Бишкек суди 9 август куни Қирғизистоннинг собиқ президенти Алмазбек Атамбаевни 29 августга қадар қамоққа олиш тўғрисида қарор қабул қилди, дея хабар қилди АКИpress.
Собиқ президенти Жиноят кодексининг икки моддаси бўйича — жиноий гуруҳ ташкил этиш ва коррупцияда айбланмоқда. Атамбаевга нисбатан судгача қамоққа олиш кўринишидаги эҳтиёт чораси танланди, у Миллий хавфсизлик давлат қўмитаси ҳибсхонасида сақланади.
Алмазбек Атамбаев 8 август куни ўзининг Кой-Таш қишлоғидаги қароргоҳида қўлга олинган эди. Уни ушлаш бўйича операция 7 август куни бошланди, бироқ собиқ президент тарафдорлари махсус хизматларга жиддий қаршилик кўрсатди. Сўнгги маълумотларга кўра, ҳужум вақтида бир нафар махсус хизмат аскари ҳалок бўлди, 80 киши жароҳатланди.

Первомайский районный суд Бишкека 9 августа вынес решение об аресте бывшего президента Кыргызстана Алмазбека Атамбаева до 26 августа, сообщает АКИpress.
Экс-президент обвиняется по двум статьям Уголовного кодекса — организации преступной группы и коррупции. В отношении Атамбаева избрана мера пресечения в виде заключения под стражу на срок досудебного производства с содержанием в СИЗО Государственного комитета национальной безопасности.
Накануне Алмазбек Атамбаев был задержан в своей резиденции в селе Кой-Таш. Операция по его задержанию началась 7 августа, однако его сторонники оказали активное сопротивление спецслужбам. По последним данным, в ходе штурма погиб один боец спецназа и 80 человек пострадали.