18 май куни Ўзбекистон-Тожикистон чегарасидаги «Қудуқли» (Ўзбекистон) ва «Пахтаобод» (Тожикиистон) темир йўл назорат-ўтказиш пунктларида иккита чегаравий ҳамкорлик идораси очилди, дея хабар қилди ASIA-Plus.
Идоралар БМТ Гиёҳвандлик ва жиноятчиликка қарши курашиш бошқармасининг Марказий Осиёдаги минтақавий ваколатхонаси кўмагида Ўзбекистон ва Тожикистон ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари билан ҳамкорликда ташкил этилди.
Улар БМТ ГЖҚКБнинг Марказий Осиё давлатлари учун «Трансмиллий уюшган жиноятчилик, гиёҳванд моддаларнинг ноқонуний айланмасига қарши курашиш ва терроризмдан огоҳлантириш» дастури доирасида шимолий йўналиш бўйлаб афғон гиёҳванд моддаларининг ноқонуний айланмасига қарши курашишга қаратилган трансчегаравий ҳамкорликни мустаҳкамлаш бўйича компонент таркибида ташкил этилди.
Идораларни ташкил этиш бўйича ишлар АҚШ Давлат департаментининг Наркотикларга қарши халқаро кураш ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш фаолияти бюроси (INL) томонидан молиялаштирилган.
ASIA-Plus маълумотларига кўра, тожик-афғон, ўзбек-афғон, ўзбек-тожик, қирғиз-тожик, ўзбек-қирғиз, қирғиз-қозоқ ва ўзбек-қозоқ чегараларида аллақачон 19 та ана шундай идора ташкил этилган.

На контрольно-пропускных пунктах железнодорожных станций «Кудукли» (Узбекистан) и «Пахтаобод» (Таджикистан) на узбекско-таджикской границе 18 мая открылись два офиса пограничного взаимодействия (ОПВ), сообщила ASIA-Plus.
Офисы созданы при поддержке регионального представительства Управления ООН по наркотикам и преступности в Центральной Азии в сотрудничестве с правоохранительными органами Узбекистана и Таджикистана.
Они организованы в рамках компонента по укреплению трансграничного сотрудничества, направленного на противодействие незаконному обороту афганских опиатов по северному маршруту подпрограммы 1 «Борьба с транснациональной организованной преступностью, незаконным оборотом наркотиков и предупреждение терроризма» Программы УНП ООН для государств Центральной Азии.
Работы по созданию офисов профинансированы Бюро по международной борьбе с наркотиками и правоохранительной деятельности Государственного департамента США (INL).
По данным ASIA-Plus, создано уже 19 подобных офисов на таджикско-афганской, узбекско-афганской, узбекско-таджикской, кыргызско-таджикской, узбекско-кыргызской, кыргызско-казахской и узбекско- казахской границах.