Қашқадарё вилоятида 10 июль куни киритилиб, 15 августгача узайтирилган бир қатор чекловлар коронавирусга қарши кураш бўйича махсус комиссиянинг қарорига биноан босқичма-босқич юмшатилади. Бу ҳақда вилоят ҳокимлиги матбуот хизмати раҳбари, комиссия аъзоси Ахрор Содиқов маълум қилди.
27 июлдан 15 августгача Қаршида транспорт воситаларининг кириши ва чиқиши (баъзи ҳоллар бундан мустасно), шунингдек шахсий автомобилларнинг шаҳар ичида ҳаракатланиши тўлиқ тақиқланган эди. Бу билан бир қаторда, фаолият юритаётган таксилар сони уч баравар камайди.
Йўналишсиз таксилар сони икки баравар кўпаяди (уларга кун бўйи ҳаракатланишга рухсат берилади).
Шу кундан бошлаб туманлар ва шаҳарлар ҳокимлари, шунингдек вилоят махсус комиссиялари раисларига қуйидаги ҳуқуқлар берилади:
- ўз ҳудудида кийим-кечак ва қурилиш бозорларида, савдо, умумий овқатланиш ва маиший хизмат кўрсатиш соҳаларида фаолият юритувчи тадбиркорлик субъектларининг фаолиятини индивидуал равишда қайта тиклашга рухсат бериш (тадбиркорлар карантин талабларига риоя этилишини кафолатлаган ҳолда).
- минтақавий махсус комиссия қарорига биноан карантин талаблари ва чекловларига жавоб бермайдиган ташкилотлар ва муассасалар, савдо ва маиший хизмат фаолиятини тўхтатиш;
- эпидемиологик вазиятни ҳисобга олган ҳолда, карантин талабларини босқичма-босқич юмшатиш (постларни қисқартириш, автомашиналар ҳаракати вақтидаги чекловларни олиб ташлаш ва бошқалар);
- дезинфекциялаш ишларига базавий тиббий билимга эга ишсиз фуқароларни ишга жойлашиш ва меҳнат муносабатлари вазирлиги ҳузуридаги жамоат ишлари жамғармаси маблағлари ҳисобидан жалб қилиш.
Қашқадарё вилояти Ички ишлар бошқармаси, Давлат солиқ бошқармаси, Санитария-эпидемиология фаровонлиги маркази, туманлар ва шаҳарлар ҳокимлари озиқ-овқат, дори-дармонлар, тиббий буюмлар ва асбоб-ускуналар, шунингдек зарур товарлар нархларининг асоссиз кўтарилишининг олдини олиш чораларини кўриши керак.
Қашқадарё вилояти ҳокими Зойир Мирзаевнинг таъкидлашича, карантин чораларини юмшатиш «ҳамма нарса ортда қолди» дегани эмас.
«Ҳурматли раҳбарлар! Ходимларингиз карантин қоидаларига мувофиқ ишлашлари учун шарт-шароитлар яратинг. Азиз ватандошлар! Уйда қолинг, мақсадсиз кўчага чиқманг, ўзингизга ва оилангизга ғамхўрлик қилинг», — деди вилоят раҳбари.
31 июль куни соат 23:30 ҳолатига кўра, Қашқадарё вилоятида 693 коронавирус ҳолати қайд этилди (кунига + 17), 485 нафар (70%) бемор тузалди, 4 киши вафот этди.

Решением специальной комиссии по борьбе с коронавирусом Кашкадарьинской области в регионе начнется поэтапное смягчение карантинных ограничений, которые были введены с 10 июля, а затем продлены до 15 августа. Об этом сообщил руководитель пресс-службы областного хокимията, член комиссии Ахрор Садиков.
С 27 июля по 15 августа в Карши были полностью запрещены въезд и выезд автотранспорта (за исключением отдельно оговоренных случаев), а также движение личных автомобилей в пределах города. Кроме того, число действующих автомобилей такси было сокращено в три раза.
Количество нелинейных такси увеличится в два раза (им разрешено передвигаться весь день).
С этой же даты хокимам районов и городов, а также председателям региональных специальных комиссий предоставляются полномочия:
- разрешать в индивидуальном порядке на своей территории возобновление деятельности субъектов предпринимательства, работающих на вещевых и строительных рынках, в сферах торговли, общепита и бытового обслуживания (предприниматели должны дать гарантии соблюдения карантинных требований).
- прекращать деятельность организаций и учреждений, объектов торговли и бытового обслуживания, которые не соответствуют карантинным требованиям и ограничениям, на основании решения региональной специальной комиссии;
- с учетом эпидемиологической ситуации поэтапно смягчать карантинные требования (сокращение постов, снятие ограничений по времени движения автомобилей
и т. д. ); - привлекать безработных граждан с базовыми медицинскими знаниями для дезинфекционных работ за счет средств Фонда общественных работ при Министерстве занятости и трудовых отношений.
УВД Кашкадарьинской области, Государственное налоговое управление, Центра санитарно-эпидемиологического благополучия, хокимы районов и городов должны принять меры по предотвращению необоснованного повышения цен на продукты питания, лекарства, медицинские принадлежности и оборудование, а также товары первой необходимости.
Хоким Кашкадарьинской области Зойир Мирзаев заявил, что смягчение карантинных мер не означает, что «все осталось позади».
«Уважаемые руководители! Создайте условия для работы ваших сотрудников в соответствии с требованиями карантинных норм. Уважаемые соотечественники! Оставайтесь дома, не выходите на улицу без цели, берегите себя и свою семью», — отметил глава администрации.
По состоянию на 23:30 31 июля в Кашкадарьинской области зарегистрировано 693 случая коронавируса (+17 за сутки), 485 пациентов выздоровели (70%), 4 умерли.