Тошкент вилояти прокуратураси томонидан Тошкент вилояти Паркент тумани ҳокимлиги томонидан Captiva русумли автомашинани сотиб олишда қонун бузилиши ҳолатлари аниқланди, дея хабар берди Коррупцияга қарши кураш агентлиги матбуот хизмати.
14 сентябрь куни давлат харидлари сайтида Паркент тумани ҳокимлиги захира фонди маблағларидан фойдаланган ҳолда 2018 йилги Captiva-2 (2018 йил 10 сентябрдан бошлаб ушбу моделни ишлаб чиқариш Ўзбекистонда тўхтатилган) 260 млн сўмга сотиб олингани тўғрисида маълумот пайдо бўлди. Автомобиль MEGA KARER шағал ва қум карьерларини ишлаб чиқариш компаниясидан сотиб олинган. МЧЖ таъсисчилари қаторида туман ҳокими Нигмат Исроилович Мухамедовнинг ўғли Сардор Нигматович Исроилов (34%) ҳам бор.
Ўшанда Тошкент вилояти ҳокимлиги матбуот хизмати Паркент тумани тоғлар ва тоғолди ҳудудларидан иборат бўлгани учун 2019 йилда туман маъмурияти Captiva русумли автомашина сотиб олишни режалаштирганини маълу қилган эди.
«Бироқ ўша пайтда вилоят бюджетида маблағ етишмаслиги сабабли ҳокимнинг ўғли, MEGA KARER МЧЖ асосчиларидан бири машинани фойдаланиш учун отасига топширган», — дейилади хабарда.
Коррупцияга қарши курашиш агентлиги вазиятни ўрганиб чиқиб, терговга қадар текшириш учун Бош прокуратурага сўров юборди. Ушбу ҳолат бўйича прокуратура Паркент тумани ҳокимининг ҳаракатларини терговга қадар текширувдан ўтказди.
Текширув давомида «Давлат харидлари тўғрисида"ги қонун талаблари бузилгани, хусусан, автомобиль сотиб олишда манфаатлар тўқнашуви аниқланди. Натижада туман ҳокимининг автомобиль сотиб олиш тўғрисидаги буйруғи бекор қилинди ва MEGA KARER МЧЖ 260 млн сўмни ҳокимият ҳисоб рақамига қайтариб берди.

Прокуратура Ташкентской области выявила нарушение законодательства при покупке автомобиля Captiva хокимиятом Паркентского района Ташкентской области, сообщила пресс-служба Агентства по противодействию коррупции.
14 сентября на сайте государственных закупок появилась информация о том, что хокимият Паркентского района за счет средств из резервного фонда приобрел за 260 млн сумов Captiva-2 2018 года выпуска (с 10 сентября 2018 года в Узбекистане был прекращен выпуск этой модели). Автомобиль был приобретен у MEGA KARER, занимающаейся разработкой гравийных и песчаных карьеров. Среди учредителей ООО указан Сардор Нигматович Исраилов (34%), сын хокима района Нигмата Исраиловича Мухамедова.
В пресс-службе хокимията Ташкентской области тогда указали, что Паркентский район состоит из гор и предгорий, поэтому в 2019 году администрация района планировала приобрести автомобиль Captiva.
«Однако из-за отсутствия на тот момент средств в районном бюджете сын хокима, один из учредителей ООО MEGA KARER, передал машину в пользование отцу», — говорилось в сообщении.
Агентство по противодействию коррупции после изучения ситуации направила в Генеральную прокуратуру запрос для проведения доследственной проверки. По данному факту органы прокуратуры провели доследственную проверку действий хокима Паркентского района.
В ходе расследования выявлено нарушение закона «О государственных закупках», в частности, конфликт интересов при покупке автомобиля. В результате распоряжение хокима района о приобретении автомобиля было отменено, и ООО MEGA KARER возвратило 260 млн сумов на счет хокимията.