Россияда короновирус инфекциясига чалиниш бўйича иккита ҳолат аниқланди, ҳар иккала бемор ҳам Хитой фуқаролари, деб хабар берди Новости РАА.
Биринчи ҳодиса Байкалорти ўлкасида, иккинчиси эса Тюмен вилоятида қайд этилди.
Беморларнинг аҳволи барқарор, клиник аломатлар ва иситма йўқ, деди Россия бош санитария врачи Анна Попова. У мамлакатда вирус тарқалиши хавфи йўқлигини таъкидлади.
Мамлакатда коронавирус билан курашиш бўйича қўшимча чоралар кўрилмоқда, деди бош вазир ўринбосари Татьяна Голикова.
Бош вазир ўринбосари Уханда 300 нафар, Хубэйда эса 341 нафар Россия фуқаросини эвакуация қилиш бошлангани ҳақида маълум қилди. Россия ҳукумати Хитойдан қайтиш истагидагилар сони ҳамда россияликларни ташиш учун ХХРга парвоз қиладиган самолёт ва уларни икки ҳафта давомида карантинда сақлаш учун биноларни белгилаб олмоқда.
Бундан ташқари, Россия «Аэрофлот»нинг Пекин, Шанхай, Гуанчжоу ва Гонконгга амалга оширадиган рейсларидан ташқари, Хитой билан барча йўловчи қатновларини ёпмоқда.
Янги турдаги коронавирус қурбонлари сони 213 нафарга етган бўлса, касалланганлар 9800 кишидан ошди. Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти касаллик тарқалиши муносабати билан халқаро миқёсдаги фавқулодда ҳолат эълон қилди.

В России выявили два случая заражения короновирусом, оба заболевших — граждане Китая, сообщило агентство РИА Новости.
Первый случай зафиксировали в Забайкальском крае, второй — в Тюменской области.
Состояние заболевших стабильное, без клинических проявлений и без температуры, заявила главный санитарный врач России Анна Попова. Она подчеркнула, что риска распространения вируса на территории страны нет.
В стране вводятся дополнительные меры по борьбе с коронавирусом, сообщила вице-премьер Татьяна Голикова.
Заместитель премьер-министра заявила о начале эвакуации россиян из Уханя, где находятся 300 граждан страны, и Хубэя — 341 человек. Власти России оценят число желающих вернуться из Китая, а также определят борта, которые полетят в КНР для транспортировки россиян и помещения их на карантин на две недели.
Кроме того, Россия закрывает все пассажирские авианаправления с Китаем, кроме рейсов «Аэрофлота» в Пекин, Шанхай, Гуанчжоу и Гонконг.
Жертвами нового коронавируса стали уже 213 человек, заражены более 9800. Всемирная организация здравоохранения признала вспышку чрезвычайной ситуацией международного значения.