«Ўзбекистон темир йўллари» акциядорлик жамияти темир йўл транспортида йўловчиларга сифатли хизмат кўрсатиш учун 34 та замонавий электропоезд сотиб олади. Компания матбуот хизмати бунинг учун халқаро тендер эълон қилинганини маълум қилди.
Таклифларни қабул қилиш 29 ноябрга қадар давом этадиган тендерда (батафсил маълумотлар) поездларга техник хизмат кўрсатиш ва шаҳар атрофидаги йўловчи ташишни ривожлантириш мақсадида кадрлар тайёрлаш учун зарур бўлган ускуналар етказиб бериш ҳам кўзда тутилган.
Ҳаракат таркибини янгилаш, замонавий электропоездларни харид қилиш бўйича ҳозирда ташкилот Stadler, Skoda, Talgo, Hyundai, CAF, Siemens, Alstom, Hitachi, Pesa, CRRC-Dalian илғор компаниялари билан музокаралар ўтказяпти.
34 та замонавий электропоездлар харид қилингач, 8 та янги йўналишларда темир йўл қатновлари бўлади. Булар:
- Тошкент — Жиззах — Тошкент,
- Тошкент — Келес — Тошкент,
- Навоий — Бухоро — Навоий,
- Самарқанд — Жиззах — Самарқанд,
- Самарқанд — Шаҳрисабз — Самарқанд,
- Самарқанд — Қарши — Самарқанд,
- Андижон — Хонобод — Андижон,
- Нукус — Хива — Нукус.
Шунингдек, 10 та мавжуд йўналишларда эса қўшимча поездлар қатнови йўлга қўйилади. Булар:
- Тошкент — Хожикент — Тошкент,
- Тошкент — Ангрен — Тошкент,
- Наманган — Андижон — Наманган,
- Қўқон — Андижон — Қўқон,
- Тошкент — Гулистон — Тошкент,
- Тошкент — Бекобод — Тошкент,
- Термиз — Сариосиё — Термиз,
- Қарши — Бухоро — Қарши,
- Бухоро — Хива — Бухоро,
- Самарқанд — Бухоро — Самарқанд.
Янги йўналишларда поездлар ҳаракатининг йўлга қўйилиши ва мавжуд йўналишларда қўшимча қатновларнинг ташкил этилиши орқали бир йилда жами 22,4 млн йўловчига сифатли хизмат кўрсатишга эришилади (6 млн нафар янги йўналишлар ҳисобига тўғри келади).

Компания «Узбекистон темир йуллари» объявила международный тендер на закупку 34 современных электропоездов, сообщает пресс-служба Министерства транспорта Узбекистана.
Тендер (детали), приём предложений по которому продлится до 29 ноября, также предусматривает поставку оборудования, необходимого для технического обслуживания поездов, и обучение персонала для развития пригородного пассажирского движения.
Сейчас «Узбекистон темир йуллари» ведёт переговоры об обновлении подвижного состава с мировыми производителями, такими как Stadler, Skoda, Talgo, Hyundai, CAF, Siemens, Alstom, Hitachi, Pesa и CRRC-Dalian.
После приобретения 34 электропоездов планируется открыть сообщение по 8 новым маршрутам:
• Ташкент-Джизак-Ташкент;
• Ташкент-Келес-Ташкент;
• Навои-Бухара-Навои;
• Самарканд-Джизак-Самарканд;
• Самарканд-Шахрисабз-Самарканд;
• Самарканд-Карши-Самарканд;
• Андижан-Ханабад-Андижан;
• Нукус-Хива-Нукус.
Кроме того, дополнительные поезда намечено запустить на 10 существующих маршрутах:
• Ташкент-Ходжикент-Ташкент;
• Ташкент-Ангрен-Ташкент;
• Наманган-Андижан-Наманган;
• Коканд-Андижан-Коканд;
• Ташкент-Гулистан-Ташкент;
• Ташкент-Бекабад-Ташкент;
• Термез-Сариасия-Термез;
• Карши-Бухара-Карши;
• Бухара-Хива-Бухара;
• Самарканд-Бухара-Самарканд.
Благодаря запуску поездов на новых маршрутах и организации дополнительных перевозок на существующих маршрутах ожидается увеличение объёма перевозок до 22,4 миллиона пассажиров в год (включая 6 миллионов на новых маршрутах).
На недавнем совещании президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев поднял проблему связанности регионов страны транспортным сообщением. Он поручил в два раза увеличить количество железнодорожных и авиарейсов внутри страны.