Қорақалпоғистонда июль ойи бошидаги воқеаларни тергов қилиш бўйича парламент комиссиясига раҳбарлик қилаётган омбудсман Феруза Эшматованинг офиси биринчи марта ҳибсга олинганлар қийноққа солинган бўлиши мумкинлиги ҳақида хабар берди.
16 август куни Феруза Эшматова Нукус воқеалари юзасидан қўзғатилган жиноят ишлари бўйича айбланаётган шахсларнинг ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилаётган адвокатлар билан учрашди.
«Қорақалпоғистондаги воқеа ва ҳолатлар бўйича олиб борилаётган тергов ҳаракатлари ҳақида адвокатларнинг фикрлари ўрганилди. Хусусан, тергов ҳибсхонасида ҳимояси остидаги шахслар билан учрашиш бўйича тўсқинлик қилиш, ушлаб турилган шахсларга яқин қариндошлари томонидан йўқловлар киритиш ҳолатлари, тергов ҳаракатлари давомида қийноққа йўл қўйиш ҳолатлари бўйича ҳимоя остидагилар хусусида маълумот олинди», — дейилади омбудсман офисининг 17 августдаги хабарида.
Аввалроқ, комиссия аъзолари намойишлар пайтида қўлга олинган шахсларга ҳимояланиш ҳуқуқининг таъминланганлик ҳолатини ўрганиш мақсадида Қорақалпоғистон Республикаси Адлия вазирлиги ҳамда Адвокатлар палатасининг ҚР ҳудудий бошқармаси вакиллари билан учрашишганди.
Шунингдек, тергов хоналарининг видео кузатув камералари билан таъминланганлиги ва адвокатларнинг видеоёзувларни сўраб олиш ҳуқуқидан фойдаланганликлари бўйича маълумот олинди.
Шу куннинг ўзида комиссия штабига келган 20 нафарга яқин фуқаронинг мурожаатлари қабул қилинди.
«Газета.uz» июль охирида Нукусдан тайёрлаган репортажида ҳибсга олинганлар қийноққа солинган бўлиши мумкинлиги, шу жумладан, уларнинг айримлари вафот этганлиги ҳақида ёзганди.
Комиссия аъзоси (Ўзбекистон Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси спикери ўринбосари, «Миллий тикланиш» демократик партияси етакчиси) Алишер Қодиров «Газета.uz» репортажини ёлғон деб баёнот берганди. Шунга қарамасдан, у бир неча бор комиссия хулосаси эълон қилинмагунча изоҳ бера олмаслигини таъкидлаганди.
17 август куни у «Қорақалпоғистонда ҳеч қандай репрессия ва босим йўқ» дея айтди. «Қорақалпоғистонда мингдан ортиқ инсон айбсиз бўлгани учун эмас, яхши ният намойиши сифатида қўйиб юборилган. Қолган қисм билан тергов якунланмади», — дея қўшимча қилди депутат.

Новость и её заголовок изменены в 22:10 согласно уточнению офиса омбудсмана.
16 августа омбудсман Узбекистана Феруза Эшматова и члены парламентской комиссии по расследованию событий начала июля в Каракалпакстане встретились с адвокатами, защищающими обвиняемых по уголовным делам, возбужденным в связи с этими событиями.
«Были изучены мнения адвокатов о проводимых следственных действиях относительно событий и обстоятельств в Каракалпакстане. В частности, получена информация о случаях воспрепятствования их свиданиям с лицами, находящимися под их защитой в следственном изоляторе, о передачах близких родственников задержанных лиц, о случаях допущения пыток при проведении следственных действий», — говорится в сообщении пресс-службы омбудсмана от 17 августа.
Позже офис омбудсмана уточнил, что это не означает, что адвокаты сообщили о пытках.
Члены комиссии встретились с представителями Министерства юстиции Каракалпакстана и республиканского управления Палаты адвокатов для изучения состояния обеспечения права на защиту лиц, задержанных во время демонстраций.
Они также изучили, были ли оборудованы следственные помещения камерами видеонаблюдения и пользовались ли адвокаты правом запрашивать видеозаписи.
В течение дня были также приняты заявления около 20 граждан, пришедших в штаб комиссии.
«Газета.uz» в своём репортаже из Нукуса в конце июля писала о возможных случаях пыток, в том числе приведших к смерти задержанных.
Член комиссии Алишер Кадиров (заместитель спикера Законодательной палаты, лидер партии «Миллий тикланиш» и член комиссии по внесению поправок в Конституцию) заявлял, что репортаж «Газеты.uz» является лживым. При этом он неоднократно подчёркивал, что не может комментировать сообщения до публикации заключения комиссии.
17 августа он заявил, что «никаких репрессий и давления в Каракалпакстане нет». Депутат добавил: «Более тысячи человек в Каракалпакстане были освобождены не потому, что они невиновны, а в качестве проявления доброй воли».