7 октябрь куни механика ва иншоотларнинг сейсмик мустаҳкамлиги соҳасидаги атоқли олим, Фанлар академияси академиги Турсунбой Рашидов 86 ёшида вафот этди. Президент Шавкат Мирзиёев ва мамлакат раҳбариятининг бошқа вакиллари олимнинг вафоти муносабати билан ҳамдардлик билдиришди.
Турсунбой Рашидов 1934 йил 27 майда Тошкент шаҳрида туғилган. 1956 йили Ўрта Осиё давлат университетини (ҳозирги Ўзбекистон Миллий университети) тугатиб, ушбу илмий даргоҳ аспирантурасида таҳсил олди. 1964 йилда номзодлик, 1972 йилда докторлик диссертациясини ҳимоя қилди. 1984 йилда Ўзбекистон Республикаси Фанлар академиясининг академиги этиб сайланган.
Истеъдодли олим ўзининг қарийб 65 йиллик илмий-педагогик фаолияти давомида Фанлар академиясининг М. Ўрозбоев номидаги Механика ва иншоотларнинг сейсмик мустаҳкамлиги институти лаборатория мудири, директори, Тошкент тўқимачилик ва енгил саноат институти ректори, Фанлар академиясининг ҳайъат аъзоси, бош илмий котиби, академик-котиби, вице-президенти ва бошқа лавозимларда ишлаган.
Турсунбой Рашидов Ўзбекистонда мураккаб тармоқли ер ости иншоотларининг сейсмодинамик назарияси асосчиси бўлиб, республикамизда сейсмик мустаҳкамлик бўйича ўз илмий мактабини яратди. Заҳматкаш олим механика соҳасида фундаментал илмий изланишлар олиб бориш ва уларнинг натижаларини халқ хўжалиги тармоқларига тадбиқ этишга бевосита раҳбарлик қилди. Айниқса, унинг раҳбарлигида сейсмик ҳудудларда ер ости иншоотлари учун қурилиш меъёрлари ва қоидалари ишлаб чиқилиб, шу асосда Тошкент шаҳри метрополитенининг янги сейсмик мустаҳкам конструкциялари яратилгани ушбу соҳа ривожида муҳим аҳамиятга эга бўлди.
Академик Турсунбой Рашидов Беруний номидаги Ўзбекистон Республикаси давлат мукофоти совриндори, «Ўзбекистон Республикаси фан арбоби» фахрий унвони, «Меҳнат шуҳрати» ордени билан мукофотланган.

7 октября на 86-м году ушел из жизни известный ученый в сфере механики и сейсмостойкости сооружений, академик Академии наук Узбекистана Турсунбай Рашидов. Соболезнования по поводу его кончины выразили президент Шавкат Мирзиёев и другие представители руководства страны.
Турсунбай Рашидов родился 27 мая 1934 года в Ташкенте. Закончив в 1956 году Средне-Азиатский государственный университет (ныне Национальный университет Узбекистана), учился в аспирантуре этого вуза. В 1964 году защитил кандидатскую, в 1972 году — докторскую диссертацию. В 1984 году избран академиком Академии наук Узбекистана.
В течение 65-летней научно-педагогической деятельности Турсунбай Рашидов работал заведующим лабораторией, директором Института механики и сейсмостойкости сооружений имени М. Уразбаева Академии наук, ректором Ташкентского института текстильной и легкой промышленности, членом коллегии, старшим научным секретарем, ученым секретарем, вице-президентом Академии наук.
Будучи основателем теории сейсмодинамики сложных системных подземных сооружений в Узбекистане, Турсунбай Рашидов сформировал собственную школу сейсмической устойчивости. Ученый осуществлял непосредственное руководство фундаментальными научными изысканиями в области механики и внедрением их результатов в народное хозяйство. Под его руководством разработаны нормы и правила строительства подземных сооружений на сейсмических территориях и созданы новые сейсмостойкие конструкции Ташкентского метрополитена.
Турсунбай Рашидов был награжден Государственной премией имени Беруни, орденом «Мехнат шухрати», удостоен почетного звания «Заслуженный деятель науки Республики Узбекистан».