Жума куни Ўзбекистонгага «Спутник V» вакцинасининг дастлабки партияси келтирилди. Вакцинани етказиб беришда Россия тўғридан-тўғри инвестициялар жамғармаси амалий кўмак берди, дея хабар бермоқда ССВ матбуот хизмати.
Февраль ойининг ўрталарида Ўзбекистон Н.Ф.Гамалея номидаги Миллий эпидемиология ва микробиология илмий-тадқиқот маркази томонидан ишлаб чиқилган «Спутник V» вакцинасидан мамлакатда оммавий фойдаланиш учун сертификатлади ва тасдиқлади. Ушбу вакцинани сертификатлаш жараёни ишлаб чиқувчилардан керакли ҳужжатлар, хусусан, вакцина клиник синовларининг учинчи босқичи натижаларини олгандан кейингина бошланди.
Ўзбекистонга аҳолини эмлаш учун олиб келинадиган «Спутник V» вакцинасининг ярмини тадбиркор Aлишер Усмонов молиялаштирди. Олдинроқ ушбу вакцинадан жами 1 миллион доза сотиб олиниши режалаштирилган эди.
Эслатиб ўтамиз, апрель-июнь ойларида 4 миллионга яқин фуқаро COVID-19га қарши эмлаш режалаштирилган эди. 2021 йил охирига келиб, бу кўрсаткич 7 миллионга ёки мамлакат аҳолисининг тахминан 20 фоизигача ўсиши мумкин.
1 апрелдан бошлаб 65 ёшдан катта ва тиббиёт ходимларини ўзбек-хитой ва AstraZeneca вакциналари билан эмлаш ишлари бошланди. Ушбу вакциналарнинг қўшимча дозаларини олиб келиш бўйича ишлар олиб борилмоқда.
Mirjamshid Pulatov
Mana bu xaqiyqiy yangilik bulibdi ammo jami 1mln doza Sputnik V uchun juda kamku 2 martadan emlanishi hisobga olinsa 500000 insonga etadi. Dunyodagi eng ishonchli va zararsiz vaksina uchun tushunarsiz holat

В пятницу в Узбекистан была доставлена первая партия вакцины от коронавируса «Спутник V». Поставка осуществлена при содействии Российского фонда прямых инвестиций (РФПИ), сообщила пресс-служба Министерства здравоохранения.
«Спутник V», разработанный российским научным центром имени Н. Ф. Гамалеи, был сертифицирован и одобрен для массового применения в Узбекистане в середине февраля. Процесс сертификации начался после получения от разработчиков необходимых материалов, в частности, результатов третьей стадии клинических испытаний вакцины.
Половину стоимости всего закупаемого объёма «Спутник V» профинансировал предприниматель Алишер Усманов. Планировалось, что всего будет закуплен 1 миллион доз.
Ранее сообщалось, что в апреле-июне планируется вакцинировать от COVID-19 около 4 миллиона граждан. До конца 2021 года это число может составить 7 миллионов, или около 20% жителей страны.
Министр здравоохранения Абдуҳаким Хаджибаев.
С 1 апреля идёт процесс бесплатной вакцинации граждан старше 65 лет и медицинских работников узбекской-китайской вакциной и вакциной AstraZeneca. В настоящее время ведётся работа по доставке в страну дополнительных доз этих вакцин.