COVID-19 пандемиясининг Ўзбекистондаги ижтимоий-иқтисодий оқибатлари: маҳалла вакиллари ва тадбиркорлик субъектлари орасида ўтказилган сўровнома" сосиологик тадқиқотлар натижалари эълон қилинди, дея маълум қилди «Газета.uz» га БМТ Тараққиёт дастури идораси.
Натижалар 11 ноябрь куни Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази (ИТИМ), Жаҳон банки, Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлиги, Ўзбекистон Республикасининг «Тараққиёт стратегияси» Маркази ва БМТТД иштирокида бўлиб ўтган видеоанжуманда эълон қилинди.
COVID-19 пандемиясининг уй хўжаликларига бўлган ижтимоий-иқтисодий таъсири бўйича тадқиқот 2020 йилнинг май-июнь ойларида амалга оширилди ва унинг давомида Ўзбекистоннинг барча ҳудудларидаги маҳалла раҳбарлари билан сўровномалар ўтказилди. Сўровномаларда 3670 респондентлар иштирок этдилар, жумладан маҳалла раислари (84,7%), уларнинг ўринбосарлари (12,8%) ва маҳалла фаоллари (2,5%), шулардан 62,9% қишлоқ маҳаллалари вакилларидир.
Тадқиқот натижаларига кўра пандемия камбағал оилаларнинг айниқса шаҳар ҳудудларида кўпайишига олиб келди. Энг кўп зарар кўрганлар — кам таъминланган оилалар (48% респондентлар томондан қайд этилди, айниқса Наманган ва Самарқандда), кўп болали оилалар (40% респондентлар томондан қайд этилди, айниқса Тошкент вилоятида) ва қайтиб келган меҳнат мухожирлари мавжуд оилалар (55% респондентлар томондан қайд этилди, айниқса Жиззах ва Қашқадарёда). Ушбу салбий оқибатлар ичига асосан даромадларнинг пасайиши ва ишни йўқотиш киради, бунга тегишли равишда 74% ва 58% респондентлар ишора қилдилар.
Ижтимоий-иқтисодий оқибатларни бартараф этиш бўйича тавсиялар ичига қуйидагилар киритилди:
• Хусусий секторни зарурий маҳсулотларни импорт қилиш ёки маҳаллий даражада ишлаб чиқаришга рағбатлантириш мақсадида иқтисодий ва ижтимоий сиёсат чораларини ўзгартириш;
• Маҳаллаларда кичик хусусий корхоналарни ташкил этишни қўллаб-қувватлаш орқали ёшлар ва хотин-қизларни оилавий тадбиркорлик билан шуғулланишга рағбатлантириш;
• Зарурий ёрдамни олишда хотин-қизлар учун енгиллик яратиш, шунингдек уларни ташвишлантирувчи масалалар тингланишини таъминлаш;
• COVID-19 касаллигидан даволанган одамлар томонидан хатар йўқлигини оммавий ахборот воситалари таъкидлаб туришини таъминлаш.
Бир вақтнинг ўзида ўтказилган сўровномада, бутун Ўзбекистон бўйлаб тадбиркорлик субъектлари билан ўтказилган 887 та суҳбат асосида, COVID-19 пандемиясининг мамлакат даражасида кичик ва ўрта корхоналарга таъсири ўрганилди. Сўровнома давомида аниқланишича, туризм, меҳмонхона ва умумий овқатланиш соҳаларига мансуб кичик ва ўрта корхоналар ҳамда Сирдарё, Наманган, Навоий вилостларида, Тошкент шаҳрида ва Қорақалпоғистонда жойлашган корхоналар энг кўп зарар кўрдилар, айни вақтда қишлоқ, ўрмон ва балиқчилик хўжаликларидаги корхоналар энг кам талафот кўрдилар. Пандемия даврида энг кўп қийинчиликларга учраган корхоналар қаторига иш жараёнларини кўчириш имконияти йўқлиги ёки интернетга уланиш имкони ёҳуд керакли ускуналар мавжуд эмаслиги сабабли масофавий ишлай олмаган корҳоналар кирди.
Иккинчи тадқиқот бўйича ҳисоботда берилган тавсияга кўра, кичик ва ўрта корхоналарга кўрсатилаётган ёрдам ўз ичига корхоналарнинг ривожланишига тўсқинлик қилаётган омилларни бартараф этиш, солиқ юкини камайтириш, кредит фоизларини пасайтириш учун институсиявий муҳитни яратиш орқали молиявий кўмакдан фойдаланиш имкониятларини кенгайтириш ҳамда масофавий ишга ўтишни қўллаб-қувватлаш каби чора-тадбирларни қамраб олиши лозим.
Мазкур маълумотлар COVID-19 оқибатларини камайтиришга қаратилган келажакдаги сиёсий механизмлар ва қонунчилик ҳужжатлари учун асос бўлиб хизмат қилиши лозимлиги, шунингдек улардан Ўзбекистоннинг пандемиядан сўнг келгуси тикланишида фойдаланиш кераклиги борасида таклифлар билдирилди.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ БМТ Тараққиёт дастурининг COVID-19 пандемияси аёлларнинг қашшоқлик даражасини кескин ошириши тўғрисидаги ҳисоботи ҳақида маълум қилган эдик.

Подведены итоги опроса представителей махаллинских комитетов и субъектов предпринимательства о социально-экономических последствиях COVID-19 в Узбекистане, сообщили «Газете.uz» в офисе Программы развития ООН.
Результаты опроса были представлены 11 ноября на видеоконференции, организованной Центром экономических исследований и реформ (ЦЭИР), Министерством по поддержке махалли и семьи, центром «Стратегия развития» и страновыми офисами Всемирного банка и ПРООН.
Исследование социально-экономического воздействия COVID-19 на домохозяйства проводилось с мая по июнь с опросом руководителей махаллинских комитетов во всех регионах Узбекистана. В опросе приняли участие 3670 респондентов, в том числе председатели махаллей (84,7%), их заместители (12,8%) и активисты махаллей (2,5%), 62,9% из которых являются членами сельских махаллей.
Результаты обследования показали, что пандемия привела к увеличению числа бедных семей, особенно в городских районах. Наиболее сильно пострадали малообеспеченные семьи (это отметили 48% респондентов, особенно в Намангане и Самарканде), многодетные семьи (отметили 40% респондентов, особенно в Ташкентской области) и семьи с вернувшимися трудовыми мигрантами (отметили 55% респондентов, особенно в Джизаке и Кашкадарье). Эти негативные последствия в основном включали снижение доходов и потерю работы, на что указали 74% и 58% респондентов соответственно.
Рекомендации по устранению социально-экономических последствий включают:
- изменение мер экономической и социальной политики с целью поощрения частного сектора к импорту или производству необходимых товаров на местном уровне;
- поощрение молодежи и женщин к занятию семейным предпринимательством путем поддержки создания малых частных предприятий в махаллях;
- облегчение доступа для женщин и девушек к получению необходимой помощи, а также обеспечение того, чтобы вопросы, вызывающие их озабоченность, были услышаны;
- обеспечение того, чтобы СМИ подчеркивали отсутствие опасности со стороны людей, получивших лечение от COVID-19.
В параллельном опросе рассматривалось воздействие пандемии COVID-19 на малые и средние предприятия (МСП) по всей стране на основе 887 интервью с субъектами предпринимательства по всему Узбекистану.
В ходе опроса было выявлено, что больше всего пострадали МСП в секторе туризма, гостиничного бизнеса и общественного питания, а также предприятия, расположенные в Сырдарье, Намангане, Навои, Ташкенте и Каракалпакстане, в то время как предприятия в сельском, лесном и рыбном хозяйствах пострадали меньше всего. Наибольшие трудности во время пандемии испытали предприятия, которые не смогли работать удаленно либо перенести рабочие процессы, а также те, у которых не было доступа в интернет или необходимого оборудования.
В докладе по второму обследованию было рекомендовано, чтобы помощь, оказываемая МСП, включала устранение факторов, сдерживающих развитие бизнеса, снижение налогового бремени, улучшение доступа к финансовой помощи путем снижения ставки кредитования и поддержку перехода к удаленной работе.
Цель видеоконференции, на которой были представлены эти результаты обследований, — в том, чтобы представить их ключевым лицам, принимающим решения, а также определить шаги по использованию выявленных данных. На мероприятии было озвучено предложение положить эти данные в основу для будущих политических механизмов и актов законодательства, направленных на минимизацию последствий COVID-19, а также использовать при восстановлении Узбекистана после пандемии.