«Портретга чизгилар. Лидер» ҳужжатли фильмида Қозоғистоннинг биринчи президенти Нурсултон Назарбоев Ўзбекистон билан чегарани шакллантириш тарихи ҳақида сўзлаб берди. Видео 1 июль куни Хабар NEWS YouTube-каналида эълон қилинди.Фото: Хабар NEWS
«Ўзбекистон билан чегаралар мана бундай бўлган», — дея тушунтирди Нурсултон Назарбоев бармоғи билан тўлқинли чизиқ чизиб. — Баъзи жойларда чегара уйнинг ўртасидан ўтиб кетар, ётоқхона Ўзбекистон томонида, ошхона эса Қозоғистон томонида қоларди. Ёки қозоқлар яшайдиган бутун қишлоқ Ўзбекистонда жойлашган, аммо улар Ўзбекистонда бўлишни хоҳлашади. Ёки у ерда ўзбеклар бор эди. Аммо аксарият ҳолатларда қозоқлар Қозоғистонда бўлишни хоҳлаган".
Унинг сўзларига кўра, у Ўзбекистоннинг биринчи президенти Ислом Каримовга ҳудудларни алмаштиришни таклиф қилди.
«Келинглар, бундай қилайлик, дейман, — дейди Қозоғистоннинг биринчи президенти бармоғи билан ёй шаклини чизиб, — Ва биз бошқа жойдан шунча ҳудудни сизга берамиз. Биз поймол қилмаймиз, сиз ҳеч нарса йўқотмадик, деб айта оласиз. Мана шундай қилиб биз шундай муаммоларни ҳал қилганмиз», — деди у.
Фото: Хабар NEWS.
Нурсултон Назарбоев 1996 йилда қурилган Чордара сув омбори бўйича музокаралар тафсилотларига ҳам тўхталиб ўтди.
«Совет Иттифоқи қулаганда, харитага қарасангиз, жанубий Қозоғистонда Мақтарал вилояти Ўзбекистон ҳудудига жуда аниқ кириб борган. Бизнинг Чордара сув омбори бор, лекин сув омборининг иншооти, тўғоннинг ўзи Ўзбекистонники эди. Мен қандай қилиб бундай бўлишини айтаман. Келинг, муаммони ҳал қилайлик. Бу „жанжал тоши“ (қадимги юнон афсоналарида Троя урушининг келиб чиқишига сабаб бўлган олтин олмага ишора — таҳр.) бўлади. Бизда сув омбори бор, сувнинг ҳамма ричаги сизда. Келишдик. Яхши, биз мана бу жойни тўғон эвазига сизга берамиз. Қизилўрда вилоятида бизга тегишли бўлган ҳудудни бердик. Ва бу жуда қийин ўтди», — деди у.
Унинг сўзларига кўра, Ислом Каримов билан келишиш жуда қийин бўлган.
«Айтиш ноқулай, у энди бу ёруғ дунёда йўқ, менинг эски дўстим Ислом Каримов, мана, унинг ҳар доим ўз қараши бўлган. У билан келишиш жуда қийин бўлган. Ҳамма нарсага нисбатан ўз фикрини айтган. Лекин шундай ҳолатлар ҳам бўлганки, бир сафар менга қўнғироқ қилиб, деди: „Олдингга бормоқчиман“. Мен: „Эшит, кун тартибини тайёрлаш керак, нима ҳақда гаплашамиз, тайёргарлик кўриш керак“, — дедим. „Ҳеч қандай кун тартиби йўқ, шунчаки, сен билан кўришишим керак, бўлди“, — деди. У билан учрашдим. Умуман, қалби жуда юмшоқ ва яхши инсон эди, бироқ шундай феълли. У келди, кечқурун ўтирдик, кундузи суҳбатлашдик, масалаларни муҳокама қилдик. Ўшанда жуда қизиқарли ҳолатлар бўлганди», — дея хотираларини ўртоқлашди Қозоғистоннинг биринчи президенти.
Нурсултон Назарбоев мамлакатни қарийб 30 йил бошқариб, 2019 йилнинг 19 март куни ваколатини топширганини эълон қилди. Республикага Қосим-Жомарт Токаев янги президент бўлди. 6 июль куни Назарбоев 81 ёшни қаршилади.

В документальном фильме «Штрихи к портрету. Лидер» первый президент Казахстана Нурсултан Назарбаев рассказал о формировании границы с Узбекистаном. Видео было опубликовано 1 июля на YouTube-канале Хабар NEWS.
Фото: Хабар NEWS
«С Узбекистаном там вообще границы вот так вот шли, — пояснил Нурсултан Назарбаев, показывая пальцем волнистую линию. — В некоторых местах граница проходила прямо по дому, когда спальня в узбекской стороне, а кухня — в казахской стороне. Или вот полностью посёлок, где живут казахи, находится в Узбекистане, но они хотят быть в Узбекистане. Или там узбеки. Но больше было случаев, когда казахи хотели в Казахстане быть».
По его словам, он предлагал первому президенту Узбекистана Исламу Каримову обменяться территориями.
«Я говорю, давай вот так вот вокруг расчертим, — очертив пальцем дугу, сказал первый президент Казахстана, — и тебе столько же территории в другом месте отдадим. Не ущемим, ты можешь говорить, что вы ничего не проиграли. Вот таким образом и там решали такие вопросы», — рассказал он.
Фото: Хабар NEWS.
Нурсултан Назарбаев также отметил детали переговоров по Шардаринскому водохранилищу, которое было построено в 1996 году.
«Когда Советский союз развалился, если на карту посмотреть, то в южном Казахстане Мактаральский район очень чётко вклинивается в территорию Узбекистана. Есть наше Шардаринское водохранилище, но сооружение водохранилища, сама дамба была узбекская. Я говорю, как это так. Давай решим вопрос. Это будет камнем раздора. Водохранилище у нас, все рычаги воды у тебя. Договорились. Ладно, мы вот это пространство от дамбы дадим. В Кызылординской области мы дали соответствующую территорию. И это шло очень сложно», — заявил он.
По его словам, с Исламом Каримовым было сложно договориться.
«Неудобно говорить, его уже нет на этом свете, мой старый друг Ислам Каримов, вот у него свой взгляд был всегда. Очень трудно было с ним договариваться. На всё он высказывал своё мнение. Но, бывало так, что однажды звонит и говорит: „Я хочу приехать“. Я говорю: „Слушай, тему надо подготовить, о чём будем говорить, надо подготовиться“. „Никаких тем, я просто должен с тобой встретиться и всё“. Я его встречал. Вообще-то он в душе очень мягкий и хороший человек, но такой характер. Он приезжал, мы сидели вечер, говорили день, обсуждали вопросы. Очень интересные моменты тогда были», — вспомнил первый президент Казахстана.
Нурсултан Назарбаев, возглавлявший страну почти 30 лет, 19 марта 2019 года объявил о сложении полномочий. Новым президентом республики стал Касым-Жомарт Токаев. В этом 6 июля Назарбаеву исполнился 81 год.