15 июлдан бошлаб Ўзбекистон мамлакат корхоналарида ишлаб чиқарилган автобензин ва дизель ёқилғисини экспорт қилишни вақтинча чеклади. Бу Вазирлар Маҳкамаси йғилишининг 16 июлда тасдиқланган протоколида назарда тутилган. Бу ҳақда «Газета.uz»га ҳукуматдаги ҳамда нефтгаз соҳасидаги иккита манбаси маълум қилди.
Хабар қилинишича, охирги ойда 15−16,5 минг тонна атрофида бензин экспорт қилинган, «бу мамлакатнинг ёқилғига бўлган 5−6 кунлик эҳтиёжи дегани».
Экспорт чекловидан сўнг, биржа савдосига қўйиладиган бензин ҳажми оширилди, бу «нархларнинг пасайишига олиб келиши керак», дея таъкидлади манба.
Шу билан бирга, ҳукумат ёқилғини импорт қилишга чеклов ўрнатмади.
«Газета.uz» Ўзбекистонда дизель ёнилғисининг биржа нархлари йил бошидан буён деярли 50 фоизга — 10,82 млн сўмдан 16,14 млн сўмгача ошганини маълум қилганди.
«Ўзбекнефтгаз» нарх кўтарилишини Brent маркали нефтнинг юқори котировкалари ва мамлакатга импорт нефт маҳсулотларини олиб киришдаги вақтинчалик қийинчиликлар билан изоҳлади.
Шунингдек, энг оммабоп бўлган Аи-80 бензини январдан бери биржада 10,9 фоизга — 8,1 млн сўмдан 8,99 млн сўмгача ошгани ҳақида ҳам ёзгандик. Шунга қарамасдан, Ўзбекнефтгаз»га қарашли Тошкент ва вилоятлардаги ёқилғи қуйиш шохобчаларида ушбу маркадаги бензин бир литри учун 6800 сўмдан, хусусий АЁҚШларида эса 7000 сўмдан 7700 сўмгача (ёки ундан ҳам қимматроқ — 7200 сўмдан 8600 сўмгача) сотилмоқда. Компания буни импорт қилувчилар томонидан юқори октанли автобензиннинг четдан келтириши камайиши натижасида Аи-80 русумли автобензинга бўлган талаб ортиб бораётгани билан изоҳлаганди.

Узбекистан с 15 июля временно ограничил экспорт автобензина и дизельного топлива, производимых на предприятиях страны.
Это предусмотрено протоколом заседания Кабинета министров, утверждённым 16 июля, сообщили «Газете.uz» два источника в нефтегазовой сфере и в правительстве.
Сообщается, что за последний месяц было экспортировано около 15−16,5 тысячи тонн бензина, что «равно 5−6-дневному спросу на топливо в Узбекистане».
После ограничения экспорта «Узбекнефтегаз» увеличил объём бензина, выставляемого на биржевые торги, что «должно привести к снижению цен», отметил источник.
Ограничений на импорт топлива правительство Узбекистана не вводило.
По данным Госкомстата, в 2021 году Узбекистан экспортировал нефтепродукты на 78,7 млн долларов, что на 74,3% больше, чем в 2020 году. Основные поставки пришлись на Афганистан и Таджикистан.
«Газета.uz» сообщала, что биржевые цены на дизтопливо с начала года выросли почти на 50% — c 10,82 млн до 16,14 млн сумов. В «Узбекнефтегазе» объяснили рост высокими котировками на нефть марки Brent и временными трудностями с завозом в страну импортных нефтепродуктов.
Мы также сообщали, что самая популярная в стране марка бензина Аи-80 с января на бирже подорожала на 10,9% — с 8,1 млн до 8,99 млн сумов. Розничная цена на АЗС «Узбекнефтегаза» сохраняется на уровне 6800 сумов за литр, хотя на частных заправках он продается по цене от 7000 до 8600 сумов. Компания сообщала о возросшем спросе на Аи-80 в связи с тем, что импортёры стали завозить меньше высокооктанового бензина.