Ўзбекистонда 2023 йил 1 июлдан бошлаб 2010−2012 йилларда берилган ҳайдовчилик гувоҳномалари ҳақиқий эмас деб ҳисобланади.
Шу кундан бошлаб эски ҳужжатлар ҳақиқий эмас деб топилиб, уларни алмаштиришга улгурмаган ҳайдовчилар Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 135-моддасига мувофиқ йўл ҳаракати қоидаларида назарда тутилган ҳужжатлари бўлмаган шахсларнинг транспорт воситаларини бошқариши бўйича жавобгарликка тортилиши керак (жарима — БҲМнинг 1 баравари ёки 330 минг сўм).
Белгиланган муддатдан кейин гувоҳномани алмаштиришга мурожаат қилинганда жарима белгиланмайди, деб хабар қилди Йўл ҳаракати хавфсизлиги хизмати.
права, ҳайдовчилик гувоҳномаси
Ҳужжатларни алмаштириш учун бутун мамлакат бўйлаб ЙҲХБ бўлинмаларига (манзил ва телефон рақамлари) ва Адлия вазирлигининг Давлат хизматлари марказларига (фақат ҳайдовчилик гувоҳномалари учун) мурожаат қилиш мумкин. Бунинг учун эски ҳайдовчилик гувоҳномаси ва талон, шунингдек, паспорт бўлиши керак.
Шунингдек, ҳайдовчилик гувоҳномасини алмаштириш учун интернет орқали Ягона интерактив давлат хизматлари порталига мурожаат қилиш мумкин. Жараён автоматлаштирилган — тайёр ҳужжатни танланган давлат хизматлари марказидан ёки почта орқали икки иш куни ичида (қўшимча тўлов 25 минг сўм эвазига) олиш мумкин. Кўрсатма қуйида келтирилган.
Барча ҳайдовчилик гувоҳномалари ва автомототранспорт воситаси рўйхатдан ўтказилганлиги тўғрисидаги гувоҳномаларнини алмаштириш муддати 2023 йилда тугайди. Сана ҳужжатларнинг чиқарилган йилига боғлиқ:
• 2010−2012 йилларда берилган ҳужжатлар учун — 30 июнь;
• 2013−2015 йилларда берилган ҳужжатлар учун — 30 сентябрь;
• 2015 йилдан кейин берилган ҳужжатлар учун — 31 декабрь.
Ўзбекистонда 2017 йиль октябридан янги ҳайдовчилик гувоҳномалари ва автомототранспорт воситаси рўйхатдан ўтказилганлиги тўғрисидаги гувоҳномалар жорий этилган. Дастлаб, уларни 2020 йил 31 декабргача янгисига алмаштириш режалаштирилганди. 2020 йил баҳорида муддат бир йилга, сўнгра 2021 йил ноябр ойида 2022 йилнинг охиригача, 2022 йил апрелда эса яна 2023 йилнинг охиригача узайтирилди.

С 1 июля 2023 года в Узбекистане водительские удостоверения, выданные в 2010—2012 годах, считаются недействительными.
С этой даты старые документы признаются недействительными, а водители, не успевшие их обменять и управляющие автомобилем, должны привлекаться к ответственности согласно статье 135 Кодекса об административной ответственности — управление транспортными средствами лицами, не имеющими документов, предусмотренных Правилами дорожного движения (штраф — 1 БРВ или 330 тысяч сумов).
Штрафа за оформление новых удостоверений и техпаспортов после установленного срока нет, сообщали в Службе безопасности дорожного движения МВД Узбекистана.
Для замены документов можно обратиться как в отделения СБДД по всей стране (адреса и телефоны), так и в центры государственных услуг Министерства юстиции (только водительские удостоверения). При себе нужно иметь старые права и талон к ним, а также паспорт.
Источник: Минюст.
Подать заявление на замену водительского удостоверения можно и через интернет — на Едином портале интерактивных госуслуг. Процесс автоматизирован — забрать готовые права можно в выбранном центре госуслуг или по почте в течение двух рабочих дней (за дополнительную плату в 25 тысяч сумов). Инструкция приведена ниже.
Сроки замены всех прав и техпаспортов истекают в 2023 году. Дата зависит от года выдачи документов:
- для документов, выданных выданных в 2010—2012 годах — 30 июня;
- в 2013—2015 годах — 30 сентября;
- после 2015 года — 31 декабря.
Новые водительские удостоверения и техпаспорта были введены в Узбекистане с октября 2017 года. Изначально завершить обмен прав и техпаспортов планировалось до 31 декабря 2020 года. Весной 2020 года срок был продлён на год, затем в ноябре 2021 года — до конца 2022 года, в апреле 2022 года его снова продлили — .до конца 2023 года.