Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 31 июль куни бир қанча йирик банкларни хусусийлаштириш муддатларини узайтириш тўғрисидаги фармонни имзолади.
Хусусан, 2024 йил охиригача хусусийлаштириш йўли билан мамлакатнинг иккинчи йирик банки — «Ўзсаноатқурилишбанк»даги давлат улушини 50 фоиздан камайтирилиши кўзда тутилган. Дастлаб, бутун давлат улушини 2022 йил охиригача, кейин эса 2023 йил охиригача аукционга қўйиш режалаштирилган эди. Хусусийлаштирилгунга қадар банк оддий акциялари бўйича дивиденд тўланмаган ҳолда унинг соф фойдаси тақсимланмайди.
Ҳозирда банк Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси (82,1 фоиз), Стратегик ислоҳотлар агентлиги (13,1 фоиз) ва «Ўзтрансгаз» (1,2 фоиз) томонидан назорат қилинади.
Инвестицион жозибадорликни ошириш мақсадида банкда бошқаруви раиси ва унинг аъзоларини мустақил равишда тайинлаш ва лавозимидан озод қилиш амалиёти тўлиқ жорий этилади, дейилади фармонда. Ҳозирда бу тартиб Марказий банк билан келишилиши керак.
Банк Халқаро молия корпорациясидан (ХМК) оддий акцияларга конвертация қилиш имконияти билан 125 миллион доллар кредит олди. Йил охиригача худди шундай имконият билан Осиё тараққиёт банкидан (ОТБ) яна 50 млн доллар, ХМКнинг 40 млн долларлик субординар қарз маблағларини жалб этиш, маҳаллий ва халқаро капитал бозорларида 100 млн долларлик «яшил» облигациялар чиқариш режалаштирилган. Яъни, қарз ва кредитларни тўлаш ўрнига, кредиторларга акцияларни таклиф қилиш мумкин.
Бундан ташқари, президент Иқтисодиёт ва молия вазирлигига «Ўзсаноатқурилишбанк»га ажратилган 1,28 трлн сўм миқдоридаги кредитни кредит шартларини ўзгартирмаган ҳолда субординар қарз сифатида қайта расмийлаштириш бўйича топшириқ берди.
Фармон билан бошқа банкларнинг хусусийлаштириш ва акцияларини оммавий жойлаштириш (IPO) муддати узайтирилди:
• 2022 йил 1 октябрга қадар режалаштирилган «Қишлоқ қурилиш банк» акциялари IPO`си 2024 йил 1 мартга кўчирилди;
• «Асакабанк»ни хусусийлаштириш 2025 йил охирига режалаштирилди — бу муддат 2023 йил охиригача этиб белгиланган эди;
• 2025 йил 1 январга қадар (2023 йил 1 июлгача эди) «Халқ банки» АТ (Халқ банки), «Микрокредитбанк» АТБ, «Алоқабанк» АТ, «Агробанк» АТБ ва «Ўзмиллийбанк» АТ акциялари фонд биржасида IPO`дан ўтказилиши режалаштирилмоқда.
Бугунги кунга қадар давлат фақат икки банк акцияларини сотди. Венгриянинг OTP Bank банки 324 млн доллар эвазига Ипотека-банк эгасига айланди. «Ўзагроэкспортбанк» эса январь ойида Support Level компанияси (Олимжон Шодиевга тегишли) томонидан хусусийлаштирилди.
2025 йилда банк секторидаги давлат улушини 40 фоизга камайтириш режалаштирилган эди, бироқ катта эҳтимол билан бу кўрсаткичга ўз вақтида эришилмайди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиеев 31 июля подписал указ, предусматривающий продление крайних сроков приватизации нескольких крупных банков.
В частности, до конца 2024 года через приватизацию планируется сократить долю государства во втором крупнейшем банке страны — «Узпромстройбанке» — до менее 50%. Изначально планировалось выставить всю госдолю на торги до конца 2022 года, а затем — до конца 2023 года. До приватизации чистая прибыль не будет распределяться без выплаты дивидендов по простым акциям банка.
Сейчас банк контролируется Фондом реконструкции и развития (82,1%), Агентством стратегических реформ (13,1%) и «Узтрансгазом» (1,2%).
Для повышения инвестиционной привлекательности в банке будет реализована практика самостоятельного назначения председателя правления и членов его состава, говорится также в указе. Сейчас эта процедура должна согласовываться с Центральным банком.
Банк получил кредит на 125 млн долларов от Международной финансовой корпорации (МФК) с возможностью конвертации в простые акции. До конца года планируется привлечь ещё 50 млн долларов от Азиатского банка развития (АБР) с такой же возможностью, субординированный кредит от МФК на 40 млн долларов, а также выпустить «зелёные» облигации на 100 млн долларов на местном и международном рынках капитала. То есть вместо погашения займа и кредитов кредиторам могут предложить акции.
Кроме того, президент поручил Минэкономики и финансов обеспечить переоформление в качестве субординарного долга кредита на 1,28 трлн сумов, выделенного «Узпромстройбанку», без изменения условий займа.
Указом продлевается крайний срок приватизации и публичное размещение акций (IPO) и других банков:
- IPO акций «Кишлок курилиш банка», которое планировалось до 1 октября 2022 года, перенесено до 1 марта 2024 года;
- приватизация «Асакабанка» запланирована на конец 2025 года — она планировалась до конца 2023 года;
- до 1 января 2025 года (было — до 1 июля 2023 года) планируется IPO на фондовой бирже акций АК «Халк банки» (Народный банк), АКБ «Микрокредитбанк», АК «Алокабанк», АКБ «Агробанк» и АО «Узмиллийбанк» (НБУ).
На сегодняшний день государство продало доли в двух банках. Владельцем «Ипотека-банка» стал венгерский OTP Bank — за 324 млн долларов. «Узагроэкспортбанк» был приватизирован в январе компанией Support Level (принадлежит Олимжону Шадиеву).
Долю государства в банковском секторе планировалось снизить до 40% в 2025 году, однако, скорее всего, этот показатель не будет достигнут в срок.