Президент Шавкат Мирзиёевнинг 19 июлдаги фармони билан Вазирлар Маҳкамаси ҳузурида Атом энергетикасини ривожлантириш агентлиги («Ўзатом») ташкил этилди.
«Ўзбекистон 24» телеканали «Ахборот 24» дастурида хабар қилинишича, мамлакатдаги 70 фоиз электр энергияси газ ҳисобига ишлаб чиқарилмоқда. қолган 14 фоиз энергияни ГЭС, 13 фоизини кўмир, 3 фоизини нефть таъминламоқда. Қайта тикланувчи энергия манбалари эса 3 фоиз электр энергиясини ишлаб чиқараяпти.
«Газета.uz"нинг ҳукуматдаги ахборот манбалари маълумотларига кўра, «Ўзатом"га бунга қадар Вазирлар Маҳкамасининг Ёнилғи-энергетика комплексини ривожлантириш ахборот-таҳлил департаменти мудири бўлиб ишлаган Жўрабек Турсунпўлатович Мирзамаҳмудов (1979 й. т., АҚШнинг Алабама университети — 2001 ва Тошкент ким технологиялари институти — 2005 битирувчиси) раҳбар этиб тайинланган.
«Ўзатом» ҳузурида Илмий-техник ва экспертлик кенгаши тушкил этилди. Унинг таркибидан президент ҳузуридаги Хавфсизлик кенгаши, Фавқулодда вазиятлар вазирлиги, Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси, Фанлар академияси, «Саноатгеоконтехназорат» давлат инспекцияси, Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳамда бошқа вазирлик ва маҳкамалар вакиллари, атом энергетикасини ривожлантириш соҳасидаги халқаро экспертлар ўрин олган.
Фармонда октябргача «Тинч мақсадларда атом энергиясидан фойдаланиш тўғрисида"ги қонун лойиҳаси, йил охирига қадар — 2019−2029 йилларда Ўзбекистонда атом энергетикасини ривожлантириш концепцияси, 2019 йил июнигача — атом энергетикасини ривожлантириш бўйича инвестицион лойиҳалар портфели, 2019 йил ноябригача — 2019−2029 йилларда атом энергетикасини ривожлантириш давлат дастурини ишлаб чиқиш кўзда тутилган.
Ҳужжатда йил охиригача атом энергетикаси соҳасида юқори малакали кадрларни тайёрлаш учун Ўзбекистон миллий университети ва Самарқанд давлат университетига қабул квоталарини тасдиқлаш белгиланган. талабаларни атом энергетикаси мутахассислиги бўйича хориж таълим муассасаларида ўқиши ва малака оширишини ташкил этиш режалаштирилмоқда.
«Росатом» давлат корпорацияси билан имзоланган битимга кўра, Ўзбекистонда 2028 йилгача атом электр станциясини қуриш режалаштирилган. Мажмуа ҳар бирининг қуввати 1200 мегаватт бўлган иккита энергоблокни ўз ичига олади.

Указом президента Шавката Мирзиёева от 19 июля о мерах по развитию атомной энергетики в стране создано Агентство по развитию атомной энергетики при Кабинете Министров «Узатом».
В документе говорится, что потребности экономики и населения Узбекистана в энергоресурсах сегодня покрываются за счет использования невозобновляемых источников энергии, преимущественно углеводородного сырья, ресурсы которых ограничены. Располагая «огромными запасами уранового сырья», страна практически не задействует потенциал атомной энергетики, отмечается в указе.
Как сообщила программа «Ахборот 24» телеканала «Узбекистан 24», 70% электроэнергии в стране вырабатывается за счет газа, 14% — ГЭС, 13% — угля, 3% — нефти. К 2030 году, согласно прогнозам, на долю планируемой к строительству атомной электростанции будет приходиться 15% вырабатываемой энергии, газа — 54% , ГЭС — 14%, угля — 11%, нефти — 3%, возобновляемых источников — 3%.
По данным источников «Газеты.uz» в правительстве, руководителем «Узатома» стал Журабек Турсунпулатович Мирзамахмудов (1979 г. р., выпускник Университета Алабамы, США — 2001 и Ташкентского химико-технологического института — 2005), до этого работавший заведующим Информационно-аналитического департамента по развитию топливно-энергетического комплекса Кабинета Министров. Ранее он занимал посты заместителя председателя правления «Узкимёсаноат» и заместителя министра экономики.
При «Узатоме» будет создан Научно-технический и экспертный совет, в состав которого войдут представители Совета безопасности при президенте, Министерства по чрезвычайным ситуациям, Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды, Академии наук, госинспекции «Саноатгеоконтехназорат», Министерства здравоохранения и других министерств и ведомств, а также международные эксперты в сфере развития атомной энергетики.
Указом предусмотрено разработать до октября проект закона «Об использовании атомной энергии в мирных целях», до конца года — проект Концепции развития атомной энергетики в Узбекистане на период 2019—2029 годов, до июня 2019 года — портфель инвестиционных проектов по развитию атомной энергетики, до ноября 2019 года — проект Государственной программы развития атомной энергетики на период 2019—2029 годов.
Документом также намечено до конца года утвердить квоты приема в Национальный университет Узбекистана и Самаркандский государственный университет для подготовки кадров высокой квалификации в сфере атомной энергетики. Планируется организация обучения и прохождения стажировок студентов в зарубежных образовательных учреждениях по специальностям атомной энергетики.
Согласно соглашению с госкорпорацией «Росатом» в Узбекистане к 2028 году планируется построить атомную электростанцию. Комплекс будет состоять из двух энергоблоков мощностью 1200 мегаватт каждый.