2023 йилнинг январь-июнь ойларида Ўзбекистонда дарахт ва буталарни ноқонуний кесиш билан боғлиқ 2 мингдан ортиқ ҳуқуқбузарликлар аниқланди, дея хабар қилди Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгаришлари вазирлиги матбуот хизмати.
Ўсимлик дунёсига етказилган зарарнинг умумий миқдори 3,6 млрд сўмни ташкил этмоқда.
Мазкур ҳолатлар бўйича 7 та жиноят ва 2055 та маъмурий иш қўзғатилиб, 1,7 млрд сўмлик зарар ундирилган.
Эслатиб ўтамиз, 2022 йилда Ўзбекистонда дарахтларни ноқонуний кесиш билан боғлиқ 4599 та ҳуқуқбузарлик ҳолатлари аниқланган бўлса, 2021 йилда 8243 та, 2020 йилда 7812 та, 2019 йилда 3733 та дарахт ноқонуний кесилган.
Май ойи бошида ўзбекистонлик сенаторлар дарахтларни ноқонуний кесиш учун жазони кучайтириш, жарима миқдорини ошириш ва 15 суткагача қамоққа олишни назарда тутувчи тузатишларни маъқуллаган эди. Бундан ташқари, қимматбаҳо дарахт ва бута турларини кесиш, илдизи билан суғориш, шикастлаш ёки йўқ қилишга олиб келган лойиҳа ҳужжатларини ишлаб чиқиш учун маъмурий жавобгарлик жорий этилади.
«Газета.uz» аввалроқ АҚШ, Европа ва Россияда яшил майдонларни йўқ қилганлик учун жазо чораларини ўрганиб, уларни Ўзбекистон билан солиштирганди.

В январе-июне 2023 года в Узбекистане выявлено более 2000 нарушений, связанных с незаконной вырубкой деревьев и кустарников, сообщила пресс-служба Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата.
Общая сумма ущерба растительному миру оценивается в 3,6 млрд сумов.
По данным фактам было возбуждено 7 уголовных и 2055 административных дел, а также взыскан ущерб в размере 1,7 млрд сумов.
Напомним, что в 2022 году в Узбекистане было выявлено 4599 случаев правонарушений, связанных с незаконной вырубкой деревьев, в 2021 году незаконно вырубили 8243 деревьев, в 2020 году — 7812, в 2019 году — 3733.
В начале мая сенаторы Узбекистана одобрили поправки об ужесточении наказания за незаконную вырубку деревьев, предусматривающие увеличение штрафов и введение ареста до 15 суток. Кроме того, вводится ответственность за разработку проектной документации, повлёкшей вырубку ценных пород деревьев.
«Газета.uz» ранее изучила наказания за уничтожение зелёных насаждений в США, Европе и России и сравнила их с Узбекистаном.