших платёжных сервисов в Узбекистане с почти 10 миллионами зарегистрированных пользователей, из которых свыше 3,1 миллиона — активные. В мае компания была выкуплена грузинской банковской группой TBC Bank Group.
Oson является одним из лидеров по международным переводам. По данным собеседника «Газеты.uz», приложение для переводов в Узбекистан использует большое число трудовых мигрантов в России.
3 августа в офис сервиса платежей для онлайн-бизнеса Freedom Pay пришли люди в масках. ГУВД Ташкента сообщило о расследовании кражи 12 млрд сумов с пластиковых карт граждан и выводе денег за границу через «разные платёжные системы». Какие это системы, не уточняется. Известно о проверках и в других платёжных организациях.
Проблем в работе других сервисов — Uzum Bank, Click (становится частью Uzum), Paynet и Upay — не наблюдается.