2022 йилда ер қаъридан фойдаланганлик учун солиқ тушумлари 1,92 триллион сўмга (169,5 миллион доллар) ёки 12,2 фоизга камайди. Бу ҳақда Ўзбекистон Иқтисодиёт ва молия вазирлиги томонидан эълон қилинган Давлат бюджети даромадларининг ижроси тўғрисидаги ҳисоботда маълум қилинди.
Ўтган йилда ушбу солиқ бўйича давлат бюджетига 13,89 триллион сўм, 2021 йилда 15,81 триллион сўм, 2020 йилда 16,4 триллион сўм тушган. Шу билан бирга, олинган маблағ 2022 йил бошидаги прогноз кўрсаткичидан кўп бўлиб, 13,76 триллион сўмни ташкил этди.
Ер қаъридан фойдаланганлик учун солиқ тушумларининг асосий қисми ёки 63,7 фоизи давлат улушига эга олтин ва мис қазиб олувчи корхоналар ҳиссасига тўғри келди.
Солиқ тушумларининг камайиши фойдали қазилмаларнинг айрим турлари бўйича солиқ ставкаларининг унификация қилиниши ва пасайтирилиши билан ифодаланади. Бу солиқ тўловчилар сонининг 263 тага ёки 1904 тадан 2167 тага кўпайишига қарамай содир бўлди.
«Ўтган йили табиий газ бўйича солиқ ставкалари 30 фоиздан 10 фоизга, нефть ва газ конденсати бўйича 20 фоиздан 10 фоизга туширилди. Шунингдек, 2022 йилдан солиқ базасини аниқлашда Netback (ортга ҳисоблаш) механизмининг жорий этилиши муносабати билан солиқ тўловчилар ихтиёрида 538,1 миллиард сўм қолдирилди», — дейилади хабарда.
Давлат улуши юқори бўлган корхоналар учун солиқ ставкалари қуйидагича белгиланади:
- Навоий кон-металлургия комбинати (НГМК), Олмалиқ кон-металлургия комбинати (ОКМК): олтин учун 10%, палладий, кумуш ва мис учун 15%;
- «Ўзбекнефтгаз»: нефть, табиий газ ва газ конденсати учун 15%;
Бундан ташқари, углеводородлар, қимматбаҳо, рангли, нодир ва радиоактив металларни ишлаб чиқарувчи давлат улуши устун бўлган корхоналар (НКМК, ОКМК ва «Ўзбекнефтгаз») учун мазкур ставкалар ишлаб чиқариш ишлари 2022 йил 1 январдан кейин бошланган ер қаъри участкаларига нисбатан қўлланади. Президент қарори билан улар учун ер қаъридан фойдаланганлик учун солиқнинг юқорироқ ставкалари белгиланиши мумкин.
Юридик шахсларнинг мол-мулк солиғини ҳисоблашда солиқ солинадиган база янги нефть ва газ қудуқлари фойдаланишга топширилган ойдан бошлаб дастлабки икки йилдаги ўртача йиллик қийматда камайтирилади. Бу солиқ имтиёзининг амал қилиш муддати тугагач, янги қудуқларга уч йил давомида белгиланган ставканинг 50 фоизига камайтирилган солиқ ставкаси қўлланади.
Статистика агентлиги маълумотига кўра, 2022 йилда газ қазиб олиш 4 фоизга ёки 53,8 миллиард куб метрдан 51,6 миллиард куб метрга, газ конденсати 2,8 фоизга (1,29 миллион тоннагача) камайди. Нефть қазиб олиш бироз ошди — 774 минг тоннадан 787,8 минг тоннагача ёки 1,8 фоизга.
2022 йилда Ўзбекистон 910,9 миллион долларлик газ экспорт қилди. Хитой бунда асосий етказиб берувчи бўлди. Хитой томони 1,07 миллиард долларлик ўзбек гази импорти ҳақида маълумот берди, бу эса Ўзбекистон тақдим этган рақамлардан 159,5 миллион доллар ёки 18,2 фоизга кўп дегани. Статистика агентлиги буни божхона қийматини баҳолашнинг ўзига хос хусусиятлари ва товарларни ҳисобга олиш муддатларидаги фарқ билан изоҳлади. Шу билан бирга, Ўзбекистон Туркманистондан 281,9 миллион долларга (+82,5 фоиз) газ импорт қилди.
Бундан ташқари, солиқ ставкалари пасайтирилди:
- қимматбаҳо ва рангли металлар бўйича — 10 фоиздан 7 фоизгача, давлат улуши устун бўлган корхоналар учун олтин бўйича — 15 фоиздан 10 фоизгача, бунинг натижасида олтин бўйича тушумлар 2,8 триллион сўмга камайди;
- радиоактив металлар, нодир элементлар ва нодир ер элементлари учун — 10% дан 8% гача, вольфрам учун — 10,4% дан 2,7% гача;
- металл бўлмаган қурилиш материаллари бўйича — ўртача 2 бараварга, натижада улардан олинган даромадлар ҳажми 55 миллиард сўмга камайди. Қум-шағал аралашмасини қазиб олиш ҳажми 2,5 миллион тоннага ошган бўлса-да, солиқ суммаси 45 миллиард сўмга камайди.
Цемент ишлаб чиқариш жараёнида кўмирдан фойдаланадиган заводлар томонидан оҳактош ишлаб чиқариш қарийб 10 баробар ошди. 2022 йилдан бошлаб цемент ишлаб чиқариш учун оҳактошга солиқ ставкаси 2 баравар камайиши билан солиқ тушумлари ҳажми 2021 йилга нисбатан 4,2 баробар ошиб, 34,1 миллиард сўмни ташкил этди.
Аввалроқ Ўзбекистон нефть ва газ конларида қайси компаниялар фаолият олиб бораётгани ҳақида батафсил ёзган эдик. Энергетика вазири Жўрабек Мирзамаҳмудов «Озодлик» радиоси суриштирувига жавобан Ўзбекистондаги 294 та нефть ва газ конининг 118 таси «Ўзбекнефтгаз»га тегишли бўлиб, 176 таси хорижий компаниялар томонидан бошқарилишини маълум қилганди.
«Газета.uz» бу бўйича 2021 йил 1 январь ҳолатига кўра маълумотларни эълон қилганди. Хусусан, тасдиқланган захираларнинг энг каттаси «Ўзбекнефтгаз» акциядорлик жамияти томонидан бошқарилган — 934,1 миллиард куб метр газ (жорий захираларнинг 50 фоизи). «Лукойл» 413,1 миллиард куб метр газ (22,1%), Uz-Kor Gas Chemical — 109,6 миллиард куб метр (5,9%), Surhan Gas Chemical — 106,6 миллиард куб метр (5,8%), Jizzakh Petroleum (ҳозир Saneg) — 84,9 миллиард куб метр (4,5%).

Поступления по налогу на пользование недрами в 2022 году снизились на 1,92 трлн сумов (169,5 млн долларов США), или на 12,2%. Это следует из доклада об исполнении доходов государственного бюджета, опубликованного Министерством экономики и финансов Узбекистана.
За прошлый год по данному налогу в госбюджет поступило 13,89 трлн сумов, в 2021 году — 15,81 трлн сумов, в 2020-м — 16,4 трлн сумов. При этом поступившая сумма больше прогноза начала 2022 года, который составлял 13,76 трлн сумов.
Основная часть поступлений по налогу на пользование недрами, или 63,7%, пришлась на золото- и медедобывающие предприятия с государственной долей.
Уменьшение поступлений по налогу обусловлено унификацией и снижением налоговых ставок на отдельные виды полезных ископаемых. Это произошло несмотря на рост количества плательщиков данного налога на 263, или с 1904 до 2167.
В прошлом году налоговые ставки на природный газ были снижены с 30% до 10%, на нефть и газовый конденсат — с 20% до 10%. В результате этого, а также за счёт внедрения в 2022 году механизма Netback при определении налоговой базы в распоряжении налогоплательщиков осталось 538,1 млрд сумов, говорится в докладе.
Для предприятий с преобладающей государственной долей налоговые ставки установлены в больших размерах:
- Навоийский горно-металлургический комбинат (НГМК), Алмалыкский горно-металлургический комбинат (АГМК): 10% — по золоту и 15% — по палладию, серебру и меди;
- «Узбекнефтегаз»: 15% — по нефти, природному газу и газовому конденсату;
Кроме того, для предприятий с преобладающей государственной долей, осуществляющих добычу углеводородов, драгоценных, цветных, редких и радиоактивных металлов (НГМК, АГМК и «Узбекнефтегаз»), эти ставки применяются на участке недр, добыча на котором началась после 1 января 2022 года. Решением президента для них могут устанавливаться повышенные ставки по налогу за пользование недрами.
При исчислении налога на имущество юридических лиц налоговая база уменьшается на среднегодовую стоимость на новых нефтяных и газовых скважин в первые два года, начиная с месяца ввода их в эксплуатацию. По завершении действия данной налоговой льготы в отношении этих новых скважин в течении трёх лет применяется налоговая ставка, сниженная на 50% от установленной.
Добыча газа в 2022 году упала на 4%, или с 53,8 миллиарда до 51,6 миллиарда кубометров, газового конденсата — на 2,8%, до 1,29 миллиона тонн, свидетельствуют данные Агентства статистики. Добыча нефти незначительно увеличилась — с 774 тысяч до 787,8 тысячи тонн, или на 1,8%.
В 2022 году Узбекистан экспортировал газ на 910,9 млн долларов. Большая часть поставок пришлась на Китай. Китайская сторона сообщила об импорте узбекского газа на 1,07 млрд долларов, что на 159,5 млн долларов, или 18,2%, больше данных, о которых сообщал Узбекистан. Агентство статистики объясняло причины расхождений особенностями оценки таможенной стоимости товаров и разницей во времени учёта товаров. В то же время Узбекистан импортировал из Туркменистана газ на 281,9 млн долларов (+82,5%).
Кроме того, были снижены налоговые ставки:
- на драгоценные и цветные металлы — с 10% до 7%, а по золоту для предприятий с преобладающей государственной долей — с 15% до 10%, в результате этого поступления по золоту снизились на 2,8 трлн сумов;
- на радиоактивные металлы, редкие и редкоземельные элементы — с 10% до 8%, на вольфрам — с 10,4% до 2,7%;
- на нерудные строительные материалы — в среднем в 2 раза, в результате сумма поступлений по ним снизилась на 55 млрд сумов, из них 45 млрд сумов приходится на песчано-гравийную смесь, несмотря на увеличение объёма её добычи на 2,5 миллиона тонн.
Объем добычи известняка заводами, использующими уголь в процессе производства цемента, увеличился почти в 10 раз. При снижении с 2022 года налоговой ставки на известняк для производства цемента в 2 раза сумма налоговых поступлений увеличилась в 4,2 раза по сравнению с 2021 годом и составила 34,1 млрд сумов.
Остальные налогоплательщики, добывающие известняк для производства цемента, уплатили в бюджет 246,3 млрд сумов налога за пользование недрами, что на 304,1 млрд сумов (или в 2,2 раза) меньше по сравнению с 2021 годом. Это обусловлено снижением ими объёма добычи известняка для производства цемента на 1,3 миллиона тонн и налоговой ставки по этому виду полезного ископаемого в 2 раза, отменили в Минэкономике и финансов.
Ранее мы подробно писали о том, какие компании работают на нефтегазовых месторождениях Узбекистана. Министр энергетики Журабек Мирзамахмудов в ответ на расследование радио «Озодлик» сообщал, что из 294 месторождений 118 принадлежат «Узбекнефтегазу», а на 176 работают иностранные компании