Халқ демократик партияси барча хотин-қизларга туғруқ ва туғиш бўйича давлат томонидан кафолатланган нафақа тўлашни жорий этиш бўйича ҳукуматга таклиф киритди. Бу ҳақда Қонунчилик палатасидаги ЎзХДП фракцияси аъзоси Улуғбек Вафоев муаллифлигида партия сайтида эълон қилинган мақолада айтилмоқда.
«Бугунги кунда бюджет ташкилотларида ишловчи аёлларга ҳомиладорлик ва туғиш нафақаси давлат томонидан тўланмоқда. Нодавлат ташкилотларда бундай нафақа иш берувчилар томонидан тўланиши белгиланган. Аммо амалда аксарият иш берувчилар ходимлар, аёллар, оналар олдидаги бу мажбуриятни бажармаяпти», — деб ёзмоқда у.
Фракция фикрига кўра, бу нобюджет соҳадаги иш берувчилар томонидан аёлларни ишга қабул қилмасликка (айниқса, ҳомиладорлик даврида) ва аёлларнинг меҳнат қилиш ҳуқуқининг чекланишига сабаб бўлмоқда. Ишламайдиган аёллар бу нафақани олмайдилар. «Бу ҳолат аҳолида саволлар туғдирмоқда», — қайд этди депутат.
«Барча аёллар учун ҳомиладорлик ва туғиш бўйича нафақа ходим давлат ёки нодавлат ташкилотда ишлашидан қатъи назар кафолатли равишда давлат томонидан тўланиши лозим. Буни амалга оширишнинг энг ишончли ва мақбул йўли — нафақанинг давлат томонидан тўланиши ҳисобланади. Партиямиз депутатлари ҳукуматга мана шу таклифни ҳам берди», — таъкидлади Улуғбек Вафоев.
Эслатиб ўтамиз, Халқаро меҳнат ташкилоти, ЮНИСEФ ва Жаҳон банкининг ўтган йили чоп этилган қўшма ҳисоботида иш берувчининг нафақани молиялаши халқаро амалиётга зид экани айтилган. Ҳужжатда бу ҳолат «ёш аёлларни расмий секторда иш билан таъминлашда потенциал тўхтатувчи омил мавжудлигидан далолат бериши, бу эса уларни иш ўринлари учун жиддий рақобат шароитида ноқулай аҳволга солиб қўйиши» ҳақида айтилган.
«Ўзбекистон Республикаси ҳукумати оналикни муҳофаза қилиш бўйича халқаро ҳужжатга (ILO, 2019a) қўшилганини инобатга олиб, оналик ва туғиш бўйича барча нафақаларни ижтимоий суғурта тизимига ўтказиш тавсия этилади», — тавсия этилмоқда ҳисоботда.
Аввалроқ ЮНИСЕФнинг Ўзбекистондаги ваколатхонасининг барча оилалар учун болалар нафақаси билан оилаларни қамраб олиш зарурлиги ҳақидаги мақола эълон қилинган. Унда болалар нафақалари фақат муҳтож деб топилган оилаларга тўланишида мамлакатнинг ёндашуви зиддиятлилиги ҳақида сўз юритилади.
«Болаларни қўллаб-қувватлаш хайрия ёки молиявий ёрдам эмас, балки мамлакат инсон капиталини ривожлантиришга зарур бўлган сармоядир. Болалар нафақалари оилаларга ўз фарзандларини янада тўйимли озиқ-овқат билан таъминлашга ёрдам беради «, — дейилади мақолада.

Народно-демократическая партия Узбекистана внесла в правительство предложение ввести гарантированную выплату государством пособий по беременности и родам для всех женщин. Об этом говорится в заметке, опубликованной на сайте партии под авторством члена фракции НДПУ в Законодательной палате Улугбека Вафоева.
«Сегодня пособие по беременности и родам выплачивается женщинам, работающим в бюджетных организациях, за счёт государства. В негосударственных организациях такое пособие должно выплачиваться работодателем. Однако на практике во многих случаях работодатели не выполняют это обязательство перед сотрудниками, женщинами, матерями», — написал он.
Это, по мнению партии, приводит к тому, что работодатели предпочитают не принимать на работу женщин, особенно во время их беременности, и к ограничению трудовых прав женщин. Не занятые же работой женщины не получают это пособие. Такое положение дел вызывает вопросы у общественности, отметил депутат.
«Наша фракция считает, что все женщины должны получать выплачиваемое государством гарантированное пособие по беременности и родам вне зависимости от того, работают они в государственной или негосударственной организации. Самый верный и подходящий способ это сделать — выплачивать пособие со стороны государства. Депутаты нашей партии внесли такое предложение правительству», — отметил Улугбек Вафоев.
Отметим, что в совместном отчёте Международной организации труда, ЮНИСЕФ и Всемирного банка, опубликованном в прошлом году, говорится, что финансирование пособия работодателем противоречит международной практике. Такая ситуация «свидетельствует о существовании потенциального сдерживающего фактора для трудоустройства молодых женщин в формальном секторе, что ставит их в невыгодное положение в условиях значительной конкуренции за рабочие места», отмечается в документе.
«Учитывая тот факт, что правительство Республики Узбекистан присоединилось к международному инструменту по защите материнства (ILO, 2019a), рекомендуется перевести все пособия по беременности и родам в систему социального страхования», — рекомендуется в отчёте.
Ранее «Газета.uz» публиковала материал представительства ЮНИСЕФ в Узбекистане о необходимости охвата детскими пособиями всех семей. В нём говорится о спорности действующего в стране подхода, когда детские пособия выплачиваются только семьям, которые считаются нуждающимися.
«Пособие на ребёнка — это не благотворительность или пожертвование, а необходимая инвестиция в развитие человеческого капитала страны. Детские пособия помогают семьям предоставлять более полноценное питание для детей», — отмечалось в материале.
В недавнем прошлом в Узбекистане действовала программа универсальных детских пособий, предоставляемых каждому ребёнку. В период с 2009 по 2018 годы число семей, получающих детское пособие, сократилось на 61%. 75% семей, соответствующих критериям получения детских пособий, их не получают, отмечал ЮНИСЕФ.