Фонд биржа маълумотларига кўра, тадбиркорлар Дилмурод Парпиев ва Тохир Шарипов «Трастбанк»нинг қўшимча акциялар пакетини сотиб олишган.
Биржадан ташқари битимлар 23 май куни рўйхатга олинди — акциядорлар акцияларнинг 8,31 фоизини сотиб олди. Шу куни Ўзбекистон Молия вазирлиги биржадан ташқари бозорда «Трастбанк» акциялари билан 231,5 млрд сўмлик битимлар тузилганини эълон қилди.
Савдодан сўнг Дилмурод Парпиев 130 396 509 дона, Тохир Шарипов 130 396 507 дона акция эгаси бўлди. Ҳозирда уларда акцияларнинг 23,27% мавжуд.
28 апрель куни «Трастбанк» акциядорлик жамияти томонидан бозор қиймати бўйича оммавий таклиф қилинадиган 200 млрд сўмлик оддий акцияларнинг қўшимча чиқарилиши рўйхатга олинди. Шундай қилиб, банк устав капиталини 35,7 фоизга оширди.
Банк акциядорлари акцияларни сотиб олишда имтиёзли ҳуқуққа эга.
«КорпИнфо» маълумотларига кўра, 24 майдаги охирги биржа битими вақтида «Трастбанк» акцияларининг нархи 9950 сўм, номинал қиймати 1000 сўмни ташкил қилган. Бир кун аввал битим ҳар бир акция учун 11 199 сўмдан тузилган эди.
26 май куни Молия вазирлиги «Трастбанк» акциялари билан 78,2 млрд сўмга навбатдаги биржадан ташқари битимлар ҳақида хабар берди.
2021 йилда банкнинг соф фойдаси 44,3 фоизга ошиб, 433,8 миллиард сўмни ташкил қилди.
Қўшма лойиҳалар
«Газета.uz» аввалроқ Дилмуроджон Ботирович Парпиев (фамилияси ва отасининг исми Давлат солиқ қўмитаси ҳамда Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлигининг собиқ раҳбари Ботир Парпиевнинг исми ва фамилиясига тўғри келади) ҳамда Тохир Мираҳимович Шарипов бир қанча лойиҳаларда улушга эга экани ҳақида хабар берган эди.
Хусусан, Procab кабель ва сим маҳсулотлари ишлаб чиқарувчи корхона Inter Alltech Limited Kompaniyasi`нинг 47,8 фоиз улуши уларга тегишли (интернетда қидирув Россиянинг «Аллтек» компаниялар гуруҳига олиб келади) — Дилмурод Парпиев (26,1 фоиз) ва Тохир Шарипов (26,1 фоиз).
Ўз навбатида, Procab (60,7%) ва «Трастбанк»нинг Trast Leasing компанияси (26%) пойтахтнинг «Қўйлиқ» бозорини кўчириш режалаштирилган Food City Tashkent савдо мажмуаси таъсисчилари сифатида қайд этилган.
Шунингдек, Дилмурод Парпиев ва Тохир Шарипов тенг улушларда (ҳар бири 50%) Inco-Construction (Inco компаниялар гуруҳи), Pro Plast Group (қурилиш пластмасса буюмлари ишлаб чиқариш), Alutex (қурилиш металл конструкциялари ва буюмлари ишлаб чиқариш), Inco Invest (нотурар жой ижараси ва бошқаруви), Furnir (қурилиш металл конструкциялари ва буюмлари ишлаб чиқариш) ва Presystem Universal (қурилиш металл конструкциялари ва буюмлари ишлаб чиқариш), ҳар бири 40%дан Mega Trade Communication (турар жой бўлмаган биноларни ижарага олиш ва бошқариш) ва Garden View (турар жой бўлмаган биноларни ижарага олиш ва бошқариш) компанияларига эгалик қилишади.

Предприниматели Дилмурад Парпиев и Тохир Шарипов приобрели дополнительные пакеты акций «Трастбанка», следует из данных фондовой биржи.
Внебиржевые сделки зарегистрированы 23 мая — акционеры купили по 8,31% акций. В этот день Министерство финансов Узбекистана сообщило о сделках на внебиржевом рынке с акциями «Трастбанка» на сумму 231,5 млрд сумов.
После торгов Дилмурад Парпиев стал владельцем 130 396 509 акций, Тохир Шарипов — 130 396 507. Сейчас у них во владении по 23,27%.
«Трастбанк» 28 апреля зарегистрировал дополнительный выпуск простых акций на сумму 200 млрд сумов, которые подлежали публичному размещению по рыночной стоимости. Таким образом банк увеличил уставный капитал на 35,7%.
Акционеры банка имеют преимущественное право покупки акций.
Как отмечает «КорпИнфо», на момент последней биржевой сделки 24 мая цена акции «Трастбанка» составляла 9950 сумов при номинальной стоимости в 1000 сумов. Днём ранее сделка прошла по 11199 сумов за акцию.
26 мая Минфин сообщил об очередных внебиржевых сделках на 78,2 млрд сумов с акциями «Трастбанка».
В 2021 году чистая прибыль банка выросла на 44,3% — до 433,8 млрд сумов.
Совместные проекты
«Газета.uz» ранее сообщала, что Дилмураджон Батырович Парпиев (фамилия и отчество совпадают с именем и фамилией бывшего главы Государственного налогового комитета и Министерства по поддержке махалли и семьи Батыра Парпиева) и Тохир Мирахимович Шарипов владеют долями в нескольких проектах.
В частности, предприятием по производству кабельно-проводниковой продукции Procab владеют Inter Alltech Limited Kompaniyasi с долей 47,8% (поиск в интернете выводит на российскую группу компаний «Аллтек»), Дилмурад Парпиев (26,1%) и Тохир Шарипов (26,1%).
В свою очередь, Procab (60,7%) и компания «Трастбанка» Trast Leasing (26%) указаны учредителями Food City Tashkent — торгового комплекса, куда планировалось перевести столичный рынок «Куйлюк».
Дилмурад Парпиев и Тохир Шарипов в равной доли (по 50%) также владеют компаниями Inco-Construction (группа компаний Inco), Pro Plast Group (производство строительных пластиковых изделий), Alutex (производство строительных металлических конструкций и изделий), Inco Invest (аренда и управление нежилыми помещениями), Furnir (производство строительных металлических конструкций и изделий) и Presystem Universal (производство строительных металлических конструкций и изделий), по 40% — в Mega Trade Communication (аренда и управление нежилыми помещениями) и Garden View (аренда и управление нежилыми помещениями).