«Ўзбекнефтгаз» компанияси Озарбайжоннинг SOCAR давлат нефть компанияси билан биргаликда 2024 йилда Озарбайжонда учта углеводород конини ўзлаштиришни бошламоқчи. Бу ҳақда 18 май куни «Ўзбекистон нефть ва гази — OGU 2023» 25-халқаро кўргазма-конференцияси доирасида «Ўзбекнефтгаз» компанияси вакили маълум қилди.
Кўргазма доирасида «Ўзбекнефтгаз» акциядорлик жамияти ва СОСАР раҳбарияти ўртасида Озарбайжондаги нефть ва газ конларини биргаликда ўзлаштириш лойиҳасини амалга ошириш бўйича музокаралар бўлиб ўтди.
«Бу учта кон олдиндан белгиланган. Афсуски, маълумотлар махфийлиги сабабли номларни айта олмайман… Кузда лойиҳани умумий амалга ошириш бошланади, келгуси йилда эса ҳақиқий ишлаб чиқариш жараёнлари бошланади», — деди, «Ўзбекнефтгаз» вакили музокаралар якунлари бўйича изоҳ берар экан.
Унинг сўзларига кўра, музокаралар чоғида томонлар лойиҳанинг аниқ техник параметрларини аниқлаб олишган. «Ўзбекнефтгаз» ва SOCAR мутахассислари лойиҳани амалга ошириш бўйича умумий тушунчага эга", — дея қўшимча қилди агентлик суҳбатдоши.
Бундан ташқари, SOCAR Ўзбекистонда геология-қидирув ишларида, шунингдек компания томонидан хизматлар кўрсатишда иштирок этиши кутилмоқда. «Ўзбекнефтгаз» ва SOCAR «SOCAR Training» қўшма корхонасини ташкил этишни режалаштирмоқда.
Эслатиб ўтамиз, 2019 йил октябрь ойида «Ўзбекнефтгаз» ва SOCARнинг Каспий денгизининг Озарбайжон қисмида биргаликда нефть қазиб олиш режалари ҳақида хабар берилган эди.
Жорий йилнинг март ойида эса Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев Озарбайжонга ташрифи чоғида Ўзбекистон томони SOCAR билан ҳамкорликда «нефть-газ соҳасида катта лойиҳа» тайёрланаётганини айтган эди. Авваллари «Ўзбекнефтгаз» Ўзбекистондан ташқарида лойиҳаларни амалга оширмас эди. 2018 йил январь ойида президент Шавкат Мирзиёев компанияга халқаро бозорларга чиқиш бўйича ишларни фаоллаштириш бўйича топшириқ берди.
Захираларнинг тугаши ва технологик йўқотишлар туфайли сўнгги йилларда Ўзбекистонда газ қазиб олиш пасайишда давом этмоқда. 2022 йил якунларига кўра, республикада табиий газ қазиб олиш 2021 йилга нисбатан 4 фоизга камайиб, 51,665 млрд куб метрни, нефть қазиб олиш эса 1,8 фоизга ошиб, 787,8 минг тоннани ташкил этди.

Компания «Узбекнефтегаз» в 2024 году намерена приступить к разработке нескольких углеводородных месторождений в Азербайджане совместно с азербайджанской государственной нефтяной компанией SOCAR. Об этом 18 мая в рамках 25-й международной выставки и конференции «Нефть и газ Узбекистана — OGU 2023» сообщил представитель «Узбекнефтегаза».
На полях выставки состоялись переговоры руководства «Узбекнефтегаза» и SOCAR по реализации проекта совместной разработки нефтегазовых месторождений в Азербайджане.
«Эти три месторождения предварительно определены. К сожалению, из-за конфиденциальности информации я не могу озвучить названия… Осенью начинается общая реализация проекта, а начало фактическое производственных процессов уже со следующего года», — сказал представитель «Узбекнефтегаза», комментируя итоги переговоров.
По его словам, в ходе переговоров стороны уточнили конкретные технические параметры проекта. «У специалистов „Узбекнефтегаза“ и SOCAR есть общее понимание реализации проекта», — добавил собеседник агентства.
Кроме того, ожидается участие SOCAR в геологоразведочных работах в Узбекистане, а также оказание компанией услуг. «Узбекнефтегаз» и SOCAR планируют создать совместную компанию SOCAR Training.
Напомним, в октябре 2019 года сообщалось о планах «Узбекнефтегаза» и SOCAR совместно добывать нефть в азербайджанской части Каспийского моря.
В марте нынешнего года президент Узбекистана Шавкат Мирзиеев в ходе визита в Азербайджан заявил, что узбекская сторона готовит с SOCAR «большой проект в нефтегазовой отрасли». Ранее «Узбекнефтегаз» не осуществлял проекты за пределами Узбекистана. В январе 2018 года президент Шавкат Мирзиёев поручил компании активизировать работу по выходу на международные рынки.
Из-за истощения запасов и технологических потерь производство газа в Узбекистане в последние годы продолжает падать. Добыча природного газа в республике по итогам 2022 года снизилась на 4% по сравнению с 2021 годом — до 51,665 млрд кубометров, а нефти выросла на 1,8% — до 787,8 тысяч тонн.