Қозоғистон Россияга санкцион товарлар экспорти бўйича қўшимча хатарларни бошқариш тизимини жорий қилади, деб хабар бермоқда LS ахборот агентлиги.
Бу ҳақда Қозоғистон молия вазири Ерулан Жамаубаев журналистларнинг Россия Ғарб санкцияларини четлаб ўтиш йўлида Қозоғистондан фойдаланаётгани ҳақидаги суриштирувига изоҳ берар экан.
Қандай суриштирув ҳақида гап кетмоқда?
Аввалроқ OCCRP (Коррупция ва уюшган жиноятчиликни ўрганиш маркази) «Важные истории» (Россия), Der Spiegel (Германия) ва «Власт» (Қозоғистон) нашрлари билан биргаликда Ғарбнинг 2022 йил февраль ойида Украинага бостириб киришига жавобан Россияга қарши санкцияларини четлаб ўтишга оид қўшма суриштирувни эълон қилган эди.
Суриштирув шуни кўрсатадики, Қозоғистон Россияга кейинчалик РФ армияси ва мудофаа корхоналари томонидан қўлланиладиган электрон қисмларни олиб кириш учун «оралиқ тўхташ жойи»га айланган.
Суриштирув маълумотларига кўра, уруш бошланганидан кейин Қозоғистонда санкциялар туфайли РФга етказиб беришни тўхтатган ишлаб чиқарувчилардан дрон ва микросхемаларни сотиб олиб, кейинчалик уларни Россияга жўнатадиган компаниялар очилган. Компанияларнинг эгалари Россия фуқаролари ҳисобланишади.
Қозоғистон Молия вазирлиги раҳбари мамлакат Россияга дрон ва микрочиплар етказиб бермаслигини маълум қилди, бироқ журналистлар суриштирувида тилга олинган компаниялар ҳақидаги маълумотларни текширишга ваъда берди.
«Ўтган ой АҚШ ва Европадан делегация [Қозоғистонга] келди. Агар санкциялар остидаги товарлар Россияга кирса, улар рўйхатини беришлари ҳақида келишиб олдик. Ушбу рўйхатга кўра, биз тўғрироқ ва диққат билан текширамиз. Мақсадимиз санкциялар бузилишининг олдини олишдир», — деди Ерулан Жамаубаев.
Унинг таъкидлашича, Қозоғистонда шартномага кўра, мамлакат РФга «бундай товарлар» жўнатмайди, лекин ҳукумат «ҳар қандай тадбиркорни ушлаб, унга ҳуқуқбузар сифатида қарай олмайди».
«Энди рискларни бошқариш бўйича қўшимча тизимини жорий этамиз ва агар бу имконият бой берилса, биз бунга йўл қўймаймиз. Ахир бизда декларация топшириши керак бўлган минглаб тадбиркорлар бор ва балки улар бошқа маҳсулот деб кўрсатишгандир», — деди Жамаубаев.
Апрель ойида Европа Иттифоқининг санкциялар бўйича махсус вакили Дэвид О’Салливан Ўзбекистонга ташриф буюрган ва ЕИ Россиянинг учинчи давлатлар орқали санкцияларни четлаб ўтишидан хавотирда эканини айтган эди. Унинг сўзларига кўра, ЕИ Ўзбекистон томонига Евроиттифоқда ишлаб чиқарилган икки томонлама ёки ҳарбий мақсадларда фойдаланишга мўлжалланган товарлар рўйхатини топширган — булар блок-схемалар, микрочиплар, оптик жиҳозлар, масалан, қанотли ракеталарда қўлланиладиган. О’Салливаннинг сўзларига кўра, ЕИда сўнгги пайтларда ушбу рўйхатдаги товарларнинг Ўзбекистон ҳудуди орқали экспорти 126 фоизга ошган.
Май ойида Reuters Европа Иттифоқи Россияга савдо чекловларини четлаб ўтишга ёрдам бераётган учинчи давлатлар, жумладан, Қозоғистон ва Ўзбекистон компанияларига қарши янги санкциялар тайёрлаётгани ҳақида ёзган эди.
Халқаро валюта жамғармаси (ХВЖ) ўзининг сўнгги минтақавий шарҳида Украинадаги урушнинг Марказий Осиё мамлакатларига кутилмаган таъсирини қайд этди. ХВЖ маълумотларига кўра, 2022 йилда Марказий Осиёда салбий прогнозлардан фарқли равишда иқтисодий ўсиш кузатилган. Бунинг сабабларидан бири анъанавий савдо йўлларининг беқарорлашуви туфайли Марказий Осиё ва Россия ўртасидаги транзит савдосининг ортиши билан боғлиқ.

Казахстан введёт дополнительную систему управления рисками по экспорту санкционных товаров в Россию, сообщает информационное агентство LS.
Об этом прессе рассказал министр финансов Казахстана Ерулан Жамаубаев, комментируя расследование журналистов, в котором говорилось, что Россия использует Казахстан для обхода западных санкций.
Что за расследование?
Ранее OCCRP (Центр исследования коррупции и организованной преступности) совместно с изданиями «Важные истории» (Россия), Der Spiegel (Германия) и «Власть» (Казахстан) опубликовал совместное расследование о том, как Россия обходит западные санкции, введённые против страны в ответ на полномасштабное вторжение в Украину в феврале 2022 года.
В расследовании говорится, что Казахстан стал «промежуточным пунктом назначения» для завоза электронных комплектующих в Россию, которые затем используются российской армией и оборонными предприятиями.
По данным расследователей, уже после начала войны в Казахстане открылись компании, которые закупают беспилотники и микросхемы у производителей, прекративших поставки в РФ из-за санкций, а затем отправляют их в Россию. Владельцами компаний являются граждане России.
Глава Минфина Казахстана заявил, что страна не поставляет в Россию дроны и микрочипы, но пообещал проверить информацию о компаниях, фигурирующих в расследовании журналистов.
«В прошлом месяце [в Казахстан] прибыла делегация из США и Европы. Мы договорились, если какие-либо товары, находящиеся под санкциями, попадают в Россию, то они дают список. По этому списку мы проверяем более корректно и внимательно. Наша цель — не допускать нарушения санкций», — сказал Ерулан Жамаубаев.
Он подчеркнул, что у Казахстана есть договор, по которому страна не отправляет «такие товары» в РФ, но добавил, что власти не могут «поймать любого предпринимателя и рассматривать его как правонарушителя».
«Теперь мы добавим дополнительную систему управления рисками и, если такая возможность будет упущена, мы её не допустим. У нас ведь есть тысячи предпринимателей, которые должны предоставлять декларацию, и, возможно, они указали, что это другой товар», — отметил Жамаубаев.
В апреле в Узбекистан приезжал специальный посланник Евросоюза по санкциям Дэвид О’Салливан, который сообщил, что ЕС озабочен обходом Россией санкций через третьи страны. Он рассказал, что ЕС передал узбекской стороне список товаров, производимых в Евросоюзе, которые имеют двойное или военное применение — это блок-схемы, микрочипы, оптическое оборудование, используемые, например, в крылатых ракетах. По словам О’Салливана, ЕС наблюдает в последнее время увеличение экспорта товаров из этого списка через территорию Узбекистана на 126%.
В мае Reuters писал, что ЕС готовит новые санкции, нацеленные уже на компании третьих стран, включая Казахстан и Узбекистан, помогающих России обходить торговые ограничения.
В своём последнем региональном обзоре Международный валютный фонд (МВФ) отмечал неожиданные вторичные эффекты войны в Украине на страны Центральной Азии. По оценке МВФ, в 2022 году в ЦА наблюдался экономический рост вопреки негативным прогнозам. Одна из причин этого — увеличение транзитной торговли между ЦА и Россией из-за дестабилизации традиционных торговых путей.