Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти бош директори талаби билан пайшанба куни Женевада чақирилган шошилинч йиғилишда ЖССТ профил қўмитаси расмий номи «2019 n-CoV ўткир респиратор касаллиги» бўлган коронавирус тарқалаётгани сабабли вақтинча бўлса ҳам халқаро миқёсдаги фавқулодда ҳолатни эълон қилиш зарур, деган қарорга келди.
БМТ янгиликлар хизматининг хабар беришича, йиғилиш бир неча соат давом этди: олимлар коронавирус тарқалиши тўғрисидаги маълумотларга ҳар томонлама баҳо беришди. Сўнгги маълумотларга кўра, расман тасдиқланган 7736 та касалликка чалиниш ва фақатгина Хитойнинг ўзида 12 мингдан ортиқ инфекцияни юқтиришда гумон қилиниши ҳолати қўмита аъзоларини ЖССТ бош директорига халқаро миқёсдаги фавқулодда ҳолат эълон қилишни тавсия этишга қарор қилишга мажбурлади.
Учрашувдан кейин журналистлар билан суҳбатда, ЖССТ раҳбари Тедрос Адхан Гебрейсюс янги вирус пайдо бўлишига тезда эътибор қаратган Хитой раҳбарияти ва шифокорларига миннатдорчилик билдирди. Жамоатчилик таҳдид ҳақида ўз вақтида хабардор қилинди, зудлик билан вирусни ўрганиш касалликни ташхислаш усулларининг тезда ишлаб чиқилишига имкон берди. ЖССТ раҳбарининг сўзларига кўра, бундай ҳаракатлар соғлиқни сақлаш соҳасидаги фавқулодда вазиятларга жавобан янгича сифат стандартидир. Аммо энг муҳими, ЖССТ бош директори ишонч билдирдики, мамлакат расмийлари зудлик билан ЖССТни хабардор қилди ва бошқа давлатлар билан маълумот алмашишни йўлга қўйди.
Айнан шунинг учун вирус бутун дунё бўйлаб тарқалмади. Гарчи инфекцияни Хитойдан ташқари яна 18 мамлакатда аниқланган бўлса ҳам, улар барча ҳолатларнинг атиги 1 фоизидан кўпроғини ташкил қилади, бунда касалланганларнинг деярли барчаси олдинроқ Хитойга ташриф буюрганлардир. Ва вируснинг одамдан одамга, ХХРдан ташқарида юқиши ҳозиргача фақат тўрт мамлакатда — Вьетнам, Германия, АҚШ ва Японияда содир бўлган.
Коронавируснинг тарқалиши. ЖССТ харитаси. 7818 та тасдиқланган ҳолат. ХХРда: 7736 — тасдиқланган, 12167 — шубҳалилар, 170 ўлим. Бошқа 18 мамлакатда: 82 та тасдиқланган ҳолат. Манба: БМТ.
Шунга қарамай, халқаро ташкилот мутахассислари фавқулодда вазиятни эълон қилишни зарур деб топдилар: вирус янги бўлиб, у ҳали чуқур ўрганилмаган ва шунинг учун кучайтирилган хавфсизлик чоралари мутахассисларнинг фикрига кўра асослидир. Бугунги кунга қадар 2019 n-CoV 170 кишининг ҳаётига зомин бўлди. Шу билан бир қаторда, қўмита фавқулодда вазият шароитида касалликнинг тарқалишига қарши курашишда бир қатор тамойилларга риоя этишга даъват қилди, шу жумладан:
— халқаро савдо ва ҳаракатни бевосита чеклайдиган чораларни қўлламаслик;
— фақат тасдиқланган маълумотлар ва ишончли маълумотлар асосида ҳаракат қилиш;
— таҳдидларга қарши чоралар режаларини тайёрлаш, уларда бўшлиқлар мавжудлигини аниқлаш, вирус тарқалишига қарши курашиш учун манбалар мавжуд ёки йўқлигини баҳолаш;

На экстренном заседании, созванном в Женеве в четверг по требованию генерального директора Всемирной организации здравоохранения, профильный комитет ВОЗ счел необходимым объявить чрезвычайную ситуацию международного значения в связи со вспышкой коронавируса, который получил официальное, хотя и временное, название «острое респираторное заболевание 2019 n-CoV».
Как сообщает Служба новостей ООН, заседание продолжалось несколько часов: ученые проводили всестороннюю оценку данных о распространении коронавируса. Последняя информация, а это 7736 подтвержденных случаев заболевания и свыше 12 тысяч подозрений на инфекцию в одном только Китае, заставила членов комитета принять решение рекомендовать гендиректору ВОЗ объявить чрезвычайную ситуацию международного значения.
Выступая перед журналистами по результатам заседания, глава ВОЗ Тедрос Адханом Гебрейесус поблагодарил руководство Китая и врачей, которые весьма оперативно отреагировали на появление нового вируса. Общественность была вовремя проинформирована об угрозе, а незамедлительно проведенные исследования вируса позволили быстро разработать методы диагностики заболевания. Такие действия, считает глава ВОЗ, — новый стандарт качества в реагировании на чрезвычайную ситуацию в области здравоохранения. Но главное, уверен гендиректор ВОЗ, власти страны сразу поставили в известность ВОЗ и наладили обмен информацией с другими странами.
Именно благодаря этому не произошло более масштабного распространения вируса по миру. Хотя инфицированные обнаружены помимо Китая еще в 18 странах, на них приходится лишь чуть более 1% всех случаев, причем практически все заболевшие до этого побывали в Китае. А передача вируса от человека к человеку за пределами КНР произошла пока только в четырех странах — Вьетнаме, Германии, США и Японии.
Распространение коронавируса. Карта ВОЗ. 7818 подтвержденных случаев. В КНР: 7736 — подтверждено, 12167 — подозрения, 170 смертей. В 18 других странах: 82 подтвержденных случая. Источник: ООН. Нажмите для увеличения.
Тем не менее, эксперты всемирной организации сочли необходимым объявить чрезвычайную ситуацию: вирус новый и пока досконально не изученный, а потому повышенные меры безопасности кажутся специалистам вполне обоснованными. К настоящему моменту 2019n-CoV унес жизни 170 человек. При реагировании на распространение заболевания в условиях чрезвычайной ситуации комитет призвал руководствоваться рядом принципов, среди которых:
— Не стоит прибегать к мерам, которые напрямую ограничивали бы международную торговлю и передвижение;
— Действовать только на основе проверенной информации и достоверных данных;
— Подготовить планы реагирования на угрозу, определить, нет ли в них пробелов, оценив, имеются ли ресурсы для противодействия распространению вируса;
— Обмениваться данными и знаниями, накопленными в процессе лечения пациентов, с ВОЗ и всеми заинтересованными сторонами.