Жиноят ишлари бўйича Тошкент шаҳар Шайхонтоҳур туман суди мансабдор шахсларга қарши компроматлар эълон қилинган ёки эълон қилиниши мумкинлиги ҳақида хабар берган Kompromatuzb Telegram каналига алоқадорлиги айтилаётган журналистларга нисбатан жиноят иши бўйича суд жараёнини 18 июль кунига тайинлади. Мажлис ҳақидаги маълумотлар Олий суд порталида эълон қилинди.
Январь ойи охирида ҳуқуқ-тартибот идоралари Human.uz сайти директори Хуршид Далиев ва бош муҳаррири Муслим Мирзажоновни ушлаган эди. Кейинроқ Бандлик ва камбағалликни қисқартириш вазирлигининг собиқ матбуот котиби Мавжуда Мирзаева ва «Ўзбекнефтгаз» матбуот котиби Сиёвуш Ҳошимов ҳам қўлга олинди. Шунингдек, ушбу ишга фуқаро Аҳмадулло Аҳмаджоновнинг ҳам алоқаси борлиги айтилмоқда.
Олий суд маълумотларига кўра, Хуршид Далиевга (1984 й.т.) нисбатан Жиноят кодексининг 139-модда 2-қисми (Туҳмат), 165-модда 3-қисми а-банди 3-қисми а-банди (Товламачилик), 184-модда 3-қисми (Солиқлар ёки бошқа мажбурий тўловларни тўлашдан бўйин товлаш), 243-модда (Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштириш) моддалари бўйича айбловлар эълон қилинган.
Сиёвуш Хошимов (1983) ЖКнинг 139-модда 2-қисми (Туҳмат), 165-модда 3-қисми а-банди 3-қисми а-банди (Товламачилик), 243-модда (Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштириш) моддалари билан айбланмоқда.
Мавжуда Мирзаева (1973) эса ЖКнинг 113-модда 4-қисми (Таносил ёки ОИВ касаллиги/ОИТСни тарқатиш), 165-модда 2-қисми а-банди б-банди в-банди (Товламачилик) моддаларида кўзда тутилган жиноятларни содир этганликда гумонланмоқда.
Айблов хулосасига кўра, ушбу ишда 19 нафар жабрланувчи ва 10 нафар фуқаровий даъвогар иштирок этиб, 5 млрд 140 млн сўмлик зарар етказилган. Улар орасида собиқ бандлик ва меҳнат муносабатлари вазири ҳамда бандлик ва камбағалликни қисқартириш вазирининг собиқ биринчи ўринбосари Нозим Хусанов (апрель ойида лавозимидан кетган), март ойида ҳибсга олинган Ташқи меҳнат миграцияси масалалари агентлиги собиқ директори Афзал Эрматов, Давлат ветеринария ва чорвачилик қўмитаси ҳузуридаги «Ўзбекчорванасл» агентлиги бош директори Бахтиёр Отамуродов, Самарқанд вилояти ҳокими матбуот котиби Манучеҳр Мирзаев, Бухоро муҳандислик-технология институти илмий ишлар ва инновациялар бўйича проректори Мирзо Шарипов, CIBGROUP компанияси директорлари Уйғун Турсунхўжаев ва бошқалар бор.

Шайхантахурский районный суд Ташкента по уголовным делам назначил на 18 июля рассмотрение уголовного дела о журналистах, предположительно связанных c Telegram-каналом Kompromatuzb, где публиковались или сообщалось о возможной публикации компрометирующих материалов на должностных лиц. Информация о заседании появилась на портале Верховного суда.
В конце января правоохранительные органы задержали директора издания Human.uz Хуршида Далиева и главного редактора Муслима Мирзажонова. Позже были задержаны бывший пресс-секретарь Министерства занятости и сокращения бедности Мавжуда Мирзаева и пресс-секретарь компании «Узбекнефтегаз» Сиявуш Хошимов. Сообщается также о привлечении к делу гражданина Ахмадулло Ахмаджонова.
По данным Верховного суда, Хуршиду Далиеву (1984 г. р.) предъявлено обвинение по части 2 статьи 139 (клевета в печатном или иным способом размноженном виде, в том числе размещённая в СМИ, сетях телекоммуникаций или интернете), пункту «а» части 3 статьи 165 (вымогательство в особо крупном размере), части 3 статьи 184 (уклонение от уплаты налогов или сборов, совершённое в особо крупном размере) и статье 243 (легализация доходов, полученных от преступной деятельности) Уголовного кодекса.
Сиявуш Хошимов (1983) обвиняется по части 2 статьи 139, пункту «а» части 3 статьи 165 и статье 243 УК.
Ахмадулло Ахмаджонову (2004) предъявлено обвинение по части 2 статьи 139 и пункту «а» части 3 статьи 165 УК.
Мавжуда Мирзаева (1973) обвиняется по пунктам «а», «б» и «в» части 2 статьи 165 УК (вымогательство повторно или опасным рецидивистом; в крупном размере; по предварительному сговору группой лиц), а также по части 4 статьи 113 (заведомое поставление в опасность заражения или заражение ВИЧ-инфекцией/СПИД).
Согласно обвинительному заключению, по делу проходят 19 пострадавших и 10 гражданских истцов, которым нанесён ущерб на 5,14 млрд сумов. В их числе бывший министр занятости и трудовых отношений и первый заместитель министра занятости и сокращения бедности Нозим Хусанов (покинул пост в апреле), бывший директор Агентства по внешней трудовой миграции Афзал Ирматов, задержанный в марте, генеральный директор Агентства «Узбекчорванасл» при Государственном комитете ветеринарии и животноводства Бахтиёр Атамурадов, пресс-секретарь хокима Самаркандской области Манучехр Мирзаев, проректор Бухарского инженерно-технологического института по научным делам и инновациям Мирзо Шарипов, директор компании CIBGROUP Уйгун Турсунходжаев и другие.