18 июль куни Жиноят ишлари бўйича Тошкент шаҳри Шайхонтоҳур тумани суди мансабдор шахсларга нисбатан компроматлар эълон қилинган ёки очиқланиши мумкинлиги ҳақида хабар бериб келган Kompromatuzb Telegram каналига алоқадорлиги айтилаётган журналистларга нисбатан жиноят ишини кўриб чиқишни бошлади.
Kun.uz хабарига кўра, судья Толибжон Обидов судланувчиларнинг илтимосига кўра жараённи ёпиқ тарзда кўришга қарор қилган.
11 июль куни «Газета.uz» иш ёпиқ тарзда кўрилиши мумкинлигини ўз манбаси орқали аниқлаганди.
18 ёшга тўлмаган шахсларнинг жиноятлари тўғрисидаги ишлар, шунингдек, фуқароларнинг шахсий ҳаёти тўғрисидаги маълумотлар ёки уларнинг шаъни ва қадр-қимматини камситувчи маълумотлар ошкор этилишига йўл қўймаслик мақсадида, шунингдек, бошқа ишлар ёпиқ эшиклар ортида кўриб чиқилиши мумкин. Бунда жабрланувчининг, гувоҳнинг ёки ишда иштирок этувчи бошқа шахсларнинг, шунингдек, уларнинг оила аъзолари ёки яқин қариндошларининг хавфсизлигини таъминлаш талаб этилади.
Аввал хабар берганимиздек, иш бўйича судланувчилар журналист ва Human.uz сайти директори Хуршид Далиев, Бандлик ва камбағалликни қисқартириш вазирлигининг собиқ матбуот котиби Мавжуда Мирзаева, «Ўзбекнефтгаз» АЖ матбуот котиби Сиёвуш Ҳошимовлар ҳисобланади. Шунингдек, ушбу ишга фуқаро Аҳмадулло Аҳмаджоновнинг ҳам алоқаси борлиги айтилмоқда.
Айблов хулосасига кўра, ушбу ишда 19 нафар жабрланувчи ва 10 нафар фуқаровий даъвогар иштирок этиб, 5 млрд 140 млн сўмлик зарар етказилган. Улар орасида собиқ бандлик ва меҳнат муносабатлари вазири ҳамда бандлик ва камбағалликни қисқартириш вазирининг собиқ биринчи ўринбосари Нозим Хусанов (апрель ойида лавозимидан кетган), март ойида ҳибсга олинган Ташқи меҳнат миграцияси масалалари агентлиги собиқ директори Афзал Эрматов, Давлат ветеринария ва чорвачилик қўмитаси ҳузуридаги «Ўзбекчорванасл» агентлиги бош директори Бахтиёр Отамуродов, Самарқанд вилояти ҳокими матбуот котиби Манучеҳр Мирзаев, Бухоро муҳандислик-технология институти илмий ишлар ва инновациялар бўйича проректори Мирзо Шарипов, CIBGROUP компанияси директорлари Уйғун Турсунхўжаев ва бошқалар бор.

Шайхантахурский районный суд Ташкента по уголовным делам 18 июля начал рассмотрение уголовного дела о журналистах, предположительно связанных c Telegram-каналом Kompromatuzb, где публиковались или сообщалось о возможной публикации компрометирующих материалов на должностных лиц.
Как сообщает Kun.uz, судья Толибжон Обидов по ходатайству подсудимых решил перевести разбирательство в закрытый режим.
«Газета.uz» ещё 11 июля через источника узнала, что рассмотрение дела могут перевести в закрытый режим.
В закрытом режиме могут рассматриваться дела о преступлениях лиц, не достигших 18-лет, а также другие дела с целью предотвратить разглашение сведений о личной жизни граждан либо сведений, унижающих их честь и достоинство, и в случаях, когда этого требуют интересы обеспечения безопасности потерпевшего, свидетеля или других лиц, участвующих в деле, а также членов их семей или близких родственников.
Как мы сообщали ранее, ответчиками по делу выступают журналист и директор издания Human.uz Хуршид Далиев, пресс-секретарь Министерства занятости и сокращения бедности Мавжуда Мирзаева, пресс-секретарь компании «Узбекнефтегаз» Сиявуш Хошимо и гражданин Ахмадулло Ахмаджонов.
Согласно обвинительному заключению, по делу проходят 19 пострадавших и 10 гражданских истцов, ущерб которым оценён в сумму 5,14 млрд сумов. В их числе бывший министр занятости и трудовых отношений и первый заместитель министра занятости и сокращения бедности Нозим Хусанов (покинул пост в апреле), бывший директор Агентства по внешней трудовой миграции Афзал Ирматов, задержанный в марте, генеральный директор Агентства «Узбекчорванасл» при Государственном комитете ветеринарии и животноводства Бахтиёр Атамурадов, пресс-секретарь хокима Самаркандской области Манучехр Мирзаев, проректор Бухарского инженерно-технологического института по научным делам и инновациям Мирзо Шарипов, директор компании CIBGROUP Уйгун Турсунходжаев и другие.