Тошкентда ёзувчи Назир Сафаровга уй деворидан барельефи ўғирлаб кетганликда гумон қилинган икки эркак қўлга олинди, деб хабар берди 3 ноябрь куни шаҳар ИИББ матбуот хизмати. Барельефнинг нархи 19 млн сўмга баҳоланган.
Шайхонтоҳур тумани ИИО ФМБ хабарига кўра, ўғирлик 30 сентябрь куни соат 16:00 атрофида 25 ёшли Диёр С. ва 23 ёшли Бобуржон Н. томонидан содир этилган. Улар воқеа жойидан қочиб кетишган, лекин ушбу шахслар тезда аниқланиб, ҳибсга олинди.
Ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 169-моддаси 2-қисми («Ўғирлик») билан жиноят иши қўзғатилган. Тергов давом этмоқда.
Назир Сафарович Сафаров (1905−1985) — ёзувчи, носир, драматург, журналист, кўплаб давлат мукофотлари совриндори. 1941−1945 йиллардаги урушда қатнашган.

В Ташкенте задержаны двое мужчин, подозреваемых в похищении со стены дома барельефа писателю Назиру Сафарову, сообщила 3 ноября пресс-служба ГУВД столицы. Стоимость барельефа оценивается в 19 млн сумов.
По сообщению УКД ОВД Шайхантахурского района, кража была совершена 30 сентября примерно в 16:00 часов 25-летним Диёром С. и 23-летним Бобуржоном Н. Они скрылись с места происшествия, однако вскоре были установлены и задержаны.
Возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 169 («Кража») Уголовного кодекса Узбекистана. Следствие продолжается.
Назир Сафарович Сафаров (1905−1985) — писатель, сценарист и прозаик, драматург, журналист, военный корреспондент, обладатель множества государственных наград. Участвовал в войне 1941−1945 годов.