АҚШ банклари томонидан 13 ҳолатда Ўзбекистондаги компанияларнинг тўловлари музлатиб қўйилди ёки мусодара қилинди. Бу ҳақда 21 июль куни ўтказилган матбуот анжуманида Марказий банк бошқаруви раисининг биринчи ўринбосари Ботир Захидов маълум қилди, деб хабар берди «Газета.uz» мухбири.
«[Ушбу ҳолатнинг] барчасини ўз сабаби бор. 3−4 та ҳолатда тўловлар санкция эълон қилинган кунда ўтказилган. 4−5 та ҳолатда қабул қилувчи томон санкция остида бўлмаган, бироқ, қабул қилувчиларнинг бенефициарлари санкцияга тушган одамлар билан боғлиқ бўлган. Хорижий банклар шуни аниқлашди ва [тўловларни] музлатиб қўйишди», — деди у.
Унинг сўзларига кўра, яна 3−4 та ҳолатда маҳаллий компаниялар хавф-хатарлар ҳақида огоҳлантирилган, лекин шунга қарамай тўловларни амалга оширган ва якунда улар музлатиб қўйилган. Ботир Захидов хорижий банклар ушбу йўналишларни кучайтирилган режимда мониторинг қилиб турганини қайд этди.
«Бу ҳамма давлатда бор. 13−20 та ҳолат юз минглаб транзакциялар орасида — ҳеч нима эмас. Бу табиий», — деди МБ расининг биринчи ўринбосари.
Марказий банк раиси Мамаризо Нурмуратовнинг таъкидлашича, Америка банклари билан алоқага чиқилгач, маблағнинг маълум қисми қайтарилган. Унинг баҳолашича, бугунги кунга келиб, «138 минг доллар маблағнинг масаласи ҳал этилмасдан қолмоқда».

Банки США в 13 случаях заморозили или конфисковали платежи компаний из Узбекистана. Об этом на пресс-конференции 21 июля сообщил первый заместитель председателя Центрального банка Ботир Захидов, передаёт корреспондент «Газеты.uz».
«У всех [этих ситуаций] есть причины. В 3−4 случаях платёж вышел буквально в день объявления санкций. В 4−5 случаях сторона, принимающая платёж, не была под санкциями, но бенефициары принимающей стороны были связаны с людьми, находящими под санкциями. Зарубежные банки выявили это и заморозили [платёж]», — рассказал он.
По его словам, ещё в 3−4 случаях местные компании были уведомлены о рисках, но тем не менее выполнили платежи, которые были в итоге заморожены. Ботир Захидов отметил, что банки в усиленном режиме мониторят ситуацию в этом направлении.
«Это есть во всех странах. 13−20 случаев среди десятки и сотни тысяч транзакций — это ничто. Это естественно», — отметил первый замглавы ЦБ.
Председатель Центрального банка Мамаризо Нурмуратов сообщил, что определенную часть средств удалось разморозить после контактов с американским банками. По его оценке, на сегодняшний день «вопрос 138 тысяч долларов остаётся нерешённым».
В начале июня «Газета.uz» сообщала, что несколько компаний Узбекистана столкнулись с конфискацией или заморозкой средств при оплате товаров и услуг партнёрам из России и Беларуси. Некоторые смогли вернуть средства через несколько недель. Бизнес начал менять свои банки-корреспонденты или переходить на взаиморасчёты в рублях.