Ўзбекистон Энергетика вазирлиги ижтимоий тармоқларда автомобилга газ қуйиш шохобчаларида нарх ошгани ҳақидаги хабарларга изоҳ берди.
14 июль куни Ҳукумат бизнес учун электр энергияси ва газ нархининг ошиши қайд этилган Вазирлар Маҳкамасининг 30 июндаги қарорини вақтинча тўхтатиб қўйди.
Натижада газ қуйиш шохобчалари учун маҳсулотларни сотиш нархлари ошмаган ва бир хил даражада сақланиб қолган.
«Шу муносабат билан, АГТКШларида автотранспорт воситаларига ёнилғи қуйиш учун ишлатиладиган метан нархини оширишнинг объектив сабаблари йўқ. Бироқ, эслатиб ўтамизки, Энергетика вазирлиги ва бошқа давлат ташкилотлари АГТКШларнинг нарх сиёсатига таъсир кўрсатиш имкониятига эга эмас, чунки АГТКШлар бозор шароитида фаолият юритади ва талаб ва таклифга қараб нархларни ўзлари шакллантиради», — дейилади вазирлик хабарида.
Тармоқларда метан нархи 15 июлдан 3000−3100 сўмга ошгани акс этган суратлар тарқалди. Бунга қадар эса нархлар 2300 сўмдан 2800 сўмгача бўлган.
«Газета.uz»га «Ўзтрансгаз» матбуот хизмати маълум қилишича, компания республикадаги 1200 дан зиёд газ қуйиш шохобчаларидан 350 тасига бевосита табиий газ етказиб беради. Аввалроқ уларга табиий газ нархи 15 июлдан ошиши ҳақида билдиришнома юборилган бўлган, бироқ ушбу қарор кучга киришидан бир кун олдин вақтинча тўхтатилиб қўйилди.
«„Ўзтрансгаз“ 350 та газ қуйиш шохобчаларига табиий газни эски нархда (бир куб метр учун 1150 сўм ўрнига 1000 сўмдан) етказиб бермоқда. Агар ўша газ қуйиш шохобчаларида нарх кўтарилиши қайд қилинган бўлса, бу тадбиркорлик субъектларининг мустақил қарори бўлади — бунга „Ўзтрансгаз“ аралаша олмайди», — дейилади хабарда.
Компаниянинг таъкидлашича, нархлар оширилиши «газ қуйиш шохобчаларидан солиқлар олдиндан ундирилиши» билан боғлиқ бўлиши мумкин, шунинг учун улар солиқларни юқори газ нархларида тўлашлари мумкин.
Бироқ, Ҳудудгазтаминот етказиб берилган газ учун олдиндан тўлов ҳар ойнинг 25-санасига қадар амалга оширилишини, яъни июль учун тўлов 25 июнь куни эски нархда амалга оширилганини маълум қилди.
«Вазирлар Маҳкамасининг [22-сонли] қарорининг 114-бандига мувофиқ, етказиб берилган газ учун тўлиқ тўлов кейинги ойнинг 10 санасига қадар амалга оширилади, яъни бизнинг ҳолатимизда 10 августгача. Тарифлар аввалгидек қолди», — дея қайд этди компания.
Бундан ташқари, «Газета.uz» сўровига кўра, Давлат солиқ қўмитаси юқоридаги қарорнинг 122−1-бандига асосан тарифларнинг ошиши билан истеъмолчи олдиндан тўланган табиий газ миқдори учун қўшимча тўловларни амалга оширишдан (тўлов амалга оширилган кундан бошлаб бир ойдан кўп бўлмаган муддатга) озод қилинишини эслатиб ўтди.
«Якуний истеъмолчига сотилган нефт маҳсулотлари учун аксиз солиғи ставкалари — ҳажмига нисбатан белгиланган (Солиқ кодексининг 289−3-моддаси). АГТКШ учун маҳсулот сотиш нархларида ўсиш йўқлиги сабабли даромад солиғи ва ҚҚС бўйича солиқ базаси бўйича ўзгаришлар ҳам йўқ», — дейилади қўмита хабарида.

Министерство энергетики Узбекистана прокомментировало сообщения в социальных сетях о повышении цен на газ на автомобильных газонаполнительных компрессорных станциях.
14 июля правительство временно приостановило действие своего постановления о повышении с 15 июля цен на электроэнергию и газ для бизнеса, газовых заправок и других юридических лиц. Отпускные цены газа для АГНКС остались на прежнем уровне, отметили в Минэнерго.
Однако, как свидетельствуют фотографии в интернете, на ряде АГНКС цена метана была повышена до 3000−3100 сумов с прежних 2300−2800 сумов.
«Нет объективных причин для повышения стоимости метана, которым заправляется автотранспорт на АГНКС. Однако влиять на ценовую политику АГНКС Министерство энергетики и другие госструктуры не имеют возможности, так как АГНКС работают в рыночных условиях и сами формируют цены в зависимости от спроса и предложения», — отметили в Минэнерго.
Фото из соцсетей.
В пресс-службе «Узтрансгаза» «Газете.uz» сообщили, что компания поставляет газ 350 из 1200 газовых заправок по стране. Ранее заправкам было направлено уведомление о повышении цен с 15 июля, однако за день до вступления в силу новых тарифов это решение было временно приостановлено.
«350 заправкам газ поставляется по старым ценам (1000 сумов за кубометр вместо запланированных 1150 сумов). Если на этих заправках наблюдается повышение цен, то это самостоятельное решение субъектов предпринимательства — „Узтрансгаз“ не может вмешиваться в этот процесс», — отметили в компании.
Решение о повышении цен может быть связано с тем, что «налоги с газовых заправок взыскиваются заранее», из-за чего они могли выплатить налоги на газ по повышенной ставке, пояснили в компании.
Однако в «Худудгазтаъминот» заявили, что предоплата за поставляемый газ осуществляется до 25 числа каждого месяца, то есть за июль оплата произведена 25 июня по прежней цене.
«Полный расчет за поставленный газ согласно пункту 114 ПКМ-22 осуществляется до 10 числа следующего месяца, то есть в нашем случае до 10 августа. Тарифы остались прежними», — отметили в компании.
Кроме того, в пресс-службе Государственного налогового комитета на запрос «Газеты.uz» напомнили, что согласно пункту 122−1 упомянутого выше постановления при увеличении тарифов потребитель освобождён от внесения дополнительных платежей за оплаченный авансом объём природного газа (сроком не более на месяц со дня оплаты).
«Ставки акцизного налога за нефтепродукты, реализуемые конечному потребителю, установлены в фиксированном виде — по отношению к объему (статья 289−3 Налогового кодекса). Ввиду отсутствия повышения в отпускных ценах продукции для АГНКС изменения в части налоговой базы по налогу на прибыль и НДС отсутствуют», — указали в ГНК.