Ўзбекистон Давлат жисмоний тарбия ва спорт университети ҳамда пойтахтдаги қиличбозлик маркази базаларида Халқаро қиличбозлик академияси очилади, дея хабар қилди Миллий олимпия қўмитаси матбуот хизмати.
Академияда спортнинг ушбу тури бўйича мураббийлар ва ҳакамлар тайёрланади.
Академияни ташкил этиш масаласи 4 февраль куни Халқаро қиличбозлик федерацияси Ижроқўм вакиллари Азе Эрика, Новак Перович ва Виталий Логвин иштирокидаги учрашувда муҳокама қилинди.
«Бу Ўзбекистонга қилган илк ташрифим эмас. Бундан аввал 2015 йил кадетлар ва ёшлар ўртасида ўтказилган жаҳон чемпионати вақтида Тошкентга келганман. Шуни айтишим мумкинки, мазкур мусобақа ёшлар миқёсида ташкил қилинган энг яхши дунё биринчиликларидан бири бўлган эди. Ўзбекистонда барча соҳада тизимли ишлар йўлга қўйилган. Биз ҳам бундай имкониятлар заминида қиличбозликни ривожлантириш учун қўлимиздан келган ёрдамни аямаймиз», — деди Новак Перович.

На базе Государственного университета физической культуры и спорта и в центре фехтования в Ташкенте откроется Международная академия фехтования, сообщила пресс-служба Национального олимпийского комитета (НОК).
В академии, как ожидается, будут готовить тренеров и судей по этому виду спорта.
Создание академии обсуждалось 4 февраля на встрече с членами исполкома Международной федерации фехтования Эрикой Азе, Новаком Перовичем и Виталием Логвиным.
«Я не первый раз посещаю Узбекистан. До этого я был в Ташкенте в 2015 году, во время чемпионата мира среди кадетов и молодежи по фехтованию. Могу сказать, что в то время это первенство мира было организовано на высшем уровне и стало одним из лучших. Узбекистан — страна больших возможностей и мы сделаем все, чтобы развить фехтование у вас», — сказал Новак Перович.