Германияда сентябр ойида кекса ёшдаги ва хавф ости гуруҳида бўлган фуқароларни COVID-19 га қарши вакцинанинг учинчи дозаси билан эмлашни таклиф эта бошлайдилар, деб хабар бермоқда The Guardian. 12 ёшдан ошган болалар ҳам эмлаш дастурига киритилади.
The New York Times аниқлик киритишича, учинчи доза учун Pfizer/BioNTech ёки Moderna вакциналари қўлланилади. Фуқаро бундан олдин қайси вакцинани олганидан қати назар мазкур препаратлар билан эмланади.
Охирги маълумотларга кўра, бугунги кунда Германияда аҳолининг ярмидан кўпи тўлиқ эмланган ва аҳолининг қарийб 62 фоизи вакцинанинг камида бир дозасини олган.
Аввалроқ, 60 ёшдан ошган одамларни Pfizer/BioNTech вакцинасининг учинчи дозаси билан эмлаш тўғрисидаги қарор Исроилда ҳам дельта штаммининг кучайиб бораётган инфекцияси фонида қабул қилинган эди.
Pfizer июль ойида Pfizer/BioNTech`нинг учинчи дозаси тананинг дельта штаммидан ҳимоясини «сезиларли даражада» кучайтириши мумкинлиги ҳақидаги янги маълумотларни эълон қилган эди. Компаниянинг таъкидлашича, препаратнинг учинчи дозасини олган 18 дан 25 ёшгача бўлган одамларда дельта штаммига қарши антитаначалар даражаси беш баравар ошади.
Pfizer/BioNTech ва Moderna вакциналари COVID-19 га қарши мРНК вакциналаридир. Мушак ичига, мос равишда 21 ва 28 кунлик танаффус билан, икки дозада эмланади.

В Германии с сентября начнут предлагать пожилым людям и тем гражданам, которые находятся в группе риска, ввести третью дозу вакцины от COVID-19, сообщает The Guardian. Об этом договорились министры здравоохранения 16 федеральных земель Германии. В программу вакцинации также будут включены дети старше 12 лет.
Как уточняет The New York Times, для третьей дозы будут использоваться вакцины Pfizer/BioNTech или Moderna. Прививки этими препаратами будут делаться независимо от того, какие вакцины были сделаны ранее.
По последним данным, на сегодня в Германии полностью вакцинировано чуть более половины населения и около 62% жителей получили хотя бы одну дозу прививки.
Ранее решение вводить третью дозу вакцины Pfizer/BioNTech людям старше 60 лет на фоне роста заражения штаммом дельта было принято и в Израиле.
Pfizer в июле опубликовала новые данные, согласно которым третья доза Pfizer/BioNTech может «сильно» усилить защиту организма от штамма дельта. Компания утверждает, что уровни антител против дельта-штамма вырастают в пять раз у людей от 18 до 25 лет, получивших третью дозу препарата.
Вакцины Pfizer/BioNTech и Moderna — вакцины на базе мРНК против COVID-19. Вводятся внутримышечно серией из двух доз с интервалом в 21 и 28 дней соответственно.