Жиноят ишлари бўйича Тошкент шаҳар Юнусобод туман суди судья Темур Ҳасановнинг 4 августдаги қароридан келиб чиқиб, пойтахтда беш нафар талабанинг ўлими юзасидан ҳукм чиқарди.
Беш талаба шу йилнинг 27 февраль куни соат 20:10 атрофида Фирдавсий маҳалласининг Инжобод кўчасида ижарада яшаган уйда ўлик ҳолда топилган эди. Уларнинг ҳаммаси Андижон вилоятидан бўлган:
• Тошкент ахборот технологиялари университети (ТАТУ) иккинчи босқич талабаси Мавлонбек Усмонов (2000 йилда туғилган, Андижон вилояти Булоқбоши туманида яшаган);
• ТАТУ иккинчи босқич талабаси Раҳматуллоҳ Солиев (1998 йилда туғилган, Андижон вилояти Булоқбоши туманида яшаган);
• ТАТУ иккинчи босқич талабаси Давронбек Ғофуров. (2000 йилда туғилган, Андижон вилояти Хўжаобод туманида яшаган);
• Тошкентдаги Сингапур менежментни ривожлантириш институтининг иккинчи босқич талабаси Оятулло Ибрагимов (2000 йилда туғилган, Андижон вилояти Булоқбоши туманида яшаган);
• Тошкент шаҳридаги Инҳа университети биринчи босқич талабаси Сардор Ҳакимжонов (2000 йилда туғилган, Андижон вилояти Қўрғонтепа туманида яшаган).
Жиноий иш Жиноят кодексининг 259-моддаси 2-қисми «а» банди (ёнғин хавфсизлиги қоидаларини бузиш, одам ўлимига олиб келса) билан қўзғатилган, бироқ кейинчалик 102-модданинг 2-қисмига (эҳтиётсизлик орқасида икки ва ундан ортиқ одам ўлдириш — икки йилдан уч йилгача ахлоқ тузатиш ишлари ёки уч йилдан беш йилгача озодликни чеклаш ёки уч йилдан беш йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади) қайта малакаланган.
Иш бўйича Тошкент шаҳрида яшовчи Г. М. (1964 йилда туғилган) судланган. Суд қарорида айтилишича, у уч хонали уйнинг қўшимча қисмини беш талабага ижарага берган (жами уйда тўртта хона бор эди). Бироқ расмий ижара шартномаси тузилмаган.
Бундан ташқари, фожиа арафасида «Ҳудудгаз Пойтахт» Юнусобод филиали ходимлари автоном газли сув иситгичини (АГВ) текширишган ва хавфсизлик қоидаларига риоя қилмасдан ишлатилаётганини қайд этишган. Шунингдек, улар иситиш печи дудбуронининг носозлиги ҳақида хабар беришган ва буғ қозонини «Ҳудудгаз» ходимлари витяжка созлигини текширгандан кейингина газ тармоғига улаш кераклиги бўйича огоҳлантиришган.
Шунга қарамасдан, кейинги куни Г. М. талабаларга гўёки газ хизмати ходимлари билан телефонда гаплашгани ва улар оғзаки равишда ўзлари иситиш печи дудбуронини созлашлари мумкинлигини айтганини маълум қилган.
2021 йил 15 мартда ўтказилган кенг қамровли экспертиза якуний хулосасига кўра, барча талабаларнинг танасида 55% дан 73% гача карбоксигемоглобин топилган, уларнинг ўлими ис газидан ўткир заҳарланиш келтириб чиқарган ўткир нафас олиш ва юрак-қон томир етишмовчилиги туфайли содир бўлган.
Суд мажлисида аёл ўз айбини тан олмади ва суддан уни оқлашни сўради.
Судья Г. М.ни Жиноят кодексининг 102-моддаси 3 -қисми (эҳтиётсизлик орқасида икки ва ундан ортиқ одам ўлдириш) билан айбдор деб топди ва унга 3 йил муддатга озодликни чеклаш жазоси тайинлади.
Аёлга 20:00 дан 7:00 гача уйдан чиқиш, назорат органининг рухсатисиз яшаш манзилини ўзгартириш, кафе ва барларга ташриф буюриш, Тошкент вилояти ҳудудидан чиқиб кетиш ва спиртли ичимликлар истеъмол қилиш тақиқланди.
Эслатиб ўтамиз, ушбу фавқулодда вазиятдан кейин бош вазир ўринбосари Беҳзод Мусаев талабаларнинг яшаш шароитлари ва ҳаракатини мониторинг қилишга бағишланган йиғилиш ўтказган эди. Ижарага олинган уйларда яшаётган талабаларнинг яшаш шароитларини ўрганиш учун ҳар бир ҳудудда ишчи гуруҳлар тузилиши тўғрисида қарор қабул қилинди.
Апрель ойида президент бошчилигидаги видеоселектор йиғилишида 130 мингдан ортиқ университет талабалари ижарага олинган квартираларда яшаётгани қайд этилди. Бу масалани ҳал қилиш учун ҳукумат ижара ҳақининг ярми давлат томонидан қоплашни назарда тутувчи дастур тайёрламоқда, деди Шавкат Мирзиёев.

Юнусабадский районный суд Ташкента по уголовным делам вынес приговор по делу о смерти пяти студентов в столице, следует из решения судьи Темура Хасанова от 4 августа.
Пять студентов были найдены мёртвыми 27 февраля примерно в 20:10 в доме по улице Инжобод махалли «Фирдавсий», где они проживали на условиях аренды. Все они были из Андижанской области:
• студент второго курса Ташкентского университета информационных технологий (ТУИТ) Мавлонбек Усмонов (2000 года рождения, житель Булакбашинского района Андижанской области);
• студент второго курса ТУИТ Рахматуллох Салиев (1998 г. р., житель Булакбашинского района Андижанской области);
• студент второго курса ТУИТ Давронбек Гафуров. (2000 г. р., житель Ходжаабадского района Андижанской области);
• студент второго курса Сингапурского института развития менеджмента в Ташкенте Оятулло Ибрагимов (2000 г. р., житель Булакбашинского района Андижанской области);
• студент первого курса университета Инха в Ташкенте Сардор Хакимжанов (2000 г. р., житель Кургантепинского района Андижанской области).
Уголовное дело было возбуждено по пункту «а» части 2 статьи 259 (нарушение правил пожарной безопасности, повлекшее смерть человека) Уголовного кодекса, но позже переквалифицировано в часть 2 статьи 102 (причинение смерти по неосторожности двум или более лицам / наказывается исправительными работами от 2 до 3 лет или ограничением свободы от 3 до 5 лет или лишением свободы от 3 до 5 лет).
Подсудимой по делу проходила жительница Ташкента Г. М. (1964 г. р.). В решении суда отмечается, что она выделила для аренды пятерым студентам дополнительную часть дома из трёх комнат (всего в доме было четыре комнат). При этом официальный договор об аренде не был составлен.
Кроме того, накануне трагедии сотрудники Юнусабадского филиала «Худудгаз Пойтахт» осмотрели автономный газовый водонагреватель (АГВ) и отметили, что он используется без соблюдения правил техники безопасности. Они также сообщили о неисправности вытяжки и предупредили, что необходимо подключать котёл к газовой сети только после проверки исправности вытяжки сотрудником «Худудгаза».
Несмотря на это, на следующий день Г. М. разрешила студентам, которым якобы поговорили с сотрудником газовой службы по телефону и получили от него устное разрешение, самим настроить вытяжку АГВ.
Согласно итоговому заключению проведённой комплексной экспертизы от 15 марта 2021 года, в организме всех студентов был обнаружен карбоксигемоглобин в концентрации от 55% до 73%, их смерть наступила от острой дыхательной и сердечно-сосудистой недостаточности, вызванной острым отравлением угарным газом.
На судебном заседании женщина не признала вину и попросила суд оправдать её.
Судья признал Г. М. виновной по части 3 статьи 102 УК (причинение смерти по неосторожности двум или более лицам) и приговорил её к 3 годам ограничения свободы.
Женщине запрещено выходить из дома с 20:00 до 7:00, менять адрес проживания без разрешения надзорного органа, посещать кафе и бары, покидать территорию Ташкентской области и потреблять алкогольные напитки.
Напомним, после данного ЧП заместитель премьер-министра Бехзод Мусаев провёл совещание по мониторингу условий проживания и передвижения студентов. Было принято решение, что в каждом регионе создадут рабочие группы, которые будут изучать жилищные условия студентов, проживающих в съёмном жилье.
На видеоселекторном совещании под председательством президента в апреле отмечалось, что свыше 130 тысяч студентов вузов проживают в арендованных квартирах. Для решения этого вопроса правительство готовит программу, которая предусматривает покрытие половины стоимости аренды со стороны государства, заявил Шавкат Мирзиёев.