АҚШнинг Тошкентдаги янги элчиси Жонатан Хеник 17 ноябрь куни бўлиб ўтган матбуот анжуманида Ўзбекистондаги хорижий инвесторлар учун тўсиқлар ва имкониятларни санаб ўтди, дея хабар бермоқда «Газета.uz» мухбири.
«Сиз билан очиқ бўламан. Хорижий инвесторлар учун кўплаб тўсиқлар мавжуд. Биринчиси, бу — қонун устуворлиги тизими. Аслини олганда, айрим хорижий компаниялар маҳаллий ҳамкорлар билан келишмовчилик юзага келган тақдирда, қонун доирасида масалалар суд орқали ҳал этилишига ишонч ҳосил қилишлари керак», — деди у.
Бундан ташқари, интеллектуал мулкни ҳимоя қилишни кучайтириш керак, чунки кўплаб хорижий компаниялар ўз брендлари ва маҳсулотларига катта миқдорда сармоя киритдилар. «Афсуски, Ўзбекистонда бундай интеллектуал мулкни ҳимоя қилиш етарли даражада мукаммал эмас», — деди дипломат.
Жонатан Хеник. Фото: Шуҳрат Латипов / «Газета.uz».
Учинчидан, давлат корхоналарининг иқтисодиётда устунлиги ҳам хусусий компаниялар фаолиятини қийинлаштиради. «Мен ушбу давлат компанияларини хусусийлаштиришни кўпроқ истардим», — деди у.
Тўртинчи муаммо — коррупция. «Президент Мирзиёевнинг коррупцияга қарши кураш эълон қилгани ва жиддий саъй-ҳаракатларни амалга оширганини биламан, лекин бу муаммолигича қолмоқда», — деди элчи.
Хорижий компаниялар учун тўсиқ бўлаётган бешинчи муаммо сифатида Жонатан Ҳеник кўплаб товарларга тарифлар юқорилигини кўрсатди.
Дипломатнинг сўзларига кўра, бу Ўзбекистонда ҳаммаси ёмон дегани эмас. «Ўзбекистонда хорижий компаниялар учун жуда жозибали нарсалар кўп. Бу, биринчи навбатда, инсон капитали, инсон ресурслари, бу ерда, Ўзбекистонда жуда катта, ўқиган ва меҳнаткаш ишчи кучи мавжуд. Ўзбекистоннинг ўзи ҳажми жиҳатидан катта бозор, бироқ у кенгайтирилган [Марказий Осиё] бозор учун марказ бўлиш учун ҳам идеал жойлашган», — деди у.
Элчи Ўзбекистон ҳукуматининг позициясини хорижий инвесторлар учун «жуда очиқ ва жозибадор» деб ҳисоблайди.
«Шунинг учун биз кўпроқ хорижий сармояни жалб қилишимиз учун салбийларни камайтириш ва ижобий томонларини таъкидлаш учун биргаликда ишлашимиз керак», — деди Жонатан Хеник.
Йил бошида Стратегик ривожланиш агентлиги Ўзбекистондаги сармоявий муҳитга таъсир этувчи омилларни санаб ўтган эди. Улар орасида иқтисодий ривожланиш, суд-ҳуқуқ тизими, сиёсий барқарорлик, инфратузилмани ривожлантириш ва бошқалар тилга олинди. Агентлик инвестиция муҳитига салбий таъсир кўрсатишига мисол сифатида бизнес учун тез-тез ўзгариб турадиган «ўйин қоидалари», ҳокимларнинг қарама-қарши баёнотлари ва бошқаларни кўрсатди.

Новый посол США в Ташкенте Джонатан Хеник на пресс-конференции 17 ноября перечислил преграды и возможности для иностранных инвесторов в Узбекистане, передаёт корреспондент «Газеты.uz».
«Я буду откровенен с вами. Здесь много преград для иностранных инвесторов. Первое — это система верховенства закона. На самом деле, некоторые иностранные компании должны быть уверены, что в случае возникновения спора с местными партнёрами вопросы будут решаться в суде в рамках закона», — сказал он.
Кроме того, необходимо усилить защиту интеллектуальной собственности, поскольку многие иностранные компании вложили большие деньги в свои бренды и продукцию. «К сожалению, в Узбекистане защита такой интеллектуальной собственности недостаточно совершенна», — отметил дипломат.
Джонатан Хеник. Фото: Шухрат Латипов / «Газета.uz».
В-третьих, доминирование в экономике государственных предприятий также затрудняет работу частных компаний. «Хотелось бы видеть больше приватизации этих госкомпаний», — заявил он.
Четвёртая проблема — коррупция. «Я знаю, что президент Мирзиёев объявил и предпринял серьёзные усилия по борьбе с коррупцией, но она остаётся проблемой», — отметил посол.
Пятой проблемой Джонатан Хеник назвал высокие тарифы на многие товары, что также является препятствием для иностранных компаний.
По словам дипломата, это не означает, что в Узбекистане всё плохо. «В Узбекистане есть много вещей, которые очень привлекательны для иностранных компаний. Прежде всего, это человеческий капитал, человеческие ресурсы, здесь, в Узбекистане, очень большая, образованная и трудолюбивая рабочая сила. Узбекистан сам по себе является большим рынком с точки зрения размера, но он также идеально расположен, чтобы быть центром для расширенного рынка [Центральной Азии]», — заявил он.
Посол считает позицию правительства Узбекистана «очень открытой и привлекательной» для иностранных инвесторов.
«И поэтому нам нужно работать вместе, чтобы уменьшить негативные моменты и подчеркнуть позитивные, чтобы мы могли привлечь больше иностранных инвестиций», — сказал Джонатан Хеник.
В начале года Агентство стратегического развития перечислило факторы, влияющие на инвестиционный климат в Узбекистане. Среди них — экономическое развитие, судебная система, политическая стабильность, развитие инфраструктуры и другие. В качестве примеров негативного влияния на инвестклимат агентство указало часто меняющиеся «правила игры» для бизнеса, противоречивые заявления хокимов и другое.