Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев мактаб битирувчиларини мустақил ҳаётга — умрнинг янада гўзал ва масъулиятли босқичига қадам қўяётгани билан табриклади. Бу йил республикада 390 минг нафардан зиёд ўқувчи-ёшлар умумтаълим мактабларини битирмоқда.
«Мамлакатимиздаги барча умумтаълим даргоҳларида «сўнгги қўнғироқ"лар янграб, қадрдон мактабингиз, меҳрибон устозларингиз билан хайрлашув тадбирлари ўтказилаётган ушбу қувончли ва ғоят ҳаяжонли дамларда ҳаммангизга келгуси ҳаётда улкан ютуқ ва омадлар тилайман. Умид ва ишонч рамзи бўлган етуклик шаҳодатномалари барчангизга муборак бўлсин!» — деди давлат раҳбари.
«Ҳеч шубҳасиз, ўз билим ва истеъдодини Ватанимиз ва халқимизга муносиб фарзанд бўлишдек олижаноб мақсадларга сарфлашга чоғланиб турган сиздек тиришқоқ ва интилувчан фарзандларимиз — бизнинг ишончимиз ва таянчимиз, Янги Ўзбекистоннинг олтин фонди, бебаҳо хазинасидир», — дейилади табрикда.
«Кейинги пайтда халқимиз, айниқса, униб-ўсиб келаётган сиз каби ёшларимиз учун Ўзбекистон улкан имкониятлар мамлакатига айланиб бормоқда», — деди президент.
У яратилган имкониятлар асосида битирувчиларнинг етук мутахассислар бўлиб, «келгусида юртимиздаги замонавий кластерлар, фермер хўжаликлари, ишлаб чиқариш корхоналари, катта-катта қурилишлар, фирма ва компаниялар, давлат ва нодавлат ташкилотлар, маданий ва ижодий жамоаларда иш бошлайсиз ва Ватанимиз равнақи, халқимиз фаровонлигини оширишга албатта муносиб ҳисса қўшасиз», — дея ишонч билдирди.
«Мактабни битириб чиқаётган йигит-қизларимизнинг ҳар бири эл-юртимизнинг меҳри ва эътиборида бўлади, — дея ишонч билдирди Шавкат Мирзиёев. — Бу борада жойларда вилоят, шаҳар ва туман ҳокимликлари, сектор раҳбарлари, маҳалла жамоатчилиги ота-оналар ва устозларингиз билан биргаликда сизларга яқин кўмакчи ва маслаҳатчи бўлади».
«Ҳеч қачон унутманг, келажакда сизни янада улкан ва масъулиятли марралар кутмоқда. Олдингизга аниқ мақсад қўйиб, бор куч-ғайратингиз, билим ва салоҳиятингиз билан ҳаракат қилсангиз, кўзлаган чўққиларга албатта эришасиз», — деди давлат раҳбари ўз табриги якунида.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев поздравил выпускников школ с вступлением «в замечательный и ещё более ответственный этап — самостоятельную жизнь». В этом году общеобразовательные школы оканчивают более 390 тысяч молодых людей.
«Желаю всем вам больших успехов на предстоящем пути. Поздравляю вас с получением аттестата — символа надежды и уверенности в завтрашнем дне», — заявил глава государства.
«Такие, как вы, целеустремленные юноши и девушки, готовые направить все свои знания и способности на достижение благородной цели — стать достойными сыновьями и дочерьми своей Родины и народа, безусловно, являются нашей надеждой и опорой, золотым фондом, поистине бесценным богатством Нового Узбекистана», — говорится в поздравлении.
«Для нашего народа, особенно для таких, как вы, молодых людей, Узбекистан становится страной поистине огромных возможностей», — отметил президент.
Он выразил уверенность, что благодаря созданным в стране возможностям выпускники «будут работать в современных кластерах, фермерских хозяйствах, на производственных предприятиях, больших новостройках, в фирмах и компаниях, государственных и негосударственных организациях, культурных и творческих коллективах страны, и, несомненно, внесут достойный вклад в процветание нашей Родины, повышение благосостояния народа».
«Каждый выпускник в нашей стране будет окружен вниманием и заботой, — заверил Шавкат Мирзиёев. — Органы местной власти в областях, районах и городах, руководители секторов, общественность махаллей вместе с вашими родителями и учителями будут для вас самыми близкими помощниками и опорой».
«Никогда не забывайте о том, что впереди вас ждут ещё более высокие и ответственные рубежи. Если вы поставите перед собой конкретные цели и для их достижения приложите все свои силы и энергию, знания и потенциал, то, конечно, вам покорятся любые вершины», — напутствовал президент.