Тошкент вилояти ҳокими Зойир Мирзаев 17 июль куни бўлиб ўтган йиғилишда вилоятда уй-жой қурилиши билан боғлиқ вазиятни танқид қилди, деб хабар берди вилоят ҳокимлиги матбуот хизмати.
Тошкент вилоятидаги «Янги Ўзбекистон» уй-жой қурилиши лойиҳаси доирасида Чирчиқ, Олмалиқ ва Нурафшон шаҳарларида 3088 хонадонли 59 та уй қурилиши режалаштирилган, бироқ лойиҳалар белгиланган муддатдан кечикмоқда, уйларни сотиш жараёни шаффоф эмас, деди ҳоким.
Унинг таъкидлашича, Чирчиқ шаҳридаги «Ифтихор» маҳалла фуқаролар йиғинида бешта пудратчи ташкилот томонидан 20 уйнинг қурилиш ишлари якунига етказилган.
«Бу 49 фоиз [дегани]. Мен бориб уйларни кўрдим — маймунхона бўлиб ётибди. Бу қурилиш майдончаси эмас. [У ерга] ҳоким ҳам бормаган, сектор [раҳбарлари] ҳам бормаган, ҳеч ким бормаган», — деди Зойир Мирзаев.
Вилоят ҳокими Чирчиқ шаҳар ҳокими Даврон Ҳидоятовга мурожаат қилган, аммо у йўқ бўлгани учун унинг ўрнига ўринбосари жавоб берган, вилоят раҳбари дарҳол унинг гапини тўхтатиб, Чирчиқ шаҳар ҳокимининг қурилиш масалалари бўйича ўринбосарини ишдан бўшатиш ҳақида кўрсатма берди.
«Сан гапирма, ҳокиминг келса гапирасан, келмаса, ўчириб таша… Шаҳар-паҳарингни пишириб е. Ноинсоф ҳамманг. Қурилиш бўйича ўринбосарни лавозимдан олиб ташла. Сиз бормасангиз, Иноятов деган „каттакон“ бормаса. Ҳаммасини оёғи ердан узилган. Тўрт сектор раҳбарлари, прокурорга берган кўрсатмаларим ҳалигача эсимда. Нимага қурувчилар ўйин қилади?», — деди Мирзаев.
зойир мирзаев, чирчиқ, янги ўзбекистон массивлари
Даврон Хидоятов (архив). Фото: Шухрат Латипов / «Газета.uz».
Вилоят ҳокими Чирчиқ шаҳридаги уй-жойларни сотишда коррупцион схема мавжудлигини таъкидлади.
«„Откат“ оляпти, „шапка“ оляпти, иккита одам бошқаряпти. Сизларнинг буни очгиларинг келмаяпти, вилоятдан туриб очиб беришимизни кутяпсизлар. Одамларда тўғридан тўғри уйни сотиб олиш мумкин деган ишонч йўқолган Чирчиқ шаҳрида. Қурилиш ташкилотига мана бу домни битказдингми деган сўров йўқ. Мени 85−90 фоизи тайёр деб бир уйга олиб кирди жаноб ҳоким, 50 фоиз ҳам тайёр эмас. Бешинчи қаватга чиққанидан кейин, ўзи ҳам биринчи марта чиқди бешинчи қаватга жаноб Ҳидоятов, тили калимага келмай қолди», — дейди Зойир Мирзаев.
Вилоят раҳбари аҳолини уй-жой билан таъминлашга масъул бўлган раҳбарларни «инсофсиз» деб атади. «Чирчиқда яна бошқа нима қиляпсан? Бошқа қандай ишлар бор? Ҳаммаси давлат маблағлари ҳисобидан молиялаштирилади. Биронтангда ташаббус йўқ, биронтангда янгилик йўқ, [биронтанг] бир ҳомийни жалб қилиш йўқ… Умуман норозиман Чирчиқдаги тўртта сектор раҳбарларидан, мутлақо норозиман» — деди ҳоким.
Президент Шавкат Мирзиёев мамлакатнинг барча ҳудудларида «Янги Ўзбекистон» турар-жой массивлари қурилишини маълум қилган эди. Беш йил ичида ушбу массивларда 250 мингдан ортиқ хонадон барпо этилиши керак.

Хоким Ташкентской области Зойир Мирзаев на совещании 17 июля подверг критике ситуацию со строительством домов в области, сообщила пресс-служба администрации региона.
По проекту строительства жилых комплексов «Новый Узбекистан» в Ташкентской области планируется построить 59 домов с 3088 квартирами в Чирчике, Алмалыке и Нурафшане, но проекты отстают от графика, а процесс продажи домов непрозрачен, заявил хоким.
Он отметил, что в махалле «Ифтихор» в Чирчике пять подрядных организаций выполнили строительные работы в 20 домах.
«[Работы выполнены] на 49%. Я сам лично съездил в эти дома. Это не стройплощадка, а обезьянник какой-то. Никто не был там, ни хоким, ни руководители секторов, никто», — сказал Зойир Мирзаев.
Хоким области обратился по связи к хокиму Чирчика Даврону Хидоятову, но он отсутствовал, поэтому вместо него ответил его заместитель, которого глава области сразу перебил и поручил уволить замхокима Чирчика по вопросам строительства.
«Молчи. Когда придёт твой хоким, можешь говорить. Если не придёт, можешь выключить… Все вы бессовестные… У всех ноги оторвались от земли. Руководители четырёх секторов, я всё ещё помню поручения, которые я дал прокурору. Почему строители играют в игры?» — сказал он.
Даврон Хидоятов (архив). Фото: Шухрат Латипов / «Газета.uz».
Хоким области заявил, что при продаже домов в Чирчике действует коррупционная схема.
«Берут „шапки“ и откаты, два человека управляют [всем этим]. Вы не хотите открывать [дело], ждёте, когда из области откроют. В Чирчике люди потеряли доверие, что можно купить жильё напрямую. Нет спроса со строительных организаций. Господин хоким [Даврон Хидоятов] привёл меня к дому, который якобы готов на 85−90%, а на самом деле не готов даже на 50%. Когда поднялись на пятый этаж в первый раз, господин Даврон Хидоятов потерял дар речи, не смог обмануть, не прошли его слова», — сказал Зойир Мирзаев.
Глава области назвал руководителей, ответственных за обеспечение населения жильём, «бессовестными». «Чем вы ещё заняты в Чирчике? Какие ещё работы есть? Всё же происходит за счёт государственных средств. Никто из вас не проявляет инициативу, не вводит новшества, никто не привлекает спонсоров… Абсолютно недоволен руководителями четырёх секторов Чирчика», — подчеркнул хоким.
Президент Шавкат Мирзиёев объявил о строительстве по всей стране жилых массивов «Новый Узбекистан» в ноябре 2021 года. За пять лет планировалось строительство более 250 тысяч квартир.