Хитой Ўзбекистон фуқароларининг мамлакатга киришини соддалаштиришни режалаштирмоқда. Бу ҳақда Шавкат Мирзиёев ва Хитой раиси Си Цзиньпиннинг 18 май куни бўлиб ўтган учрашуви якунлари бўйича мамлакатларнинг қўшма баёнотида сўз борган.
Томонлар 2019 йилда мамлакатлар ҳукуматлари ўртасида ишбилармон доиралар вакиллари учун виза тартибини соддалаштириш тўғрисида имзоланган келишув «икки томонлама муносабатларни мустаҳкамлаш, иқтисодий, савдо ва сармоявий ҳамкорликни ривожлантириш» учун кенг истиқболларни очганини таъкидлаган.
Хитой томони Хитой фуқаролари учун Ўзбекистонга 10 кунлик визасиз кириш сиёсатини юқори баҳолайди ва Ўзбекистон фуқароларининг Хитойга киришини осонлаштириш чораларини кўришга тайёр, дейилади баёнотда.
Хитой Ўзбекистоннинг Жаҳон савдо ташкилотига (ЖСТ) аъзо бўлишини ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга ва бу борада зарур ёрдам кўрсатишга тайёр экани қайд этилди.
«Ўзбекистон „Ягона Хитой“ тамойилини қатъий қўллаб-қувватлайди ва ХХР ҳукумати бутун Хитойни ифодаловчи ягона қонуний ҳукумат эканини ва Тайван Хитой ҳудудининг ажралмас қисми эканини яна бир бор тасдиқлайди. Тайван билан ҳеч қандай расмий алмашувлар ўтказмаслигини ва Тайван бўғозининг ҳар икки томонидаги муносабатларнинг тинч йўл билан ривожланишини ва Хитой ҳукумати томонидан миллий бирлашишга эришиш учун кўрилаётган барча саъй-ҳаракатларни қатъий қўллаб-қувватлашини тасдиқлайди», — дейилади баёнотда.
Хитой Ўзбекистондан юқори сифатли қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари импортини кенгайтиришга ҳамда қишлоқ хўжалиги ва чорвачилик маҳсулотларининг айрим тоифалари учун карантин рухсатномаларини тасдиқлашни жадаллаштиришга тайёр экани билдирилди.
Ўзбекистон Хитой компанияларини Ўзбекистондаги қуёш, шамол ва гидроэнергетика лойиҳаларида иштирок этишга таклиф қилди. Ўзбекистон томони Хитой технологиялари ва капиталини жорий этишга, қайта тикланувчи энергия манбалари лойиҳаларини ва тегишли ускуналарни Ўзбекистонда ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштиришга, мутахассисларни биргаликда тайёрлашга тайёр экани кўрсатилди.
«Икки томон ҳам Хитой-Марказий Осиё газ қувурининг барқарор ишлашини ва келишилган режага мувофиқ етказиб беришни таъминлаш бўйича ҳамкорлик қилади», — дейилади хабарда.
Ўзбекистон ва Хитой Хитой-Қирғизистон-Ўзбекистон темирйўли лойиҳаси икки давлат ва минтақа ўртасидаги алоқаларни мустаҳкамлашда тарихий аҳамиятга эга, деб ҳисоблайди. Томонлар лойиҳанинг техник-иқтисодий асосларини ишлаб чиқиш тугалланганидан мамнун ва темирйўл қурилишини якунлаш ва тайёрлашга биргаликда ҳисса қўшишга тайёр.
Икки томон ҳам Хитой-Марказий Осиё транспорт коридорини қурилишини жадаллаштириш, «Хитой-Марказий Осиё» темирйўл контейнер ташувини ривожлантириш, Хитой-Тожикистон-Ўзбекистон автомобиль йўлининг узлуксиз ишлашини таъминлаш ва юк ташиш ҳажмини оширишга тайёрлиги қайд этилди.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон ва Хитой раҳбарлари 2023−2027 йилларда икки давлат ўртасида янги даврда кенг қамровли стратегик шерикликни ривожлантириш дастурини, шунингдек, ҳамкорликка оид 41 та ҳужжатни, жумладан:
• электр узатиш линиялари ва нимстанцияларини қуриш лойиҳасини молиялаштириш тўғрисида;
• мультимодал логистика марказини ташкил этиш тўғрисида;
• «Ўзбекистон темир йўллари» акциядорлик жамияти негизида локомотив паркини янгилаш ва модернизация қилиш тўғрисида;
• Агроинновациялар паркини ташкил этиш тўғрисида;
• биотехнологик кластерни яратиш бўйича;
• Ўзбекистон темир йўллари" АЖ локомотивлари паркини янгилаш ва модернизация қилиш тўғрисида;
• EXEED компанияси билан биргаликда замонавий автомобиллар ишлаб чиқариш тўғрисида;
• BYD Auto Industry компанияси билан биргаликда электр ва гибрид автомобиллар ишлаб чиқариш тўғрисида ҳужжатларни имзолаган.

Китай планирует упростить въезд в страну для граждан Узбекистана. Об этом говорится в совместном заявлении стран по итогам встречи президента Шавката Мирзиёева и председателя КНР Си Цзиньпиня 18 мая.
Стороны отметили, что подписанное в 2019 году соглашение между правительствами стран об упрощении визовых процедур для представителей деловых кругов «открыло широкие перспективы для укрепления двусторонних отношений и развития экономического, торгового и инвестиционного сотрудничества.
Китайская сторона высоко оценивает 10-дневную политику безвизового въезда в Узбекистан для граждан КНР и готова принять меры по упрощению въезда граждан Узбекистана в Китай, говорится в заявлении.
Отметим, что с марта 2021 года граждане Китая могут въезжать в Узбекистан без виз сроком на 10 дней. Граждане Узбекистана сейчас для поездки в Китай должны оформлять визу.
Китай готов полностью поддержать вступление Узбекистана во Всемирную торговую организацию (ВТО) и оказать необходимую помощь в этом.
«Узбекистан твёрдо поддерживает принцип „одного Китая“ и подтверждает, что правительство КНР является единственным законным правительством, представляющим весь Китай, и что Тайвань является неотъемлемой частью территории Китая. Подтверждая, что он не будет вести никаких официальных обменов с Тайванем и твёрдо поддерживает мирное развитие отношений по обе стороны Тайваньского пролива и все усилия, предпринимаемые китайским правительством для осуществления национального воссоединения», — следует из заявления.
Китай готов расширить импорт высококачественной сельскохозяйственной продукции из Узбекистана и ускорит утверждение карантинных разрешений для отдельных категорий сельхозпродукции и продуктов животноводства.
Узбекистан приглашает китайские компании к участию в проектах по солнечной, ветровой и гидроэнергетике в Узбекистане. Узбекская сторона готова внедрять китайские технологии и капитал, проводить локализацию проектов возобновляемой энергетики и производства сопутствующего оборудования в Узбекистане, совместно обучать специалистов.
«Обе стороны будут работать вместе, чтобы обеспечить стабильную работу газопровода Китай-Центральная Азия и поставки в соответствии с согласованным планом», — отмечается в заявлении.
Узбекистан и Китай считают, что железнодорожный проект «Китай-Кыргызстан-Узбекистан» имеет историческое значение для укрепления связи между двумя странами и регионом. Стороны удовлетворены завершением ТЭО проекта и готовы совместно содействовать доработке и подготовке к началу строительства железной дороги.
Обе стороны готовы ускорить строительство транспортного коридора Китай-Центральная Азия, содействовать железнодорожным контейнерным перевозкам «Китай-Центральная Азия», обеспечить бесперебойную работу автомагистрали Китай-Таджикистан-Узбекистан и увеличить объём грузоперевозок.
Напомним, главы Узбекистана и Китая приняли Программу развития всестороннего стратегического партнёрства в новую эпоху между двумя странами на 2023−2027 годы, а также 41 документ по сотрудничеству, в том числе:
• финансировании проекта строительства линий электропередач и подстанций;
о создании мультимодального логистического центра;
об обновлении и модернизации парка локомотивов на базе «Узбекистон темир йуллари»;
о создании Агроинновационного парка;
о создании биотехнологического кластера;
о расширении телекоммуникационной инфраструктуры «Узбектелекома»;
о производстве автомобилей совместно с компанией EXEED;
о производстве электрических и гибридных автомобилей совместно с компанией BYD Auto Industry и другие.
Отметим, что 17 мая в рамках визита президента Казахстана Касым-Жомарт Токаева в Пекин было подписано соглашение с Китаем введении безвизового режима для своих граждан в обе стороны. Ожидается, что срок пребывания без визы составит 30 дней с момента пересечения границы.