Сайтимиз ва Facebook`да Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев номи тилга олинган хабарлар остида дарҳол давлат раҳбарини қўллаб-қувватловчи кўплаб изоҳлар пайдо бўлмоқда. Фикр-мулоҳазалар мазмунини ҳисобга олмаганда, буни нормал ҳолат деб ҳисоблаш мумкин (президент ҳақиқатда аҳолининг катта қисми томонидан қўллаб-қувватланади).
Изоҳларнинг аксарияти бир хил мазмунда, баъзида матнлар бир-бирига ўхшаш (турли хил аккаунтлардан ёзилган бўлса-да), кўпинча хатолари кўп ва хабарлар мавзусига алоқаси йўқ. Биз буни ким қилаётганлигини, нима учун қилинаётганлигини (бу ботларнинг иши эканлиги кўриниб турибди) ва бу билан нима қилиш кераклигини (ўзи керакми нимадир қилиш) билмаймиз. Биз баъзи изоҳларни ўқувчилар билан бўлишишга қарор қилдик, чунки уларни ўқиш доимо қизиқарли.
Одатий мулоҳазалардан ташқари, Facebook`даги изоҳларда президентнинг чиқишларидан парчалар ҳам пайдо бўлиб туради. Бу изоҳлар янгиликлар маъносига умуман алоқадор бўлмаслиги ва бир неча марта такрорланиши мумкин.
Сўнгги пайтларда президент ҳақидаги хабарлар остида изоҳ қолдирган фойдаланувчиларнинг аккаунтларига назар ташланса, уларнинг аксарияти 2021 йилнинг август-октябрь ойларида яратилганини кўриш мумкин. Уларнинг саҳифаларида икки-учтадан ортиқ пост йўқ, дўстлари ҳам кўп эмас, шахсий суратлар ўрнига чет эллик юлдузларнинг суратлари юкланган.

На нашем сайте и в Facebook под новостями, в которых упоминается президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, сразу появляется большое количество комментариев в поддержку главы государства. Это можно было бы считать нормальным (президент на самом деле пользуется поддержкой огромной части населения), если бы не содержание комментариев.
Большинство комментариев однотипные, иногда они одинаковые (хотя написаны с разных аккаунтов), часто содержат ошибки и бывают не относящимися к теме новости. Мы не знаем, кто это делает, зачем это делается (ясно, что это работа ботов) и что с этим делать (и надо ли). Мы решили поделиться некоторыми комментариями с читателями, потому что читать их всегда занимательно.
Помимо идентичных высказываний в комментариях в Facebook появляются фрагменты из выступлений президента. Эти комментарии могут совершенно не относиться к смыслу новости и могут повторяться несколько раз.
Если посмотреть аккаунты пользователей, оставляющих комментарии под новостями о президенте в последнее время, можно увидеть, что большинство из них были созданы в августе-октябре 2021 года. На их страницах не более двух-трёх публикаций, у них не так много друзей, а вместо личных фотографий загружены картинки либо фотографии зарубежных звёзд.