Ҳукуматнинг тегишли қарори лойиҳасида Адлия вазирлиги Ички ишлар вазирлигига тегишли «топилмалар столи»ни тугатиш ҳамда йўқолган нарсаларни қабул қилиш функцияларини Давлат хизматлари агентлигига ўтказиш таклиф қилмоқда.
Ҳужжатга кўра, 2022 йил 1 мартдан бошлаб туман (шаҳар) Давлат хизматлари марказлари томонидан йўқолган ва топиб олинган ашёларни қабул қилиш, сақлаш, эгаларига қайтариш ёки уларни давлат архив идораларига топшириш бўйича хизмат қилади. Уларни қидириш бўйича аризалар Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали юборилади.
Агентлик учун келаси йилнинг март ойига қадар «Топилмалар» автоматлаштирилган қидирув тизимини яратиш режалаштирилган. 2023 йилнинг 1 январига қадар у Ички ишлар вазирлигининг «Буюм» ахборот тизимига интеграция қилиниши керак.
«Топилмалар» автоматлаштирилган қидирув тизимини йўлга қўйилгунга қадар Давлат хизматлари марказларида йўқолган ва топиб олинган ашёларни қабул қилиш, сақлаш бўйича хавфсизлик талабларига жавоб берадиган махсус хоналар (бурчаклар), темир сейфлар ва зарур моддий-техника воситалари, ахборот техникалари билан жиҳозланиши керак.

Министерство юстиции предлагает упразднить столы находок, относящиеся к Министерству внутренних дел, и передать функции по приёму утерянных вещей Агентству государственных услуг, следует из соответствующего проекта постановления правительства.
Согласно документу, с 1 марта 2022 года районные (городские) Центры государственных услуг начнут оказывать услуги по приёму, хранению и возвращению владельцам или передаче в ведомства государственного архива утерянных или найденных вещей. Обращения по их поиску будут направляться через Единый портал интерактивных государственных услуг (ЕПИГУ).
Для агентства к марту следующего года планируется создать автоматизированную систему поиска «Топилмалар» («Находки»). До 1 января 2023 года она должна быть интегрирована в информационную систему МВД «Буюм» («Вещь»).
До запуска системы «Топилмалар» в центрах государственных услуг должны быть организованы специальные охраняемые комнаты (уголки), оборудованные железными сейфами и необходимыми материально-техническими средствами и техникой для хранения найденных вещей.