Осиё Тараққиёт Банки (ОТБ) коронавирус тарқалишига қарши кураш учун Ўзбекистонга 1,36 миллион АҚШ доллари миқдоридаги грант ажратишни маъқуллади, дея банк матбуот хизмати хабар берди.
Мазкур грант тиббиёт ходимлари учун шахсий ҳимоя воситалари ва бошқа тиббий ускуналарни сотиб олишга сарфланади, бу эса мамлакат соғлиқни сақлаш тизимининг салоҳиятини тезда оширишга ёрдам беради.
Бу маблағлар ОТБнинг «2019 йилги коронавирус касаллиги ва бошқа юқумли касалликларнинг тарқалишига қарши курашда минтақавий ёрдам» лойиҳаси асосида ажратилиб, март ойида Ўзбекистонга дори-дармон сотиб олиш учун ажратилган 200 минг долларлик дастлабки техник ёрдамга қўшимча бўлади.
Шунингдек, Осиё Тараққиёт Банки Ўзбекистонга яна 800 та сунъий нафас олиш ускуналарини сотиб олиш учун жорий кредитдан 19,5 миллион долларни қайта тақсимлашга рухсат берди.
ОТБ Ўзбекистон ҳукумати ва ривожланиш бўйича бошқа шериклар билан мамлакатнинг соғлиқни сақлаш тизимини мустаҳкамлаш учун қўшимча маблағларни жалб қилишда ишламоқда, дейилади банк баёнотида.

Азиатский банк развития (АБР) одобрил выделение Узбекистану гранта в размере 1,36 млн долларов на борьбу с распространением коронавируса, сообщила пресс-служба банка.
Грант будет использован для закупки средств индивидуальной защиты для работников здравоохранения и других предметов медицинского назначения, которые помогут быстро наращивать потенциал системы здравоохранения страны.
Средства выделяются из ресурсов технического содействия АБР по «Региональной поддержке в борьбе со вспышкой коронавирусного заболевания 2019 и потенциальными вспышками других инфекционных заболеваний» и дополняет первоначальную техническую помощь в размере 200 тысяч долларов, выделенную Узбекистану в марте на приобретение предметов медицинского назначения.
Азиатский банк развития также перераспределил 19,5 млн долларов из текущего займа, чтобы позволить Узбекистану закупить еще 800 аппаратов искусственной вентиляции легких (ИВЛ).
АБР работает с правительством и другими партнерами по развитию над мобилизацией дополнительных ресурсов для укрепления системы здравоохранения Узбекистана, говорится в заявлении банка.