Хитой темирйўл қурилиш корпорациясининг биринчи лойиҳа-тадқиқот институти Ўзбекистон — Қирғизистон — Хитой темирйўли қурилишининг техник-иқтисодий асосларини ишлаб чиқишни якунлади. Бу ҳақда транспорт вазири Илҳом Маҳкамов «Ўзбекистон 24» телеканалига берган интервьюсида маълум қилди.
454 километр узунликдаги Ўзбекистон — Қирғизистон — Хитой темирйўли қурилишининг техник-иқтисодий асослари 1 июнга қадар (бундан олдин —1 июль) ишлаб чиқилиши режалаштирилганди, бироқ бу иш муддатидан олдин якунланди.
Транспорт вазирлиги раҳбарининг сўзларига кўра, «Хитой-Марказий Осиё» биринчи саммити якунлари бўйича Қирғизистон ва Хитой билан лойиҳани амалга оширишнинг кейинги босқичлари бўйича «йўл харитаси» имзоланган.
Эслатиб ўтамиз, президент Шавкат Мирзиёев ва Хитой халқ республикаси раиси Си Цзиньпин учрашуви якунлари бўйича Ўзбекистон ва Хитойнинг қўшма баёнотида Ўзбекистон-Қирғизистон-Хитой темирйўли лойиҳаси икки давлат ва минтақа ўртасидаги алоқаларни мустаҳкамлашда тарихий аҳамиятга эга экани таъкидланганди. Томонлар лойиҳанинг техник-иқтисодий асосларини ишлаб чиқиш тугалланганидан мамнун ва темирйўл қурилишини якунлаш ва тайёрлашга биргаликда ҳисса қўшишга тайёр.
Бундан ташқари, ҳар икки томон Хитой-Марказий Осиё транспорт йўлаги қурилишини жадаллаштириш, бу йўналишда темир йўлконтейнер ташувларини ривожлантириш, Хитой-Тожикистон-Ўзбекистон автомобиль йўлининг узлуксиз ишлашини таъминлаш ва юк ташиш ҳажмини оширишга тайёр.
Лойиҳа доирасида Жалолобод — Макмал — Арпа — Торугарт — Қашғар қўшма йўналиши бўйлаб автомобиль йўли қуриш режалаштирилган. Қирғизистон орқали ўтадиган транзит йўли Ўзбекистонга қўшимча 5 млн тонна транзит юк ташиш имконини бериши кутилмоқда.
Ўзбекистон Транспорт вазирлиги аввалроқ мазкур лойиҳанинг амалга оширилиши Хитойдан Ўзбекистон орқали Туркияга ва ундан кейин Европага, шунингдек, Форс кўрфази давлатларигача бўлган савдо ва транспорт географиясини кенгайтиришини маълум қилганди.
Қирғизистон Вазирлар Маҳкамаси раиси, Президент администрацияси раҳбари Оқилбек Жапаров декабрь ойи бошида лойиҳа қиймати 6 млрд долларга баҳоланганини таъкидлаганди. Ундан 10 кун аввал эса тахминий қиймат 3−5 млрд доллар бўлгани айтилган.

Первый проектно-исследовательский институт Китайской железнодорожной строительной корпорации завершил разработку технико-экономического обоснования проекта строительства железной дороги «Узбекистан — Кыргызстан — Китай». Об этом в интервью телеканалу «Узбекистан 24» сообщил министр транспорта Илхом Махкамов.
ТЭО строительство 454-километровой железной дороги «Узбекистан — Кыргызстан — Китай» планировалось разработать к 1 июня (до этого — 1 июля), но работы были завершены раньше срока.
По словам главы Минтранса, по итогам первого саммита «Китай-Центральная Азия» была подписана дорожная карта с Кыргызстаном и Китаем о дальнейших шагах реализации проекта.
Напомним, в совместном заявлении Узбекистана и Китая по итогам встречи президента Шавката Мирзиёева и главы КНР Си Цзиньпина отмечалось, что железнодорожный проект «Узбекистан — Кыргызстан — Китай» имеет историческое значение для укрепления связи между двумя странами и регионом. Стороны удовлетворены завершением ТЭО проекта и готовы совместно содействовать доработке и подготовке к началу строительства железной дороги.
Кроме того, обе стороны готовы ускорить строительство транспортного коридора «Китай — Центральная Азия», содействовать железнодорожным контейнерным перевозкам в этом направлении, обеспечить бесперебойную работу автомагистрали «Китай — Таджикистан — Узбекистан» и увеличить объём грузоперевозок.
В рамках проекта намечено строительство магистрали по комбинированному маршруту «Джалал-Абад — Макмал — Арпа — Торугарт — Кашгар». Ожидается, что транзитный путь через Кыргызстан позволит Узбекистану дополнительно перевозить 5 миллионов тонн транзитных грузов.
Министерство транспорта Узбекистана ранее заявило, что реализация проекта позволит расширить географию торговли и перевозок из Китая через Узбекистан в Турцию и далее в Европу, а также в государствах Персидского залива.
Председатель Кабинета министров — руководитель Администрации президента Кыргызстана Акылбек Жапаров в начале декабря отмечал, что стоимость проекта оценивается в 6 млрд долларов, хотя 10 днями ранее озвучивал примерную стоимость в 3−5 млрд долларов.