1 апрелдан умумий қуввати 100 кВтгача бўлган қайта тикланувчи энергия манбалари (ҚТЭМ) қурилмаларини ўрнатган жисмоний ва юридик шахслар айрим солиқларни тўлашдан озод этилади. Бу ҳақда Ўзбекистон президентининг 16 февралдаги «2023 йилда қайта тикланувчи энергия манбаларини ва энергия тежовчи технологияларни жорий этишни жадаллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарорида сўз борган.
Хусусан, улар ушбу қурилмалар бўйича — мол-мулк солиғи, қурилмалар билан банд бўлган участкалар бўйича — ер солиғи ҳамда юридик шахслар томонидан умумий тармоққа сотган электр энергияси учун олган фойдасидан ҳисобланадиган фойда солиғини тўлашдан озод этилади. Бунда улар фойдаланишга топширилган пайтдан эътиборан 3 йил муддатга, ўрнатилаётган қуёш панелларининг қувватига нисбатан 25 фоиздан кам бўлмаган қувватга эга электр энергиясини сақлаш тизими билан ўрнатилган бўлса — ўн йил муддатга озод этилади.
Тадбиркорлик субъектларига, шу жумладан, хорижий инвесторларга:
- қайта тикланадиган энергия манбаларидан ишлаб чиқарилган электр энергиясини давлат органларига ва ҳудудий электр тармоқларига белгиланган тарифлар бўйича, бошқа истеъмолчиларга — ўзаро келишилган нархларда, тузилган тўғридан-тўғри, шу жумладан, узоқ муддатли шартномалар асосида сотиш;
- ижара ҳуқуқи асосида бошқа шахсларга тегишли объектларда қайта тикланувчи энергия манбалари иншоотларини қуриш ва ушбу қурилмалардан ишлаб чиқарилган электр энергиясини сотишга рухсат берилади.
Қайта тикланувчи энергия манбалари қурилмаларини ўрнатган тадбиркорлик субъектлари томонидан ой давомида ягона электр энергетика тизимига узатилган ва истеъмол қилинган электр энергияси ҳажмининг ҳисоби «Ҳудудий электр тармоқлари» АЖ биллинг тизимида юритилиб, ой якуни билан тармоққа узатилган ва истеъмол қилинган электр энергияси ҳажми ўртасидаги тафовутга асосан ўзаро ҳисоб-китоб қилинади.
Шу билан бирга, «Ҳудудий электр тармоқлари» томонидан электр энергиясини сақлаб бериш хизмати учун ҳақ олинмайди.
Қуввати 300 кВт ва ундан юқори бўлган қайта тикланувчи энергия манбаларида ишлаб чиқарилган электр энергияси ушбу манбалар Энергетика вазирлигида рўйхатдан ўтказилганидан кейингина амалга оширилади.
1 мартдан бошлаб тадбиркорлик субъектлари томонидан қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланиш ускуналарини харид қилиш ва ўрнатиш, энергия тежовчи технологияларни жорий этиш ва ишлаб чиқариш жараёнларининг энергия самарадорлигини ошириш чора-тадбирларини молиялаштириш мақсадида «яшил энергия» банк молия продукти жорий этилмоқда.

С 1 апреля физические и юридические лица, установившие оборудование для возобновляемых источников энергии (ВИЭ) общей мощностью до 100 кВт, освобождаются от уплаты некоторых налогов. Это предусмотрено постановлением президента Узбекистана от 16 февраля об ускорении внедрения ВИЭ и энергосберегающих технологий в 2023 году.
В частности, они освобождаются от налога на имущество — касательно этого оборудования, от земельного налога — касательно участка, на котором расположено это оборудование, от налога на прибыль, начисляемого на прибыль за электроэнергию, проданную юридическими лицами для общей сети, со дня введения их в эксплуатацию на срок три года. А в случае установки оборудования для ВИЭ с системой накопления электроэнергии мощностью не менее 25% от мощности устанавливаемых солнечных панелей они освобождаются от вышеперечисленных налогов на срок до 10 лет.
Субъектам предпринимательства, в том числе зарубежным инвесторам, разрешается:
- продавать электроэнергию, произведённую на ВИЭ, государственным органам и территориальным электрическим сетям — по установленным тарифам, другим потребителям — по взаимосогласованным ценам, на основании заключённых прямых договоров, включая долгосрочные;
- сооружать установки ВИЭ на объектах, принадлежащих другим лицам на основе права аренды, и продавать электроэнергию, произведённую на этих установках.
Учёт объёма электроэнергии, переданной в единую электроэнергетическую систему и потреблённой в течение месяца субъектами предпринимательства, установившими оборудование ВИЭ, ведётся в биллинговой системе «Региональных электрических сетей», и по итогам месяца производится взаимный расчёт на основании разницы между объёмом переданной в сети и потреблённой электроэнергии.
При этом за услугу по хранению электроэнергии со стороны «Региональных электрических сетей» плата не взимается.
Электроэнергия, произведённая на ВИЭ мощностью 300 кВт и более, передаётся в единую электроэнергетическую систему только после регистрации данных установок в Министерстве энергетики.
С 1 марта вводится банковский финансовый продукт «зелёная энергия» для финансирования мер по приобретению и установке субъектами предпринимательства оборудования ВИЭ, внедрению энергосберегающих технологий и повышению энергоэффективности производственных процессов.