Словения ҳукумати жума куни бўлиб ўтган телефон учрашувида инфекция тарқалиши камайгани сабабли мамлакатда коронавирус эпидемияси тугаганини эълон қилди, деб хабар берди РИА Новости Вазирлар Маҳкамасига таянган ҳолда.
Миллий соғлиқни сақлаш институти (NIJZ) маълумотларига кўра, мамлакатда пандемия бошланганидан бери 66 мингдан ортиқ текширув ўтказилган, жами 1465 кишида инфецсия аниқланган, 103 бемор вафот этган. Ўтган кун давомида коронавирус фақат битта беморда тасдиқланди.
Ҳукумат қарори билан Словения чегарасини Австрия, Италия ва Венгрия ҳудудидан кесиб ўтиш, шунингдек ҳимоя чораларига риоя қилган ҳолда аэропортларни очиш мумкин бўлади. Таъкидланишича, ҳар бир назорат пунктини очиш тўғрисидаги қарор Ички ишлар вазирлиги томонидан қабул қилинади.
Европа Иттифоқи фуқаролари мамлакатда киришда Словения Соғлиқни сақлаш вазирлигидан махсус қўлланма олади, учинчи давлат фуқаролари ва мамлакатда доимий рўйхатдан ўтмаганлар эса 14 кун карантинда қолишлари керак. 18 май, душанба кунидан бошлаб мамлакатда савдо нуқталари, жумладан савдо марказлари, кафелар, ресторанлар, отел ва меҳмонхоналарни очиш режалаштирилган.

Правительство Словении в ходе телефонного заседания в пятницу провозгласило конец эпидемии коронавируса в стране из-за снижения показателей распространения инфекции, сообщило РИА Новости со ссылкой на Кабинет Министров.
По данным Национального института общественного здоровья (NIJZ) в стране с начала пандемии были проведены свыше 66 тысяч тестирований, всего выявлено 1465 зараженных, скончались 103 человека. За последние сутки диагноз подтвержден всего у одного пациента.
Решением правительства становится возможным пересечение словенской границы с территории Австрии, Италии и Венгрии, а также открытие аэропортов при соблюдении защитных мер. Отмечается, что решение об открытии каждого КПП будет принимать МВД.
Граждане ЕС на въезде будут получать инструкции от Минздрава Словении, граждане третьих страна и те, у кого нет постоянной регистрации в стране, обязаны провести 14 дней в карантине. С понедельника, 18 мая, запланировано открытие торговых точек в стране, включая торговые центры, кафе, рестораны, отели и гостиницы.