Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Россиядаги йўл-транспорт ҳодисасида ҳалок бўлган ва жабрланганларни Мудофаа вазирлиги самолёти билан ватанга қайтариш бўйича ҳукумат комиссиясини тузишни топширди.
Ўзбекистон ҳукумати ҳалок бўлган ва жабрланганларнинг оилаларига барча зарур ёрдамни кўрсатади, деб хабар қилди Фавқулодда вазиятлар вазирлиги матбуот хизмати «Газета.uz"га.
Ўзбекистон ташқи ва ички ишлар вазирликлари ЙТҲга учраган мамлакат фуқароларининг шахсини аниқлаш бўйича чораларни амалга оширади.
Бундан аввалроқ Соғлиқни сақлаш вазирлиги матбуот хизмати Россияга йўл олган тиббий ходимлар гуруҳи таркибидан жарроҳ, нейрожарроҳ, травмотолог, ортопед, анестезиолог ва невролог ўрин олганини хабар қилган эди. Улар тиббий жиҳоз ва дори воситалари билан таъминланган. Шошилинч тиббий ёрдам кўрсатиш Республика илмий марказида жароҳатланганлар учун палаталар ҳозирлаб қўйилган.
Эслатиб ўтамиз, 6 октябрь куни Россиянинг Владимир вилоятида автобус ва йўловчи поезди ўртасида тўқнашув содир бўлиши натижасида 19 нафар Ўзбекистон фуқароси ҳаётдан кўз юмди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев поручил создать правительственную комиссию по возвращению погибших и пострадавших в дорожно-транспортом происшествии в России на родину специальным самолетом Министерства обороны.
Правительство Узбекистана окажет всю необходимую помощь семьям погибших и пострадавших, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе Министерства по чрезвычайным ситуациям.
Министерствами иностранных и внутренних дел Узбекистана принимаются меры по установлению личностей граждан страны, попавших в ДТП.
Ранее пресс-служба Министерства здравоохранения сообщила, что в состав оперативной группы медицинских работников, направляющейся в Россию, вошли хирург, нейрохирург, травматолог, ортопед, анестезиолог и невролог. Они снабжены медицинскими средствами и медикаментами. В Республиканском научном центре экстренной медицинской помощи подготовлены палаты для пострадавших.
Напомним, 6 октября во Владимирской области России произошло столкновение автобуса с пассажирским поездом, в результате которого погибли 15 граждан Узбекистана.