Қашқадарё вилояти Китоб тумани прокуратураси мактаб ҳожатхонасида осилган ҳолда топилган 13-мактаб директори Н. Т.нинг ўлимини текширмоқда.
Ўзбекистон Бош прокуратураси матбуот хизматининг «Газета.uz»га хабар қилишича, 8 сентябрь куни Китоб тумани «Боғбон» МФЙ Янгиқишлоқ қишлоғида яшовчи фуқаролар туман прокуратурасига ариза билан мурожаат қилиб, жияни Н.Т. ўз жонига қасд қилганини билдирган ва айбдор шахсларга нисбатан қонуний чора кўришни сўраган.
Туман ИИБ ходимлари Н.Т.нинг ўлими ҳолатини аниқлаш учун марҳумнинг уйига борганларида, унинг яқин қариндошлари мурдани суд-тиббиёт экспертизаси кўригидан ўтказмаслик мақсадида юрак ҳуружидан вафот этганлиги ҳақида айтишиб, жасадни шу кунни ўзида кўмиб юборишган.
Терговга қадар текширув ҳаракатлари давомида туман халқ таълими бўлими, туман ички ишлар бўлими, махалла ва оилани қўллаб-қувватлаш марказининг Китоб тумани бўлими ҳодимлари ҳаракатларига нисбатан хизмат текширувлари тайинланган.
Текширув ҳаракатлари давомида Н.Т.нинг ўлим сабабини аниқлаш мақсадида жасадни эксгумация қилиш йўли орқали суд-тиббиёт экспертизасидан ўтказиш тушунтирилганда, марҳумнинг яқин қариндошлари жасадни эксгумация қилишга мутлақо қарши эканликларини билдиришган.
Марҳум Н.Т. ўлимидан аввал 3 нусхада тилхат ёзиб қолдирган бўлиб, ҳозирги кунда ушбу тилхатлар Н.Т.нинг тоғаси Л. Э.да сақланаётганлиги аниқланган. Ушбу тилхатларни терговга қадар текширув заруратига кўра судга оид хатшунослик экспертизаси тайинлаш учун тақдим қилиш талаб этилганда, Л. Э. ушбу ҳужжатларнинг нусхасини тақдим қилиб, асл нусхаларини тақдим қилишдан бош тортган.
Мазкур тилхатлар кўздан кечирилганда оила аъзоларидан рози эканлигини, фарзандларига ғамхўрлик қилишни, шунингдек, мактаб ўқитувчиларидан коррупцияга йўл қўймасликни сўраган. Ҳозирда Китоб тумани прокуратураси томонидан терговга қадар текширув ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Фото: NasafNews / Telegram.
«Ҳурматли устоз касбдошлар. Ҳар қандай шароитдаям коррупцияга йўл қўйманг. Мактабда ўтирган „тўнкалар“ ҳам қимирласин. Кимлигини билдингиз. Ўшаларга Яратгандан инсоф тилаб қоламан», — дейилади хатда.

Прокуратура Китабского района Кашкадарьинской области проверяет факт смерти директора школы №13 Н. Т., который был найден повешенным в туалете школы.
Как сообщили «Газете.uz» в пресс-службе Генеральной прокуратуры Узбекистана, 8 сентября жители села Янгикишлок махалли «Богбон» обратились в районную прокуратуру в связи с возможным самоубийством их племянника — директора школы Н. Т. — и просили принять законные меры в отношении виновных.
Когда сотрудники ОВД района прибыли в дом директора для выяснения причины смерти, его близкие сообщили, что он умер от сердечного приступа. Проверка показала, что они похоронили его в тот же день, чтобы избежать проведения судебно-медицинской экспертизы.
В ходе предварительного следствия были назначены служебные проверки в отношении действий сотрудников отдела народного образования, ОВД, отдела по поддержке махалли и семьи района.
Следствие разъяснило необходимость проведения судмедэкспертизы тела путем эксгумации для установления причины смерти. Однако близкие родственники решительно выступили против этого.
Перед смертью директор оставил записку в трех экземплярах. Выяснилось, что они хранятся у дяди покойного. Когда у него потребовали предоставить записки для назначения судмедэкспертизы в связи с необходимостью проведения доследственной проверки, он отказался передавать оригиналы, предоставив копии записок.
По данным Генпрокуратуры, в записках Н. Т. заявил, что доволен членами семьи, и просил, чтобы позаботились о детях, а также просил учителей школы не допустить коррупцию.
Фото: NasafNews / Telegram.
«Уважаемые учителя-коллеги. При любых обстоятельствах не допускайте коррупцию. Это касается и „пней“, сидящих в школе, пусть они тоже пошевелятся. Вы поняли, кто это. Я прошу всевышнего дать им совести», — говорится в записке.