Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати — Либерал-демократик партиянинг (ЎзЛиДеП) 30 май куни бўлиб ўтган XI сьездида амалдаги давлат раҳбари Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон президентлигига номзод этиб тасдиқланди. Бу ҳақда партия матбуот хизмати хабар берди.
Президент маъмуриятига яқин бўлган Manba Telegram каналининг хабар беришича, амалдаги президент сайловолди дастурининг бешта асосий йўналиши бўйича нутқ сўзлаган.
Таълим ва соғлиқни сақлаш
Унинг сўзларига кўра, дунёдаги «Топ-500»га кирадиган чет эл олийгоҳлари билан ҳамкорликда камида 50 та қўшма ўқув дастури ва «икки дипломли тизим» жорий этилади.
Бундан ташқари, био-технология, сунъий интеллект ва бошқа юқори технологик йўналишларда йилига 500 нафар истеъдодли ёшлар энг нуфузли хорижий олийгоҳларга давлат ҳисобидан ўқишга юборилади.
Шавкат Мирзиёев хорижий тилларни ўзлаштириш соҳасида шарт-шароит яратиш мақсадида яқин 7 йилда республиканинг барча мактабларига чет элдан хорижий тил она тили бўлган ўқитувчилар жалб этилишини айтди. Бу мақсадлар учун ҳар йили 200 млрд сўм маблағ йўналтириш режалаштирилган.
Шунингдек, келгуси етти йилда илм-фан ва инновацияларни ривожлантириш учун 1 млрд доллар ажратилади.
2023 йилда 390 минг ўқувчи мактабни тамомлади, 700 минг бола 1-синфга боради. Келгуси йилларда бу рақам 1 млн га ошади.
«Бу, албатта, биздан катта миқдордаги куч ва ресурсларни жамлашимизни талаб қилади. Шу боис мактабгача ва мактаб таълимини юқорироқ даражаларга кўтариш учун янги дастурларни йўлга қўямиз. Биринчидан, 2030 йилга бориб мактабгача таълимга бўлган талаб тўлиқ қопланади ва қамров 100 фоизга етади. Бунда болалар боғчаларини қуришда ишлаб чиқарувчи корхоналарнинг харажатлари солиқлардан тўлиқ озод қилинади. Шунингдек, ушбу мақсадларга 10 йил муддатга 7 фоиз ставкали кредитлар тақдим этилади. Натижада 2030 йилга бориб қўшимча 2000 та болалар боғчалари қурилади», — деди у.
Кам таъминланган оилалар фарзандларининг болалар боғчасидаги харажатлари давлат томонидан қопланиши режалаштирилмоқда. Ушбу имтиёз бола ҳатто хусусий болалар боғчасига борса ҳам амал қилади.
«Боғча ва мактабларимиз фильтрланган ичимлик суви билан тўлиқ таъминланади. Мактабгача таълим ташкилотларида оқсил, витамин ва минераллар билан бойитилган, сут ва йод билан тўйинган нон маҳсулотлари берилади. Фарзандларимизни ёшлигидан замонавий технологияларга кўниктириш мақсадида ҳар бир боғчага компьютер синфи ўрнатилади», — деди Шавкат Мирзиёев.
Келгуси 7 йилда мактабларда қўшимча 2,5 млн ўқувчи ўрни яратиш ва таълим сифатини тубдан ошириш зарур. Бунинг учун «Йилига 500 минг ўқувчи ўрни» дастури амалга оширилади.
Номзоднинг сўзларига кўра, Янги Ўзбекистоннинг устуни — билим, таълим ва тарбия бўлишини таъкидлади. У ёшларга мурожаат қилар экан, уларнинг қобилият ва истеъдодлари юзага чиқиши учун барча шароит ва имкониятлар яратилишини қайд этди.
Шавкат Мирзиёев бундан олти-етти йил олдин ўн минглаб беморлар гемодиализ, онко-гематология ёрдамидан фойдаланиш учун кунлаб, ойлаб навбат кутганлари, қанчаси бу хизматларга етиб бора олмаганини ёдга олди. «Ёки эшитиш қобилияти заиф, юрак нуқсони ва ирсий касаллиги бор минглаб болаларга ўз вақтида махсус тиббий ёрдам кўрсатилмагани ҳам ҳеч кимга сир эмас», — деди у.
«Биз тиббиёт соҳасида катта ислоҳотларни бошладик, — дея маълум қилди у. — Бунинг натижасида вазият тубдан ўзгарди. Энди бундай беморлар учун замонавий шифохоналар ҳам, малакали мутахассислар ва даволаш учун маблағимиз ҳам етарли».
Номзод Ўзбекистонда ўртача умр давомийлигини ҳозирги 73 ёшдан келгусида 78 ёшга етказиш бўйича барча имкониятларни ишга солишга ваъда берди.
Бунинг учун 2030 йилга қадар оналар ва болалар ўлими, болалар ўртасида ирсий касалликларни камида 2 баробарга қисқартириш, онкология, юрак-қон томир, диабет, нафас йўллари ва юқумли касалликлар бўйича эрта ўлимни эса, 2,5 баробар камайтириш асосий вазифа бўлиши таъкидланди.
Бунда 120 минг нафар онкология, 350 минг нафар д́иабет, 1,5 миллион юрак-қон томир касаллиги бор беморлар даволаш билан тўлиқ қамраб олинади.
«Гепатит С» касаллигини 100 фоиз давлат ҳисобидан даволашни йўлга қўямиз, «туберкулёз» билан касалланиш даражасини юз минг аҳолига нисбатан ҳозирги 34 нафардан кескин камайтиришга эришамиз (2016 йилда 43 нафар бўлган). Шу билан бирга, келгуси йилдан бирламчи бўғин орқали энг кўп учрайдиган 10 та касалликни даволаш ва 6 та тиббий хизматдан иборат кафолатланган тиббий пакет аҳолига бепул тақдим этилади", — дея маълум қилди у.
Шавкат Мирзиёевнинг таъкидлашича, бу орқали, тиббий ёрдамга муҳтож аҳолининг 70 фоиз мурожаатлари бирламчи бўғиннинг ўзида ҳал бўлади.
Онкологик беморлар ҳаётини сақлаб қолиш мақсадида, мамлакатимизда илк бор ўзак ҳужайраларини трансплантация қилиш йўлга қўйилади. Бу борадаги харажатлар эҳтиёжманд оилалар фарзандлари учун тўлиқ давлат ҳисобидан қопланади.
«Туғиш ёшидаги ва ҳомиладор аёллар, болаларга 7 турдаги витаминлар, йод ва фолий кислотасини бепул тарқатишни келгуси йилларда ҳам давом эттирамиз. Яна бир муҳим янгилик — соғлиқни сақлаш тизими тўлиқ рақамлаштирилади ва тиббий суғурта тизими жорий қилинади», — дея ишонч билан гапирди Шавкат Мирзиёев.
Шавкат Мирзиёевнинг сўзларига кўра, 2030 йилга қадар тиббиётга бюджетдан ажратиладиган йиллик маблағ ҳажми 2 карра оширилиб, 6 млрд долларга етказилади.
Ижтимоий таъминот
Ижтимоий таъминотга йўналтирилган маблағларнинг ялпи ички маҳсулотдаги улуши 2,5 баробарга — 2016 йилдаги 0,9 фоиздан 2022 йилда 2,2 фоизгача оширилди.
«Лекин, ижтимоий ҳимоя фақат пул бериш билан чекланиб қолмоқда. Аслида, бу тизимнинг вазифаси аҳолини оғир аҳволдан чиқариш ва жамиятда ўз ўрнини эгаллаши учун кўмак беришдан иборат бўлиши керак. Мисол учун, бизда оғир вазиятга тушган 30 та тоифадаги 9 млн аҳоли бор. Булар — ногиронлиги бор шахслар, ёлғиз кексалар, боқувчисини йўқотганлар, оилада зўравонликка учраган аёллар. Шу боис, ижтимоий хизматлар соҳасини буткул қайта кўриб чиқамиз», — деди у.
Номзоднинг сўзларига кўра, ижтимоий соҳани ислоҳ қилиш бўйича ишларни мувофиқлаштириш мақсадида ҳозирда 6 та вазирликка тарқоқ бўлган барча ижтимоий хизматлар бирлаштирилади. Хусусан, Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги ташкил этилади. Шу билан бирга, агентлик ходимларининг камида 10 фоизи ногиронлиги бўлган шахслар орасидан ишга қабул қилинади.
Номзод ҳар бир маҳаллада профессионал ижтимоий ходимлар фаолияти йўлга қўйилади ва улар ижтимоий хизматларни манзилли асосда кўрсатишини маълум қилди.
«Оғир ҳаётий аҳволга тушган ёки тушиш хавфи юқори бўлган ҳар бир оила бўйича алоҳида „ижтимоий хизмат иши“ очилади. Ушбу оилаларда шароитни яхшилаш, уларга даволаш, дориларни етказиш, фарзандларини боғча ва мактабга жойлаштириш, моддий ёрдам бериш каби ижтимоий хизматлар кўрсатилади. Оғирроқ вазиятдаги оилаларга психологик ёрдам ҳам берилади. Бундай оилаларнинг ҳаёт сифати амалда яхши томонга ўзгаргандан кейингина, „ижтимоий хизмат иши“ ёпилади», — деди Шавкат Мирзиёев.
ИқтисодиётЎзЛиДеПдан номзоднинг иккинчи мақсади — барқарор иқтисодий ўсишни таъминлаш. Унинг сўзларига кўра, 2030 йилга бориб:
иқтисодиёт 2 баробарга оширилиб, 160 млрд долларга етказилади;
аҳоли жон бошига ЯИМ ҳажми ҳозирги 2,2 минг доллардан 4 минг долларга оширилади. Бунинг натижасида, Ўзбекистон «даромади ўртачадан юқори бўлган давлатлар» қаторига киради. Энг аввало, илғор технологияларга асосланган саноат ривожлантирилади. Бунда, меҳнат унумдорлиги 2 баробар ошади (ҳозир бир ишчига 12,5 минг доллар маҳсулот тўғри келади).
Шавкат Мирзиёев тўртта нуфузли хорижий компаниянинг лойиҳалари ишга туширилиб, автомобилсозлик соҳасида ҳақиқий рақобат пайдо бўлиши ҳамда ишлаб чиқариш ҳажми йиллик 1 млн донага етказилишини (ҳозир 350 минг) маълум қилди. Бунда, йилига 300 мингта электромобиль ишлаб чиқарилади.
Умуман, саноатда қўшилган қиймат ҳажми 20 млрд доллардан 45 млрд долларга етказилади. Юқори қўшилган қийматли, экспортбоп маҳсулотлар ишлаб чиқаришни қўллаб-қувватлаш мақсадида, Саноатни ривожлантириш жамғармаси ташкил этилади ва унга 1 млрд доллар ажратилади.
️Шунингдек, келгуси йилларда:
- 50 та нуфузли хорижий брендлар билан махсус экспорт зоналари ташкил қилинади;
- тадбиркорларга «тайёр бизнес» шаклида бино бериш мақсадида саноат ипотекаси тизими тўлиқ йўлга қўйилади;
- ҳар бир туманда камида мингта иш ўрни яратадиган 2 тадан янги саноат зоналари ташкил этилади;
- «Ай-ти» хизматлари экспорти 5 млрд долларга олиб чиқилади.
Иккинчи мақсад доирасида, шунингдек, хорижий ҳамкорлар билан бирга, умумий қиймати 115 миллиард доллар бўлган йирик лойиҳалар бошланди. Жумладан, кейинги йилларда стратегик мега-лойиҳалар ишга туширилади. Хусусан:
- Олмалиқда 3 та мис бойитиш фабрикаси ва янги мис эритиш заводи;
- Оҳангарон мисни қайта ишлаш кластери;
- Навоий, Қўнғирот ва Қоракўлда йирик кимё-полимер кластерлари;
- Тошкент ва Навоий вилоятларида фосфорит хом ашёсидан юқори қўшилган қийматли тайёр маҳсулот ишлаб чиқариш корхонаси;
- Тебинбулоқ ва Ғаллаоролда темир ишлаб чиқариш мажмуалари иш бошлайди.
Натижада, 2030 йилгача юқори даромадли маҳсулот учун зарур бўлган мис ишлаб чиқариш — 3,5 баробар (500 минг тоннага), олтин — 1,5 карра (155 тонна), кумуш — 3 марта (500 тонна), уран — 3 баробар (10 минг тонна) оширилади. Мамлакатимиз тарихида илк бор алюминий, литий, пўлат, графит ишлаб чиқариш бошланади.
Йўл-транспорт соҳасидаги режалар:
- авиақатновлар сони 4 марта оширилади;
- Тошкент — Самарқанд, Навоий — Бухоро йўналишларида қўшимча тезюрар темир йўллари қурилади;
- темир йўл соҳасига хусусий сектор жалб қилиниб, хизматлар сифати рақобатбардош нархлар асосида белгиланади;
- 6 та йирик аэропорт модернизация қилинади, хусусий авиакомпаниялар сони 10 тага етказилади;
2030-йилга қадар туман марказларидан ҳар бир қишлоққача — жами 5,5 минг километр цемент-бетон йўллар қурилади ва жамоат транспорти билан тўлиқ қамраб олинади.
Тошкент — Самарқанд ва Тошкент — Фарғона водийси йўналишларида хусусий шериклик асосида янги автомобил йўллари қурилади.
Номзод 2024 йилдан бошлаб, янги уй-жой сотиб олган аҳолига, қўшилган қиймат солиғининг ярми қайтариб берилишини ваъда қилди.
Банк сектори
Номзод 2030 йилгача банк ва молия тизимида йиллик кредитлаш ҳажми ҳозирги 18 млрд доллардан 40 млрд долларга етказилишини маълум қилди.
Тадбиркорлар учун кредитлар ўртача 20 фоиздан 10−12 фоизгача туширилади.
Шу мақсадларга эришиш учун банк омонатлари ҳажми 4 баробарга ошириш (70 трлн сўмдан 260 трлн сўмгача), банкларни хусусийлаштиришни тезлаштириш, давлат ихтиёрида фақат 3 та банкни қолдириш (Миллийбанк, Халқ банки ва Агробанк), банк бозорига яна камида 4 та йирик нуфузли чет эл банки кириб келиши учун имконият яратишга ваъда берди.
Шунингдек, нобанк молиявий хизматларини кенгайтириш учун барча шароитларни яратилади. Қимматли қоғозлар бозори ҳажми 10 млрд долларга етказилади.
Хусусий жамғариб бориладиган пенсия тизимини ташкил этиш учун барча қонуний асослар яратилади. Хусусий сектор улушини ошириш, монопол соҳаларни бозор тамойилларига ўтказиш изчил давом эттирилади.
Сув ресурслари ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш
Шавкат Мирзиёев ўз сайловолди дастуридаги учинчи мақсад — сув ресурсларини тежаш ва атроф муҳитни муҳофаза қилиш эканини таъкидлади.
2030 йилга қадар экин майдонларини тўлиқ сув тежайдиган технологияларга ўтказиш учун далаларга сув етказадиган объектлар фермер ва кластерлар бошқарувига берилади.
Сув етказиш тизимига Туркия, Испания, Хитой каби давлатлар тажрибаси кенг жорий қилинади. Шунингдек, сув тежайдиган технологияни жорий қилган фермер ва деҳқонлар янада рағбатлантирилади.
Қонун устуворлиги
Номзоднинг тўртинчи мақсади — қонун устуворлигини таъминлаш, халқ хизматидаги давлат бошқарувини ташкил этишдан иборат.
Унинг сўзларига кўра, рақамлаштириш орқали бюрократияни бартараф этиш принципи ҳаётга жадал олиб кирилади. Шу мақсадда давлат хизматлари тўлиқ электрон шаклга ўтказилади.
«Энди, давлат хизматлари учун одамлар овора бўлиб, ариза ёки бланка тўлдирмайди, паспорт ёки бошқа ҳужжат тақдим қилмайди. Давлат идоралари зарур ҳужжатларни электрон тизимдан ўзи олади. Ҳар бир маҳаллада электрон хизмат нуқталари ишга туширилиб, улар барча масалаларни «бир қадам»да ҳал этадиган масканга айлантирилади», — деди у.
Партиялар ролини ошириш, улар ўз кучи ва имкониятларини амалда намоён этиши учун аралаш, яъни мажоритар — пропорционал сайлов тизими жорий этилади. Бунинг маъноси шуки, энди фуқаролар Қонунчилик палатасидаги 150 та депутатлик ўрнининг 75 таси бўйича аниқ бир номзодни сайласа, қолган 75 таси бўйича сиёсий партияга овоз беради. Бундай тизимда биронта сайловчининг овози эътибордан четда қолмайди. «Газета.uz» ушбу тизимнинг устунлик ва камчилик жиҳатлари ҳақида батафсил ёзган эди.
Маҳаллий кенгаш халқнинг чинакам овозига айланиши учун ҳокимнинг Кенгашга раҳбарлик ваколати бекор қилинмоқда. Энди ҳокимлар Кенгаш олдида, халқ олдида ҳисобдор бўлган тизим жорий этилади.
Келгуси йилда «Очиқ бюджет» дастурига ажратиладиган маблағлар уч баравар кўпайтирилиб, 24 триллион сўмга етказилади.
Маҳалла раисларининг ваколат муддати 3 йилдан 5 йилгача узайтирилади.
Бугунги кунга қадар 7 турдаги тергов ҳаракатларига санкция бериш ваколати судларга ўтказилган бўлса, энди уларнинг доираси янада кенгаяди. Бундан буён терговда ҳуқуқни чеклашга санкция беришни алоҳида судьялар амалга оширади. Ана шунда, терговда — қонунийлик, судда — холислик бўлади. Оғир бўлмаган жиноятлар бўйича ҳозир тарафлар ўртасида ярашув бўлса ҳам, жиноят иши қўзғатилади, одамлар тергов ва судда сарсон бўлиб юради. Шу боис, жабрланувчининг илтимосига асосан, жиноят ишини қўзғатмасдан ҳам ярашиш имконияти яратилади.
«Янги Ўзбекистон — хавфсиз ва тинч давлат»
Бешинчи мақсад — «Янги Ўзбекистон, хавфсиз ва тинч давлат». Бу йўналишда Марказий Осиёда турли йўналишлар, жумладан, сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш, транспорт йўлакларини ривожлантириш, хориждаги ватандошларни қўллаб-қувватлаш ва бу борада тизимли чора-тадбирлар кўриш каби соҳалардаги ҳамкорликни янги сифат даражасига кўтариш, уларнинг мамлакат тараққиётида фаол иштирок этиши учун зарур шарт-шароитларни яратиш таклиф этилмоқда.
Дастурда Ўзбекистон Қуролли Кучларининг қудрати, мудофаа қобилияти ва ҳарбий салоҳиятини ошириш мақсадида 2030 йилгача миллий армияни энг замонавий қурол-яроғ ва ҳарбий техника билан таъминлаш каби ташаббуслар ҳам илгари сурилган.
Сьезд қарорига кўра, ЎзЛиДеП қонунга мувофиқ, партиядан президентликка номзод Шавкат Мирзиёевни рўйхатга олиш тўғрисида Марказий сайлов комиссиясига мурожаат қилади.

XI съезд Движения предпринимателей и деловых людей — Либерально-демократической партии (УзЛиДеП) 30 мая утвердил в качестве кандидата в президенты Узбекистана действующего главу государства Шавката Мирзиёева. Об этом сообщила пресс-служба партии.
Как сообщает Telegram-канал «Источник», близкий к Администрации президента, действующий президент выступил с речью о пяти основных направлениях своей предвыборной программы.
Образование и здравоохранение
выборы-2023, кандидат, узлидеп, шавкат мирзиёев
По его словам, планируется внедрить не менее 50 совместных образовательных программ и «систему двойных дипломов» в сотрудничестве с зарубежными университетами, входящими в топ-500 мирового рейтинга.
Кроме того, государство будет отправлять 500 талантливых молодых людей на обучение в самые престижные зарубежные вузы за счёт бюджета по таким направлениям, как биотехнологии, искусственный интеллект и другим высокотехнологичным сферам.
Шавкат Мирзиёев заявил, что для создания условий в сфере овладения иностранными языками в предстоящие 7 лет будут привлечены из-за рубежа учителя-носители языка во все школы республики. На эти цели планируется ежегодно выделять 200 миллиардов сумов.
В течение следующих семи лет на развитие науки и инноваций намечено направить 1 млрд долларов.
В 2023 году школу окончили 390 тысяч учащихся, а в 1 класс пойдут 700 тысяч детей. В ближайшие годы это число увеличится до 1 миллиона.
«Это, конечно, требует от нас мобилизации большего количества энергии и ресурсов. Поэтому мы будем запускать новые программы, чтобы поднять дошкольное и школьное образование на более высокий уровень. Во-первых, к 2030 году потребность в дошкольном образовании будет полностью покрыта и охват достигнет 100%. При этом затраты производственных предприятий на строительство детских садов будут полностью освобождены от налогов. Также на эти цели предоставят кредит сроком на 10 лет по ставке 7%. В результате к 2030 году будет построено дополнительно 2000 детских садов», — заявил он.
Расходы на детский сад для детей из малообеспеченных семей планируется покрывать за счёт государства. Эта льгота будет действовать, даже если ребёнок будет посещать частный детский сад.
«Наши детские сады и школы будут полностью обеспечены фильтрованной питьевой водой. Хлебные изделия, обогащённые белком, витаминами и минералами, насыщенные молоком и йодом, будут обеспечены в дошкольных образовательных учреждениях. Для того, чтобы приучать наших детей к современным технологиям с раннего возраста, в каждом детском саду будет оборудован компьютерный класс», — озвучил Шавкат Мирзиёев.
В ближайшие 7 лет необходимо создать дополнительно 2,5 миллиона ученических мест в школах и коренным образом повысить качество образования. Для этого будет реализована программа «500 тысяч ученических мест в год».
По словам кандидата, главными приоритетами «Нового Узбекистана» будут знание, образование и воспитание. Обращаясь к молодёжи, он заявил, что будут созданы все условия и возможности для реализации их способностей и талантов.
Шавкат Мирзиёев отметил, что 6−7 лет назад «десятки тысяч пациентов стояли в очереди днями и месяцами, чтобы воспользоваться услугами гемодиализа и онкогематологии, тысячи детей с нарушением слуха, пороками сердца, генетическими заболеваниями не получили своевременной специальной медицинской помощи».
«Мы инициировали крупные реформы в области медицины. В результате ситуация коренным образом изменилась. Сейчас у нас достаточно современных больниц, квалифицированных специалистов и средств для лечения таких больных. Однако нам ещё предстоит проделать большую работу, чтобы наше население было довольно системой здравоохранения», — сказал он.
Кандидат пообещал, что средняя продолжительность жизни в Узбекистане возрастёт с нынешних 73 лет до 78 лет в будущем.
Для этого к 2030 году планируется снизить материнскую и детскую смертность, генетические заболевания среди детей не менее чем в 2 раза, преждевременную смертность при онкологических, сердечно-сосудистых, сахарных, респираторных и инфекционных заболеваниях — в 2,5 раза.
Медицинской помощью планируется охватить 120 тысяч онкобольных, 350 тысяч больных сахарным диабетом и 1,5 млн пациентов с сердечно-сосудистыми заболеваниями.
«Мы наладим лечение гепатита С на 100% за счёт государства. Добьёмся резкого снижения заболеваемости туберкулёзом с нынешних 34 на 100 тысяч населения (в 2016 году было 43). При этом со следующего года населению будет бесплатно предоставляться гарантированный медицинский пакет, состоящий из лечения 10 наиболее распространённых заболеваний и 6 медицинских услуг», — заявил он.
Для спасения жизни онкобольных в стране впервые запустят трансплантацию стволовых клеток, расходы для лечения детей из малообеспеченных семей будет полностью покрываться государством, сказал действующий президент.
«В ближайшие годы мы продолжим бесплатно предоставлять 7 видов витаминов, йод и фолиевую кислоту беременным и женщинам детородного возраста. Ещё одно важное новшество — будет полностью цифровизирована система здравоохранения и внедрена система медицинского страхования», — заверил он.
По его словам, государство возьмёт на себя обязательство проводить ежегодно на бесплатной основе лечение 5000 детей с пороком сердца и 10 тысяч младенцев с высокой вероятностью потери зрения.
Годовой бюджет сферы медицины до 2030 года планируется удвоить — до 6 млрд долларов.
Социальное обеспечение
Доля средств, направляемых на социальное обеспечение в ВВП, была увеличена в 2,5 раза — с 0,9% в 2016 году до 2,2% в 2022 году.
«Однако социальная защита ограничивается раздачей денег. На самом деле задача этой системы должна заключаться в том, чтобы помочь людям выйти из сложной ситуации и занять своё место в обществе. Например, у нас 9 миллионов человек в 30 категориях, которые находятся в тяжёлом положении. Это инвалиды, одинокие пожилые люди, лишившиеся кормильца, женщины, пострадавшие от домашнего насилия. Поэтому мы полностью пересмотрим сферу социальных услуг», — заявил он.
Кандидат сообщил, что для координации работы по реформированию социальной сферы, все социальные услуги, разбросанные в настоящее время в 6 министерствах, будут объединены. В частности, будет создано Национальное агентство социальной защиты. При этом не менее 10% сотрудников агентства будут набраны из числа лиц с ограниченными возможностями.
В каждой махалле планируется запустить деятельность профессиональных социальных работников, которые будут оказывать социальные услуги на адресной основе.
«На каждую семью, находящуюся в трудной жизненной ситуации или подверженную высокому риску падения, будет открываться отдельное „социальное дело“. Для этих семей будут оказываться такие социальные услуги, как улучшение условий, лечение, доставка лекарств, устройство детей в детский сад и школу, оказание материальной помощи. Семьям, попавшим в более сложную ситуацию, будет также оказана психологическая помощь. „Социальное дело“ будет закрываться только после того, как качество жизни таких семей действительно изменится к лучшему», — заверил кандидат от УзЛиДеП.
Вторая цель кандидата — увеличение ВВП страны в два раза — до 160 млрд долларов к 2030 году. ВВП на душу населения планируется увеличить с нынешних 2200 до 4000 долларов. В результате Узбекистан должен войти в число «стран с доходом выше среднего». В первую очередь, намечено развивать промышленность, основанную на передовых технологиях. В этом случае производительность труда, как ожидается, увеличится в 2 раза (сейчас на одного работника приходится продукция на 12,5 тысячи долларов).
Шавкат Мирзиёев сообщил, что к 2030 году будут запущены проекты четырёх престижных зарубежных компаний, а годовой объём производства автомобилей достигнет 1 млн единиц в год (сейчас 350 тысяч), в том числе 300 тысяч электромобилей.
С зарубежными партнёрами планируется запустить крупные проекты общей стоимостью 115 млрд долларов. В частности, в ближайшие годы намечено запустить «стратегические мегапроекты». В частности:
• три медеобогатительные фабрики и новый медеплавильный завод в Алмалыке;
• кластер по переработке меди;
• крупные химико-полимерные кластеры в Навои, Кунграде и Каракуле;
• предприятие по производству готовой продукции с высокой добавленной стоимостью из фосфоритного сырья в Ташкентской и Навоийской областях;
• комплексы по производству железа в Тебинбулаке и Галляарале.
В результате до 2030 года производство меди должно увеличиться в 3,5 раза (500 тысяч тонн), золота — в 1,5 раза (155 тонн), серебра — в 3 раза (500 тонн), урана — в 3 раза (10 тысяч тонн). Впервые в истории страны начнётся производство алюминия, лития, стали и графита.
Для поддержки производства продукции с высокой добавленной стоимостью, экспортной продукции будет создан Фонд развития промышленности на 1 млрд долларов.
В ближайшие годы также планируется создать специальные экспортные зоны с 50 престижными иностранными брендами, внедрить систему промышленной ипотеки, чтобы предоставить предпринимателям здание в виде «готового бизнеса, создать в каждом районе п две новые промышленные зоны с созданием не менее 1000 рабочих мест.
Экспорт IT-услуг планируется довести до 5 млрд долларов.
Планы в области автомобильного транспорта:
• количество рейсов будет увеличено в 4 раза;
• дополнительные высокоскоростные железные дороги появятся на маршрутах «Ташкент-Самарканд» и «Навои-Бухара»;
• в железнодорожный сектор будет привлечён частный сектор, а качество услуг будет определяться на основе конкурентоспособных цен;
• 6 крупных аэропортов будут модернизированы, количество частных авиакомпаний будет увеличено до 10.
В предвыборной программе также предусмотрено строительство новых автомобильных дорог на основе государственно-частного партнёрства по маршрутам «Ташкент-Самарканд» и «Ташкент-Ферганская долина» до 2030 года.
К 2030 году от районных центров до каждого посёлка будет построено 5500 км цементно-бетонных дорог, они будут полностью охвачены общественным транспортом, заявил Шавкат Мирзиёев.
Кандидат пообещал, что с 2024 года жителям, купившим новое жильё, начнут возвращать половину НДС.
Банковский сектор
Шавкат Мирзиёев отметил, что до 2030 года годовой объём кредитования в банковско-финансовой системе будет увеличен с нынешних 18 млрд до 40 млрд долларов.
Ставки по кредитам для предпринимателей намечено снизить в среднем с 20% до 10−12%.
Для достижения этих целей объём банковских вкладов планируется увеличить почти в четыре раза — с 70 трлн сумов до 260 трлн сумов.
Кандидат пообещал ускорить приватизацию банков, в рамках этого процесса останутся только три государственных банка (Национальный банк, Xalq banki и «Агробанк»). Также планируется создать возможность для выхода на банковский рынок не менее 4-х крупных и престижных иностранных банков.
Шавкат Мирзиёев заявил о планах создать «все условия для расширения небанковских финансовых услуг», а также расширить размер фондового рынка до 10 млрд долларов.
Для создания негосударственной накопительной пенсионной системы намечено создать правовые основы.
Водные ресурсы и защита окружающей среды
Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что третьей целью его предвыборной программы является экономия водных ресурсов и защита окружающей среды.
К 2030 году объекты, подающие воду на поля, будут переданы в управление фермерам и кластерам с целью перевода обрабатываемых площадей на полностью водосберегающие технологии.
В систему водоснабжения будет широко внедряться опыт таких стран, как Турция, Испания и Китай. Фермеры и дехкане, внедряющие водосберегающие технологии, получат большее поощрение, сказал Шавкат Мирзиёев.
Верховенство закона
Четвёртая цель кандидата — обеспечение верховенства закона, организация государственного управления, работающего на службе народа.
По словам Шавката Мирзиёева, государственные услуги будут полностью оцифрованы. Людям больше не придётся заполнять заявление или анкету, подавать паспорт или любой другой документ. Государственные органы будут получать необходимые документы из электронной системы.
Пункты электронных услуг планируется запустить в каждой махалле. Они должны превратиться в место, где все вопросы можно будет решить «в один приём».
Для повышения роли партий, демонстрации их силы и возможностей на практике планируется ввести смешанную, то есть мажоритарно-пропорциональную избирательную систему. Это означает, что граждане будут голосовать за конкретного кандидата на 75 из 150 мест в Законодательной палате, а на оставшиеся 75 мест — за политическую партию. «Газета.uz» подробно рассказывала о преимуществах и недостатках этой системы.
Для того чтобы местный кенгаш «стал подлинным голосом народа», полномочия хокима по руководству кенгашем отменяются. Теперь будет введена система, при которой хокимы будут подотчётны кенгашу и народу, заверил президент.
Махалля будет получать в своё распоряжение поступления от налогов на имущество и землю на 3 трлн сумов в год.
В следующем году средства, выделяемые на программу «Открытый бюджет», будут увеличены в три раза — до 24 трлн сумов.
Срок полномочий председателей махаллей будет увеличен с 3 до 5 лет.
На сегодняшний день полномочия по санкционированию 7 видов следственных действий переданы судам, и теперь их полномочия будет дополнительно расширены. Отныне выносить санкции по ограничению прав в ходе следствия будут отдельные судьи. «Только тогда будет законность в следствии и беспристрастность в суде», — считает кандидат.
Кроме того, планируется создать возможность примирения без возбуждения уголовного дела на основании заявления потерпевшего. Даже если есть примирение сторон по мелким преступлениям, возбуждаются уголовные дела, люди скитаются по следствиям и судам.
«Новый Узбекистан, безопасное и мирное государство»
Пятая цель — «Новый Узбекистан, безопасное и мирное государство». В данном направлении предлагается вывести на новый качественный уровень сотрудничество в Центральной Азии по разным направлениям, в том числе рациональному использованию водных ресурсов, развитию транспортных коридоров, оказанию поддержки соотечественникам за рубежом и принятию системных мер по созданию необходимых условий для их активного участия в развитии нашей страны.
В программе также выдвинуты такие инициативы, как обеспечение до 2030 года национальной армии самым современным вооружением и военной техникой в целях повышения мощи, обороноспособности и военного потенциала Вооружённых сил Узбекистана.
Согласно решению съезда, УзЛиДеП в соответствии с законодательством обратится в Центральную избирательную комиссию с просьбой о регистрации выдвинутого от партии кандидата в президенты Шавката Мирзиёева.