Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 24 сентябрь куни бўлиб ўтган видеоселектор йиғилишида тадбиркорларга берилаётган имтиёзларни табақалаштириш кераклиги таъкидланди.
Шунингдек, ўрта бизнес тоифасига кириши мумкин бўлган корхонани аниқлаб, Тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш жамғармасидан мақсадли маблағлар ажратиш, маҳсулотини сертификатлаш, илм ва инновация харажатларини қисман қоплаб бериш каби чоралар орқали уларга кўмаклашиш муҳимлиги айтилди.
Қайд этилишича, жорий йилнинг 8 ойида 60 мингдан зиёд янги кичик бизнес субъектлари фаолият бошлади. Уларнинг ҳар бири ўртача 38 миллион сўм солиқ тушумини таъминлаб, камида 2 тадан иш ўрни яратмоқда. Лекин 31 мингдан зиёд корхона фаолияти ҳалигача тикланмаган. Ўз бизнесини очиш ҳаракатидаги инсонлар ҳам жуда кўп.
Савдо-саноат палатаси раҳбарлари ва Бизнес-омбудсман жойларга чиқиб, тадбиркорлик фаолиятини бошлашга халақит бераётган муаммоларни ҳал этиши, айниқса, ёшлар ва хотин-қизларнинг ташаббусларини рўёбга чиқаришга кўмаклашиши кераклиги таъкидланди.
«Темир дафтар»га киритилган оилаларнинг тадбиркорлик лойиҳаларини молиялаштириш, банклар томонидан маблағ берилган, лекин хомашё, энергия ресурси ёки логистика каби сабабларга кўра тўхтаб қолган лойиҳаларни ишга тушириш бўйича топшириқлар берилди.
Тижорат банклари тадбиркорларнинг бизнесдаги натижаларига қараб уларга «имтиёзли хизматлар пакети»ни таклиф қилиши муҳимлиги айтилди.
Маълумки, кичик бизнес ва маҳаллий ресурс солиқлари тўлиқ ҳудудлар ихтиёрида қолдирилмоқда. Яъни, ҳудудларнинг бюджет барқарорлиги, ривожланиши тадбиркорлик фаолияти билан бевосита боғлиқ.
Масалан, Конимех туманида маҳаллий бюджетга солиқ тушумлари жорий йилнинг 8 ойида ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 141 фоизга ошган. Пандемия даврида молиявий қийинчиликка дуч келган 20 та корхонага солиқ таътили берилиши натижасида 100 та иш ўрни сақлаб қолинган.
Давлат солиқ қўмитасига барча вилоятларда ишни шундай ташкил этиб, маҳаллий бюджетларни мустаҳкамлаш юзасидан кўрсатма берилди.
Йиғилишда бу йил кутилаётган бюджет тақчиллигини имкон қадар қисқартириш учун қўшимча тушумларни таъминлаш чора-тадбирлари муҳокама қилинди. Ҳудудларнинг солиқ салоҳиятини таҳлил қилиб, қўшимча даромадларни аниқлаш, бюджет ташкилотларининг пуллик хизматлардан даромадларини кўпайтириш ва бино-иншоотларидан самарали фойдаланиш муҳимлиги қайд этилди.
Охирги 4 йилда бизнесни ривожлантириш учун яратилган имкониятлар натижасида кўплаб кичик корхоналар фаолияти кенгайган. Давлат раҳбари бундай интилишларни рағбатлантириш, корхоналарни йириклашишга ундайдиган қулай муҳит яратиш зарурлигини таъкидлади.
Аввалроқ «қониқарсиз» ҳамда «ўрта» деб баҳоланган туман ва шаҳарларда инқирозга қарши бошқарув тизими жорий этилиши ҳақида хабар қилган эдик. Бунда уларга раҳбарлик қилиш истагини билдирган ҳар қандай талабгор ҳудудни ривожлантириш дастурини маҳаллий кенгашларда ҳимоя қилиши мумкин. Халқ вакилларини ишонтира олган салоҳиятли кишилар бутун жамоаси билан туманга раҳбар этиб тайинланади. «Ҳокимларни халқ сайлаши керак. Шу кунларга барибир келамиз», — дея таъкидлади президент.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 24 сентября провел видеоселекторное совещание по дополнительным мерам развития предпринимательства в регионах, сообщила пресс-служба главы государства.
Сообщается, что за 8 месяцев текущего года было запущено более 60 тысяч малых предприятий. Каждый из них обеспечивает в среднем 38 млн сумов налоговых поступлений и создает не менее 2 рабочих мест. Но еще не восстановили свою деятельность более 31 тысячи предприятий. Также есть много людей, желающих открыть собственное дело, говорится в сообщении.
Руководству Торгово-промышленной палаты и бизнес-омбудсману рекомендовано с выездом на места решать проблемы, препятствующие налаживанию предпринимательства, особенно помогать молодым людям и женщинам в реализации их инициатив.
Президент поручил профинансировать бизнес-проекты семей, включенных в «железную тетрадь», запустить проекты, получившие средства от банков, но приостановившие свою деятельность из-за отсутствия сырья, энергоресурсов или из-за проблем логистики.
Отмечалось, что банкам важно предлагать предпринимателям «пакет льготных услуг» в зависимости от результатов их деятельности.
В Канимехском районе налоговые поступления в местный бюджет за 8 месяцев увеличились на 141% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. В результате предоставления налоговых каникул 20 предприятиям, столкнувшихся с финансовыми трудностями во время пандемии, было сохранено 100 рабочих мест, говорится в сообщении.
Государственному налоговому комитету поручено организовать аналогичную работу во всех регионах и укрепить местные бюджеты.
На совещании обсуждены меры по обеспечению дополнительных доходов для минимизации ожидаемого к концу года дефицита бюджета. Указано на необходимость тщательного изучения налогового потенциала регионов, выявления источников дополнительных поступлений, увеличения доходов бюджетных организаций от платных услуг, эффективного использования зданий и сооружений.
Глава государства сегодня поручил стимулировать тенденцию укрупнения малых предприятий и создать еще более благоприятные условия для этого.
Для этого, как отмечалось на совещании, необходимо дифференцировать льготы, предоставляемые субъектам предпринимательства. Целесообразно помогать предприятиям, которые способны перейти в категорию среднего бизнеса, через выделение целевых средств из Фонда поддержки предпринимательства, содействие в сертификации продукции, частичное покрытие затрат на науку и инновации, а также другими мерами, сообщила пресс-служба главы государства.
«Газета.uz» писала, что в регионах с «неудовлетворительной» и «средней» оценкой социально-экономического развития введут систему антикризисного управления. Желающие руководить территорией могут представить свою программу развития района или города в местных кенгашах. Претенденты, защитившие свои программы, будут назначены хокимами с правом привести в руководство свою команду. «Хокимы должны избираться народом. Мы однозначно придем к этому», — сказал президент.
Ранее заместитель министра финансов Одилбек Исаков сообщил, что правительство примет меры для удержанию дефицита консолидированного бюджета на уровне 3,5% ВВП.