Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 11 май куни бўлиб ўтган йиғилишда ғалла етиштириш, жумладан, буғдой нархини либераллаштириш борасидаги ислоҳотлар ҳақида эълон қилди.
Аввалроқ ёзганимиздек, 1 июндан давлат буғдойни бозор нархларида сотиб олади. Фермерлар ва кластерларга ўз донларини фонд биржасида сотишлари учун имкониятлар яратилади. Буғдой нархи 1,55 млн сўмдан 3 млн сўмгача ошади. Шу билан бирга, фермерларга июл-август ойларида фонд биржасида шаклланган ўртача нархлар асосида ижобий фарқ тўланади.
«Ўздонмаҳсулот» компанияси ва унинг 43 корхонаси бозор шароитида иш бошлайди. Агар ҳозир улар 1 кг буғдойни 1550 сўмдан сотиб олиб, 1 кг донни 2485 сўмдан сотаётган бўлса, энди «Ўздонмаҳсулот» ҳам, хусусий корхоналар ҳам фонд биржаси орқали бозор нархларида ун ишлаб чиқариш учун буғдой сотиб олади.
«Газета.uz» ислоҳотлар ун ва нон нархига қандай таъсир қилишини билиш мақсадида Молия вазирлиги Агросаноат мажмуаси ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш молияси департаменти директори Тўлқин Мирзаев билан суҳбатлашди.
Молия вазирлиги вакилининг сўзларига кўра, бугунги кунда ун нархи асосан бозор тамойиллари билан белгиланади. Давлат статистика қўмитаси маълумотларига таяниб, у май ойининг бошида 1 кг импорт ва маҳаллий уннинг ўртача чакана нархи 5400 сўмдан эканлигини таъкидлади. Шунга қарамасдан, биринчи навли ун нархи Қорақалпоғистонда ўртача 5820 сўм, Тошкентда — 5690 сўм, Бухорода — 5600 сўм. Тошкент, Фарғона ва Хоразм вилоятларида эса — 5000 сўмгача этиб белгиланган.
«Ун нархи унинг сифатига ҳам боғлиқ. Қайсидир дон корхоналари модернизация қилинган бўлса юқори сифатли ун ишлаб чиқариши мумкин, шунинг учун ҳам уларнинг нархи юқори бўлади. Агар эски тегирмонлар бўлса унда нархи пастроқ бўлади», — деди у.
Тўлқин Мирзаевнинг қайд этишича, давлат харидидан ташқари бозорда ғалла бир тоннаси учун 3,5−4,2 млн сўмга сотилмоқда. Биржада маҳаллий буғдой ҳам таклиф етилади, аммо кичик ҳажмларда. Хусусан, биринчи чоракда 7000 тонна сотувга қўйилди.
«Бизнинг фикримизча, мавсумий буғдой йиғим-терими пайтида фонд биржасида доннинг қиймати бир тонна учун 3−3,5 млн сўм бўлиши, кейин мавсум ўтгач сал кўтарилиши мумкин. Агар ҳозир бозорларда буғдой нархи 4 млн сўм атрофида бўлса, биржага қўйилгандан сўнг, қиймат ушбу чегаралар атрофида шаклланади», — деди у.
Ун ва (лепёшка — ёпган нон) нонга келсак, бунда нархларда сезиларли ўзгаришлар кутилмаяпти.
«Давлат ҳозир донни 1,55 млн сўмдан сотиб олаяпти ва сотувга қўймаяпти, балки дислокация бўйиа маҳаллаларда тарқатилаяпти. У ерларда уннинг нархи арзонроқ. Лекин бу жами аҳолининг ун истеъмолининг 20−30 фоизини ташкил қилади. Шунинг учун у бозорга таъсир қила олмайди», — деди департамент раҳбари.
2021 йилда Ўзбекистонда умумий дон истеъмоли 8,6 млн тоннани ташкил этди, шундан 2 млн тоннадан сал кўпроғи давлат харидлари ҳисобига тўғри келади. «Яъни уннинг кўп қисми бозор нархида фермерларнинг қўлида қолган ёки Қозоғистондан келган буғдой ҳисобига ишлаб чиқарилаяпти. Бундан ташқари, бу ерда яна катта ҳажмда қозоқ уни импорт қилинаётганини ҳам қайд этиш керак. Ўтган йили 3,2 млн тонна буғдой импорт қилинган. Буғдой ва ун бозорининг 70−80 фоизи бозор нархларида шаклланмоқда», — дея таъкидлади у.
Тўлқин Мирзаев 2022 йилда Ўзбекистонда буғдой ҳосили 1−1,5 млн тоннага кўпроқ (2021 йилда 6 млн тоннадан сал кўпроқ етиштирилган), Қозоғистонда — 1,5−2 млн тоннага, Россияда эса — 7,5−8 млн тоннага кўпроқ бўлиши кутилмоқда. Украинада эса ҳосил 15 млн тоннага — 42 млн тоннадан 27 млн тоннагача камайиши кутилмоқда. Ушбу дефицит қисман бошқа мамлакатларда ҳосил ҳажмининг кўпайиши билан қопланади.
Молия вазирлиги вакилининг айтишича, Қозоғистон ўз буғдойининг 80−85 фоизини Марказий Осиёга экспорт қилади, шу туфайли минтақада дон нархининг кескин ўзгариши кутилмаяпти.
Бундан ташқари, ислоҳотлар арзон нархли унни сотишни бекор қилишни ўз ичига олади. Шу муносабат билан ҳукумат томонидан аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламларини қўллаб-қувватлаш бўйича чора-тадбирлар ишлаб чиқилмоқда. «Биз ижтимоий қўллаб-қувватлаш инструментларини ишлатамиз. Хусусан, бир марталик ёрдам ажратиш чора-тадбирлари ишлаб чиқилмоқда», — деди у.
Қолипли нон (буханка) нархлари қисман эркинлаштирилгач, давлат аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламларига ҳар ойда 50 минг сўм товон пули тўлади. Кейинчалик бу миқдор 498 минг сўм қилиб белгиланган энг кам истеъмол харажатлари механизми таркибига киритилди. Истеъмол харажатлари механизми ўсиши билан пенсия ва нафақалар миқдори ҳам ўсиб бормоқда.
Бундан ташқари, ижтимоий нафақалар қамрови ҳам ошди. Сентябрь ойида нафақалар олувчилари сони 1,3 млн атрофида бўлган бўлса, бугунга келиб улар 1,9 млн нафардан ошиб кетди, деб маълум қилди Молия вазирлиги.
Иқтисодчи Отабек Бакиров ҳам ғалла ислоҳотининг эркин бозордаги ун ва нон нархларига ҳеч қандай таъсири бўлмаслигини таъкидлади. Унинг сўзларига кўра, ягона таъсир сезилиши мумкин бўлган нархлар бу — буханка (қолипли нон) нархлари бўлади. Буханка нархлари 2018 йилда «эркинлаштирилган» деб эълон қилинган бўлса-да, амалда субсидиялаштириб келинган.
«Нон нархи ошади, ун қиммат бўлади деб ваҳима қилишга умуман асос йўқ. Аксинча, агар бугун айтилган гаплар амалда ишласа, ун ва нон нархи мувозанатлашади ва секин-аста арзонлашади ҳам», — деган фикрда у.
Ҳудуд | Буханка нархи |
Ўзбекистон бўйлаб ўртача | 2233 сўм |
Қорақалпоғистон | 2172 сўм |
Андижон | 2189 сўм |
Бухоро | 2211 сўм |
Жиззах | 2552 сўм |
Қашқадарё | 2071 сўм |
Навоий | 2100 сўм |
Наманган | 2647 сўм |
Самарқанд | 2270 сўм |
Сурхондарё | 2321 сўм |
Сирдарё | 2236 сўм |
Тошкент вилояти | 1848 сўм |
Фарғона | 2098 сўм |
Хоразм | 2949 сўм |
Ташкент шаҳии | 1600 сўм |
Савдо марказлари ва деҳқон бозорларида биринчи навли ундан қолипланган ноннинг ўртача нархлари, 2022 йил 30 март ҳолатига. Манба: Молия вазирлиги / Статистика қўмитаси.
Давлат статистика қўмитаси маълумотларига кўра, 30 март куни қолипли ноннинг энг юқори ўртача нархи Хоразм вилоятида — 2949 сўм, энг арзони эса — Тошкентда — 1600 сўм қайд этилган.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев на совещании 11 мая анонсировал реформы в зерноводстве, включающие либерализацию цен на зерно.
Как мы уже писали, с 1 июня государство будет закупать зерно по рыночным ценам. Для фермеров и кластеров создадут возможности, чтобы они могли продавать своё зерно на бирже. Закупочная цена зерна увеличится с 1,55 млн до 3 млн сумов. При этом фермерам будет выплачена положительная разница исходя из средних цен, сформировавшихся на бирже в июле-августе.
Компания «Уздонмахсулот» и входящие в его состав 43 предприятия начнут работать в рыночных условиях. Если сейчас они закупают зерно по 1550 сумов за 1 кг и продают муку по 2485 сумов за 1 кг, то теперь и «Уздонмахсулот», и частные предприятия будут закупать пшеницу для производства муки по рыночным ценам через биржу.
«Газета.uz» поговорила с директором Департамента финансов агропромышленного комплекса и защиты окружающей среды при Министерстве финансов Тулкином Мирзаевым, чтобы узнать, как реформа повлияет на стоимость муки и хлеба.
По словам представителя Минфина, сегодня цены на муку в основном и так определяются рыночными принципами. Со ссылкой на данные Государственного комитета по статистике он сообщил, что на начало мая средняя розничная цена 1 кг импортной и местной муки составляла от 5400 сумов. При этом мука первого сорта в Каракалпакстане стоит в среднем 5820 сумов, Ташкенте — 5690 сумов, Бухаре — 5600 сумов, Ташкентской, Ферганской и Хорезмской областях — до 5000 сумов.
«Цена на муку также зависит от её качества. Некоторые зерновые предприятия с хорошей модернизацией могут выпускать более качественную муку, из-за чего у них цена может быть выше», — сказал он.
Тулкин Мирзаев отметил, что зерно на рынке без учёта госзакупок торгуется в районе 3,5−4,2 млн сумов за тонну. На бирже также выставляется местное зерно, но в небольших объёмах. В частности, в первом квартале выставлено 7000 тонн.
«По нашему мнению, во время сезонного сбора урожая пшеницы стоимость зерна на бирже может составлять 3−3,5 млн сумов за тонну, а потом может немного повыситься. Если сейчас на рынках зерно стоит в районе 4 млн сумов, то после выставления на биржу стоимость будет формироваться в этих пределах», — сказал он.
Что касается муки и хлеба (лепёшек), то здесь тоже не ожидается существенных изменений по ценам.
«Государство сейчас покупает зерно по 1,55 млн сумов и не выставляет на торги, а распределяет по регионам. Там мука продаётся по сниженной цене. Но эти объёмы составляют около 20−30% потребления муки населением. Это не может повлиять на рынок в целом», — отметил глава департамента.
В 2021 году общее потребление зерна в Узбекистане составило 8,6 млн тонн, из этого чуть больше 2 млн тонн пришлось на госзакупки. «То есть большая часть муки производится из местного зерна по рыночной цене или импортного зерна (большая часть завозится из Казахстана — ред.). Сюда ещё надо включить то, что в больших объёмах импортируется казахская мука. В прошлом году мы импортировали 3 млн тонн зерна в эквиваленте (включая муку). У нас 70−80% рынка зерна и муки формируются рыночными ценами», — сообщил он.
Тулкин Мирзаев отметил, что в 2022 году в Узбекистане прогнозируется рост урожая зерна на 1−1,5 млн тонн (в 2021 году произведено чуть больше 6 млн тонн), в Казахстане — на 1,5−2 млн тонн, в России — на 7,5−8 млн. В Украине ожидается снижение урожайности на 15 млн тонн — с 32 млн до 17 млн. Этот дефицит будет частично покрываться возросшими объёмами урожая в других странах.
Представитель Минфина сообщил, что Казахстан экспортирует 80−85% своего зерна в Центральную Азию, благодаря чему резких колебаний цен на зерно в регионе не ожидается.
Кроме того, реформы предполагают отмену продажи удешевлённой муки. В связи с этим правительство сейчас разрабатывается меры по поддержке социально уязвимых слоёв населения. «Мы будем использовать инструменты социальной поддержки. В частности, разрабатывается меры по выделению единовременной помощи», — сказал он.
После частичной либерализации цен на формовой хлеб (буханку) государство выплачивало социально уязвимым слоям населению ежемесячную компенсацию в 50 тысяч сумов. Позже эта сумма была включена в механизм минимальных потребительских расходов, которая определена в 498 тысяч сумов. С ростом МПР растут размеры пенсий и пособий.
Кроме того, вырос охват социальными пособиями. Если в сентябре число их получателей составляло около 1,2 миллиона человек, то на сегодняшний день их свыше 1,9 миллиона, заявили в Минфине.
В Минфине также отметили, что среднесрочной перспективе ожидается повышение урожайности пшеницы в стране из-за увеличения стимулов производства зерна в результате внедрения рыночных принципов закупки зерна. Урожайность может подняться выше 100 ц/гектар.
Экономист Отабек Бакиров также заявил, что не стоит ожидать сильного влияния реформ в зерноводстве на стоимость муки и хлеба. По его словам, либерализация цен повлияет только на стоимость буханки, которая всё ещё субсидируются, несмотря на то, что цены на неё «отпустили» ещё в 2018 году.
«Нет причин паниковать, что хлеб и мука подорожают. Наоборот, если всё сказанное сегодня сработает на практике, то цены на муку и хлеб будут сбалансированы и будут постепенно падать», — считает он.
Регион | Стоимость буханки |
В среднем по Узбекистану | 2233 сумов |
Каракалпакстан | 2172 |
Андижан | 2189 |
Бухара | 2211 |
Джиззак | 2552 |
Кашкадарья | 2071 |
Навои | 2100 |
Наманган | 2647 |
Самарканд | 2270 |
Сурхандарья | 2321 |
Сырдарья | 2236 |
Ташкентская область | 1848 |
Фергана | 2098 |
Хорезм | 2949 |
Город Ташкент | 1600 |
Средние цены на формовой хлеб из первого сорта муки в торговых комплексах и на дехканских рынках по состоянию на 30 марта 2022 года. Источник: Минфин / Госкомстат.
По данным Госкомстата на 30 марта, самая высокая средняя цена на формовой хлеб зафиксирована в Хорезмской области — 2949 сумов, самая низкая — в Ташкенте — 1600 сумов.
Ключевая фраза тут: “если всё сказанное сегодня сработает на практике, то..“. Посмотрите цены на бензин, где ситуация с импортным/местным примерно такая же уже не первый год. Ситуация “цены на.. будут сбалансированы и будут постепенно падать“ не наблюдается.
Цена на муку казахскую неделю назад 5кг 45к, теперь 54к. Это как в пандемию обещали не допустить рост цен на продукты и лекарства. МинФин как всегда ни о чем.
Karen Srapionov
Этот разговор нужно було начинать не на следующий день после внесения изменений, а год назад, чтобы готовить население, а сейчас везде люди будут нервничать и говорить чушь вроде “понабрали кредитов, теперь цены поднимают чтобы с нас эти кредиты отдать! В советское время такого небыло!“. И причиной этого только нулевая подготовительная информацилнная работа. Пытаются в секрете держать то, что давно известно и понятно всем — цены на электричество, бензин, коммуналку, муку, сахар будут растисильно и это необходимо сделать.
Даже если не вдаваться в цифры и использовать то, что говорит представитель МФ, то СРЕДНЯЯ цена вырастет минимум на 10-20% (почти 50% рост закупочной цены зерна на долю рынка в 20-30%). При этом цена на тот хлеб и муку, которая распределялась в регионах по дотируемым ценам вырастет на те же 40-50%, как и стоимость зерна.
Если этого не сделать и искуственно ограничить цены на муку, то страдать будут зерноперерабатвающие заводы, где не только государство, но и трудовые коллективы являются акционерами — это очередное нарушение прав инвесторов.
Субсидирование цен продавцам муки выльется в коррупци и мошенничество — будут пытаться и субсидии получить и продать муу по рыночной цене — только нервы, возмущение и растраты получатся.
В такой ситуации только прямые денежные трансферты социально уязвимым группам населения, потребляющим этот хлеб могут оказаться эффективными, но я не уверен, что есть эффективный механизм такого распределения.
Ещё раз — мера абсолютно верная. Подготовка к её введению со стороны кажутся нулевыми.
Тохир Рихсибоев
Конкретно не на что и не ответил. Простая балтовня. Наверно не знает сколько стоит мука в магазинах и на сколько подарожало с начала года.
Обычно после слов: — “В Министерстве финансов не ожидают существенных колебаний цен“ у нас, все происходит в точности наоборот.
Так нам говорил и ЦБ, когда нац. валюта начала свое падение, так на говорил и Узбекнефтегаз, когда цены на бензин взлетели.