Ўзбекистон адлия вазири Русланбек Давлетов шанба куни Олий Мажлис Сенати ялпи мажлисида қонунчиликка аҳолининг айрим қатламларини мажбурий профилактик эмлашни қонунийлаштириш ҳамда иш берувчига профилактик эмлашдан ўтишни рад этган (қарши кўрсатма мавжуд бўлмаганда) ишчини ишга қўймаслик ҳуқуқини беришни кўзда тутган ўзгартиш киритилгани бўйича муносабат билдирди.
Унинг сўзларига кўра, агарда фуқаро эмлашдан бош тортадиган бўлса, «ҳеч ким унинг қўл-оёғини боғлаб, тиббиёт муассасасига олиб бориб эмламайди».
«Бундай жараён йўқ. Бизда қонунчиликда мажбурий даволаш турлари белгиланган, масалан, алкоголизм, наркомания, очиқ типдаги туберкулёз. Мана шу ҳолатларда суднинг қарори билан мажбурий даволатади. Унда ҳақиқатдан ҳам давлат мажбурлаб, керак бўлса уйидан олиб келиб тиббиёт муассасасида даволатади. У бунақа ҳолатда йўқ дея олмайди», — деди у.
Адлия вазири эмлашдан бош тортган тақдирда, фуқаро ҳуқуқий оқибатлар учун масъулиятни ўз зиммасига олиши кераклигини таъкидлади.
«Бу ерда унинг жамоат фаолиятлари, меҳнат қилиш ҳуқуқлари чекланиши мумкин. Шунинг учун ҳам [Меҳнат кодексининг] 113-моддага киритиляптики, майли агар йўқ деса, ишга киролмайди. Шу томонига биз алоҳида эътибор қилайлик», — деди вазир.
Русланбек Давлетов Меҳнат Меҳнат кодексининг 100-моддасига кўра, иш берувчи ходимни ишдан ҳайдаб юбора олмаслигига урғу берди.
«Кўп тарқаляптики, бу талқин ишдан ҳайдашга асос бўлаяпти, деган нарса. Йўқ, бу ишдан ҳайдашга асос эмас. Яъни, Меҳнат кодексининг 100-моддаси бўйича иш берувчи ишдан ҳайдай олмайди. Ишдан четлаштира олади. Бу умуман бошқа модда, умуман бошқа ҳуқуқий муносабат, бошқа вазият ва моҳият», — дея аниқлик киритди у.
Адлия вазири Меҳнат кодексининг 113-моддаси бўйича иш берувчи ходим ишга маст ҳолда келса ёки тиббий комиссия хулосаларига биноан қандайдир муолажаларни қилмаган бўлса, иш берувчининг ишдан четлаштириш ҳуқуқи бор. Шунга қўшимча сифатида вакцина олмаса ҳам ишдан вақтинчалик четлаштириши ва ойлик тўламаслиги мумкинлиги киритиб қўйилмоқда.
Русланбек Давлетов вакциналар тадқиқотлар охирига етказилмасдан қилинаётгани ҳақидаги хабарларга ҳа изоҳ берди.
«Бир нарсани тушуниш керакки, жамият, аҳоли илмни 100 фоиз тўлиқ қабул қилмайди. Шу пайтгача шундай бўлиб келган, бундан кейин ҳам шундай бўлади. 100 фоиз одамлар илм-фаннинг ютуқларини қабул қила олмайди. Шу пайтгача ернинг думалоқлигига ишонмайдиган гуруҳлар бор. Уларнинг катта-катта нодавлат ташкилотлари бор. Улар ернинг думалоқ эмаслигига ишонтиришга ҳаракат қилишади. Яъни илмни инкор қилади. Шунинг учун бу ерда давлат ўзининг сиёсатини юритяпти. Илмнинг ютуғини эътиборга оляпти», — деди у.
Вазирнинг қўшимча қилишича, инсон ҳуқуқлари абсолют ҳуқуқ бўлиши мумкин эмас, чунки «бир инсоннинг ҳуқуқи бошқа инсонлар ҳуқуқлари бошланадиган жойда тўхташи керак».
«Солиқ тўлатиш ҳам инсон ҳуқуқини чеклаш ҳисобланади, чунки солиқ инсон топаётган даромадни эркин тасарруф қилиш ҳуқуқини чеклайди. Аммо қонунда белгиланганидан кейин ҳамма солиқ тўлашга мажбур», — дея таъкидлади у.
Русланбек Давлетов Инсон ҳуқуқлари бўйича Европа суди ҳам мажбурий эмлаш масаласини кўриб чиққани таъкидлаб ўтди. Бу ерда гап Инсон ҳуқуқлари бўйича Европа судининг апрель ойида мактабгача ёшдаги болаларни мажбурий эмлаш тўғрисидаги қонунга рози бўлмаган чехиялик ота-оналарнинг гуруҳ бўлиб киритган даъвосини кўриб чиққани ҳақида кетмоқда. Ўшанда суд мажбурий эмлашни демократик меъёрларга мувофиқ деб топган эди.
Адлия вазири жамият манфаатлари ва ҳуқуқлари индивидуал ҳуқуқлардан устун туришини қайд этди. «Бу ерда жамоавий иммунитет, жамоат хавфсизлиги тўғрисида гап кетмоқда», — деди у.

Министр юстиции Узбекистана Русланбек Давлетов на пленарном заседании Сената Олий Мажлиса в субботу высказался о поправках в законодательство, которые узаконят обязательную профилактическую COVID-вакцинацию отдельных категорий населения и позволит работодателям отстранять сотрудника от работы при отказе от профилактической прививки (при отсутствии противопоказаний).
По его словам, если гражданин отказывается от вакцины, то «никто не свяжет ему руки и ноги и не отправит в медицинское учреждение для вакцинации».
«Такой процедуры нет. В нашем законодательстве определены виды принудительного лечения — это алкоголизм, наркомания, туберкулёз. В этих случаях на основе решения суда они направляются на принудительное лечение — государство при необходимости может прийти домой и забрать на лечение. Человек в этих случаях не может сказать нет», — заявил он.
Глава Минюста отметил, что в случае с вакцинацией при отказе человек должен будет взять на себя правовые последствия.
«Здесь может быть ограничены его общественная деятельность, право на труд. Поэтому вносятся изменения в статью 113 Трудового кодекса: если отказывается [от вакцинации], то он не сможет прийти на работу», — сказал министр.
Русланбек Давлетов подчеркнул, что согласно статье 100 Трудового кодекса работодатель не может выгнать сотрудника с работы.
«Многие говорят, что это станет поводом для того, чтобы выгнать сотрудника с работы. Нет, это не основание для этого… Работодатель не может выгнать сотрудника с работы по статье 100 Трудового кодекса. Работодатель может отстранить сотрудника — это другая статья (статья 113 ТК), другие правовые отношения, положение и сущность», — уточнил он.
Глава Минюста указал, что по статье 113 Трудового кодекса работодатель вправе отстранить работника от работы, если он, появляется на работе в состоянии алкогольного опьянения, при уклонении работника от прохождения обязательного медицинского осмотра или невыполнения им рекомендаций, выдаваемых врачебными комиссиями по результатам проведения обследований. При этом в период отстранения от работы работнику не начисляется заработная плата.
Русланбек Давлетов также прокомментировал сообщения о том, что вакцины не до конца исследованы.
«Нужно понимать одно, что не всё общество на 100% принимает науку. До этого было так и так будет дальше. До сих пор есть группы людей, которые не верят, что Земля круглая. У них есть свои негосударственные организации, которые пытаются убедить, что Земля не круглая. То есть отрицают науку. Поэтому государство в этом направлении ведёт свою политику, принимает во внимание достижения науки», — заявил он.
Министр добавил, что права человека не могут быть абсолютными правами, поскольку «права одного человека заканчиваются там, где начинаются права других людей».
«Обязательство платить налоги государству тоже является ограничением прав человека, поскольку налоги ограничивают ваше право свободно распоряжаться вашими доходами. Но так как это определено в законе, все обязаны платить налоги», — отметил он.
Русланбек Давлетов указал, что Европейский суд по правам человека также подтвердил законность обязательной вакцинации. Скорее всего, речь идёт о случае в апреле, когда ЕСПЧ рассматривал иск группы родителей из Чехии, не согласных с законом об обязательных прививках для детей дошкольного возраста. Тогда суд посчитал обязательную вакцинацию соответствующей демократическим нормам.
Глава Минюста заявил, что общественные интересы и права стоят выше индивидуальных прав. «Речь идёт о коллективном иммунитете, общественной безопасности», — сказал он.
Правительство Узбекистана намерено вакцинировать от коронавируса 70% населения до 1 ноября и получить, помимо других, вакцину Pfizer-BioNTech. «Газета.uz» ранее публиковала статистику о процессе прививки и расходах на организацию вакцинации.