20 май куни Ўзбекистон Марказий банки учта тўлов ташкилотининг лицензияларини қайтариб олиш тўғрисида қарор қабул қилди, деб хабар берди регулятор матбуот хизмати.
Улар тўлов ташкилоти фаолиятини амалга ошириш ҳуқуқини берувчи лицензиясидан маҳрум бўлди тўлов ташкилотлари реестридан чиқарилди.
Instant Payment Solutions компаниясининг ўзи лицензияни бекор қилиш учун ариза берган. Илгари у Paynet тўлов хизмати билан боғлиқ эди. Компаниялар таъсисчилари MBCI Mont Blanc Commodities & Investments (Швейцария, 60%), тадбиркор ва инвестор Ботир Арифжонов (20%) ва Сардор Комилов (20%) эди.
Paynet (UzPaynet МЧЖ) энди давлатга тегишли (100%), Instant Payment Solutions эса ҳаракатсиз ҳолатдаги компанияга айланди.
Григорий Арзумановга тегишли Source to Pay «олти ойдан ортиқ вақт давомида фаолиятини тўхтатиб қўйгани сабабли» лицензиясидан маҳрум бўлди. Тўлов ташкилоти онлайн-савдогарлар учун «янги тўлов усули» яратишни режалаштирган ва ўзини электрон тижорат соҳасида фаолият юритувчи халқаро тўлов хизмати сифатида кўрсатган.
TAPP Payment компанияси (БААдаги Tap Payments билан ўхшаш номга эга) 2022 йил июнь ойида лицензия олган, бироқ «лицензия олинган кундан бошлаб бир йил ичида ўз фаолиятини амалга оширмагани учун» уни йўқотган, дея қайд этди Марказий банк.
Тўлов ташкилоти ўзининг TAPP UZ супер иловасини «Янги Ўзбекистон учун янги илова» сифатида ижтимоий тармоқларда 2022 йил апрелдан сентябргача тарғиб қилган. Июль ойида компания асосчиси Хуршид Тўраев Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири Шерзод Шерматов билан учрашиб, компания фаолиятини кенгайтириш масалаларини муҳокама қилганди.
Source to Pay ва TAPP Payment қатор солиқ имтиёзларидан фойдаланадиган IT Park резидентлари ҳисобланади.
Ҳозирда Ўзбекистонда 51 та лицензияланган тўлов ташкилоти рўйхатга олинган.
Эслатиб ўтамиз, самарқандлик тадбиркор Хуршид Тўраев Тошкент шаҳри марказидаги Рақамли технологиялар вазирлиги ва «Алоқабанк» биноларини сотиб олиш бўйича тендерда ғолиб чиққан 8 миллион сўм устав капиталига эга Black Gold Industry News (таъсисчиси Зиёдулло Жалолов) билан алоқадор бўлиши мумкин.
Апрель ойининг бошида савдо битта таклифдан кейин якунланганди. Объектлар учун харидор 387 миллиард сўм таклиф қилган. Кимошди савдосидан бир кун аввал «Алоқабанк» ушбу компанияга 15 йил муддатга 14 фоиз ставкада 390 миллиард сўм кредит берган.
Марказий банк раиси Мамаризо Нурмуротов май ойи бошида аукцион натижалари ва имтиёзли кредитлар ажратиш бўйича келишув бекор қилингани ҳақида маълум қилганди.

Центральный банк Узбекистан 20 мая принял решение об отзыве лицензий у трёх платёжных организаций, сообщила пресс-служба регулятора.
Они лишились разрешения на деятельность платёжной организации и исключены из реестра таковых.
Компания Instant Payment Solutions сама подала заявление об отзыве лицензии. Раньше она была связана с платёжным сервисом Paynet. Учредителями компаний являлись MBCI Mont Blanc Commodities & Investments (Швейцария, 60%), предприниматель и инвестор Ботир Арифжанов (20%), а также Сардор Комилов (20%).
Сейчас Paynet (ООО UzPaynet) находится во владении государства (100%), а Instant Payment Solutions стала бездействующей компанией.
Компания Source to Pay, которая принадлежит Григорию Арзуманову, лишилась лицензии «по причине приостановления своей деятельности более чем на полгода». Платёжная организация планировала создать «новый способ оплаты» для онлайн-продавцов и позиционировала себя как международный платёжный сервис, работающий в сфере электронной коммерции.
Компания TAPP Payment (имеет схожее название с компанией Tap Payments из ОАЭ) получила лицензию в июне 2022 года, однако лишилась ее «в связи с неосуществлением своей деятельности в течение одного года со дня получения лицензии», отмечает ЦБ.
Платёжная организация продвигала в соцсетях свой суперапп TAPP UZ «как новое приложение для Нового Узбекистана» с апреля по сентябрь 2022 года. В июле основатель компании Хуршид Тураев встречался с министром цифровых технологий Шерзодом Шерматовым, они обсуждали расширение деятельности компании.
Source to Pay и TAPP Payment являются резидентами IT Park, которые имеют ряд налоговых льгот.
Сейчас в Узбекистане зарегистрирована 51 лицензированная платёжная организация.
Напомним, самаркандский предприниматель и инвестор Хуршид Тураев может быть связан с компанией Black Gold Industry News (учредитель — Зиёдулло Джалолов) с уставным капиталом 8 млн сумов, которая стала победителем торгов на покупку зданий Министерства цифровых технологий и «Алокабанка» в центре Ташкента.
В начале апреля торги завершились после одной ставки. Покупатель предложил за объекты 387 млрд сумов. За день до торгов «Алокабанк» выделил этой компании кредит на 390 млрд сумов по ставке 14% на 15 лет.
Председатель Центробанка Мамаризо Нурмуратов в начале мая сообщил, что результаты торгов аннулированы, а договор о выделении льготного кредитам расторгнут.