Ўзбекистон соғлиқни сақлаш вазири Алишер Шадманов Оқолтин туман ҳокимлигида қишлоқ оилавий поликлиникалари ва қишлоқ врачлик пунктлари шифокорлари, маҳалла фаоллари ва аҳоли вакиллари билан учрашди, дея хабар қилди вазирлик матбуот хизмати.
Тадбирда аҳолини тўғри овқатланиш, жисмоний фаолигини ошириш учун қандай ишларни амалга ошириш зарурлиги, ушбу амалларнинг соғлом ҳаётга қайтаришдаги самараси борасида сўз борди.
«Коронавирус инфексияси кишиларнинг соғлиғи, ҳаётига хавф солаётган бир пайтда ҳаммани вирусдан зарарланганда қандай қилиб ундан тез ва осон қутулиш мумкин, деган савол қийнамоқда», — деди А.Шадманов.
Вазирнинг қайд этишича, муаммонинг ягона ва энг самарали ечими соғлом турмуш тарзига амал қилишдир. Бу нафақат вирусдан ҳимояланиш, балки узоқ ва бахтли ҳаёт кечиришнинг ҳам энг асосий қоидаси, талаби ҳисобланади. Касалликнинг кучли асоратлари ва ўлим ҳолатлари асосан юрак қон-томир касалликлари, қандли диабет, ўпканинг сурункали касалликлари бўлган ёки ортиқча вазнга эга бўлган, тамаки ва алкоголь маҳсулотларини истеъмол қилган, камҳаракат инсонларда учрамоқда.
«Шуни унутмалигимиз керакки, касалликнинг енгил кечиши ёшга боғлиқ эмас, катта ёшда бўлса ҳам тўғри овқатланадиган, жисмоний фаол бўлган, семизлиги ва диабети бўлмаган инсонларда касаллик анча енгил кечади», — деди вазир.
Соғлиқни сақлаш вазири соғлом турмуш тарзининг асоси жисмоний фаоллик ва тўғри овқатланиш эканини таъкидлаб ўтди. Мутахассисларнинг фикрига кўра, инсон кунига 5−7 километр юрса, қон томир касалликлари, юрак хуружи, инсульт каби ҳасталиклардан бутунлай йироқ бўлади. Ортиқча вазн эса, касалликлар уясидир.
«Оқолтин тажрибаси асосида аҳолимизни кўпроқ юришга, тўғри овқатланиш қоидаларига амал қилишларига одатлантирамиз. Аввало, уларнинг жисмоний ҳолатини аниқлаб олиш учун аҳоли вакилларининг бўйи, вазни, бел айланаси ўлчаниб, тиббий варақаларида қайд этилади. Ҳар бир маҳаллада аниқ белгиланган бир вақтда ўзаро масофа сақлаган ҳолда кексаю ёшларни юриш марофонига чорланади. Одамлар бунинг фойдасини тушуниб етгачгина ҳар куни узоқ масофага юриш, тўғри овқатланишни одатга айлантиради», — деди Алишер Шодмонов.
Шунингдек, маҳаллалар ўртасида «Энг соғлом маҳалла», «Энг соғлом кўча» танловлари ўтказилиб, ўз саломатлигига бефарқ бўлмаган фуқароларга турли рағбатлантириш мукофотлари тақдим этилади.
Хабарда давлат раҳбарининг 13 октябрда Оқолтин тумани «Янги Тошкент» маҳалласидаги оилавий поликлиникада тиббиёт билан спорт ҳамоҳанглигини кучайтириб, одамларни соғлом турмуш тарзига одатлантириш, аҳолининг умрини узайтириш масалалари борасида таклифлар берганини эслатиб ўтди. «Кўп юриш билан тўғри овқатланиш маданиятини йўлга қўйиб олсак, тиббиётдаги 30−40 фоиз масалани ҳал қилган бўламиз», — деган эди Шавкат Мирзиёев.
Эслатиб ўтамиз, сентябрь ойи охирида Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги кунига камида 10 минг, ойига 300 минг, йилига 3,6 миллион қадам юрган фуқаролар учун давлат хизматларидан фойдаланишда 50 фоизлик чегирма ҳамда спорт залларига абонемент тақдим этишни таклиф қилган эди.

Министр здравоохранения Узбекистана Алишер Шадманов на встрече с жителями Акалтынского района Сырдарьинской области заявил, что самым эффективным способом защиты от COVID-19 является соблюдение здорового образа жизни. Об этом сообщила пресс-служба Минздрава.
По словам министра, тяжелые последствия болезни или смертельные случаи встречаются у пациентов с сердечно-сосудистыми заболеваниями, сахарным диабетом, хроническими заболеваниями легких, а также у малоподвижных людей с лишним весом, употребляющих алкогольную и табачную продукцию.
Алишер Шадманов также подчеркнул, что протекание болезни в легкой форме не зависит от возраста пациента. «Более взрослые люди также легко могут справиться с инфекцией, если они правильно питаются, физически активны, не страдают избыточным весом и диабетом», — сказал глава Минздрава.
Отмечалось, что если человек в день проходит 5−7 километров, то он будет далек от сердечно-сосудистых заболеваний, инфаркта сердца или инсульта.
«На основе Акалтынского эксперимента мы приучим наших людей больше ходить, правильно питаться. Прежде всего, для определения физического состояния будут измерены рост, вес, обхват талии каждого жителя, которые будут внесены в медицинские карты», — заявил министр и добавил, что в махаллях в определенное время будут проходить пешие марафоны с соблюдением социальной дистанции.
Сообщается также, что между сходами граждан будут проводиться конкурсы «Самая здоровая махалля» и «Самая здоровая улица», а наиболее физически активных граждан будут поощрять.
В Минздраве добавили, что президент Шавкат Мирзиёев в ходе недавнего визита в Сырдарью также отмечал необходимость приучить население к здоровому образу жизни. Глава государства заявил, что если наладить частую пешую ходьбу и правильное питание, то можно решить 30−40% вопросов в медицине.
Напомним, в конце сентября Министерство физической культуры и спорта разработало проект постановления президента, которые предлагается внедрить 50-процентную скидку на госуслуги и абонемент в спортзал для тех граждан, кто будет проходить не менее 10 тысяч шагов ежедневно, 300 тысяч — в месяц, 3,6 млн шагов — в год.